Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre?

Buna ziua!

In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa decesul bunicilor am dat peste acest cec.Pana in 1999 vad ca are dobanda pusa (valoarea ajungand la 6140 lei). Zilele trecute am mers la cec sa pun dobanda si mi s-a spus ca acest cec nu mai este valabil pentru ca pe el nu mai exista nici o suma.
Din cate imi amintesc intre 1990 si 2011 au avut loc cateva modificari in ceea ce priveste valoarea banilor.
As dori sa-mi dati un sfat,o idee , sa-mi spuneti ce as putea sa fac pentru ca statul s-a folosit de acesti bani atatia ani ,iar valaorea banilor s-a modificat in acest interval de ani.

Va multumesc!
mikas a scris:

In '85 o paine costa 2.25 lei, iar cea impletita 3 lei. ;)

Painea costa si azi cam la fel dar nivelul de trai e la jumatate.

Salariul mediu net atunci era in jur de 2500-3000 lei iar acum e 1500 lei
Eu am o cunostinta care s-a dus la CEC Bank cu un astfel de CEC de 5000, (pt ca acolo au fost depusi banii...e tot vechiul CEC si tot proprietate de stat)...si i s-a spus ca nu mai figureaza in baza de date...dimpotriva mai avea de platit ceva comisioane... Asa ca ar fi bine daca cineva i-ar actiona in instanta si apoi la CEDO... Deci mergeti direct la Sucursala CEC din localitatea dvs. sau la unitatea CEC unde au fost depusi banii si intrebati...
minel1950 a scris:

To Angel1978 : Eram pe vremea aceea in misiune Algeria; un dolar american se schimba atunci la 4.00 lei, deci CEC-ul Dvs. de 5000 lei valora 1.250 $ ! Astazi el ar trebui sa fie echivalat cu 1.250 $ x 3 lei/ $ = 3750 Ron (adica 37 milioane 500.000 lei vechi)... La care, in mod firesc ar trebui calculata si ADAUGATA dobanda din 1981 pana in prezent !!!

Se adauga dobanda si se scade INFLATIA pentru ca suma era in lei nu in valuta.
www.avocatnet.ro/content/art...

Deci 5000 de lei din 1980 valoareaza acum 5 lei denominati.

ANUL
RATA INFLATIEI-%
0,6
0,0
0,7
1,1
0,2
0,6
1,6
2,0
2,1
3,1
17,8
4,1
1,1
0,8
1,0
0,9
2,2
101,1
1,1
5,1
170,2
210,4
256,1
136,7
32,3
38,8
154,8
59,1
45,8
45,7
34,5
22,5
15,3
11,9
9,0
6,56
4,84
7,85
5,59
6,09
Alexandru Munteanu, Avocat
si eu am 2 astfel de CEC-uri-din pacate lipsite de valoare
ANGEL978 a scris:

Buna ziua!

I
As dori sa-mi dati un sfat,o idee , .sa-mi spuneti ce as putea sa fac pentru ca statul s-a folosit de acesti bani atatia ani ,iar valaorea banilor s-a modificat in acest interval de ani.

Va multumesc!

Mi se pare interesant subiectul.
Afirmatia si intrebarea sunt firesti, de ce statul trebuie iertat pentru o datorie.Pentru ca invers nu se intampla!
Si un specialist al Bancii Nationale este chiar suficient si potrivit pentru un raspuns?