Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre?

Buna ziua!

In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa decesul bunicilor am dat peste acest cec.Pana in 1999 vad ca are dobanda pusa (valoarea ajungand la 6140 lei). Zilele trecute am mers la cec sa pun dobanda si mi s-a spus ca acest cec nu mai este valabil pentru ca pe el nu mai exista nici o suma.
Din cate imi amintesc intre 1990 si 2011 au avut loc cateva modificari in ceea ce priveste valoarea banilor.
As dori sa-mi dati un sfat,o idee , sa-mi spuneti ce as putea sa fac pentru ca statul s-a folosit de acesti bani atatia ani ,iar valaorea banilor s-a modificat in acest interval de ani.

Va multumesc!
to owlman : Maestre, daca te pretinzi atat de destept (ca pasarea aia nocturna de la care iti tragi nickname-ul), ai putea sa te documentezi cum se face evaluarea unei cladiri construite sa zicem in 1981 si exploatata si in zilele noastre !
Ai cumva pretentia sa cumperi o casa a carei valoare tehnica de construire a fost 100.000 lei comunisti cu 10 lei dupa denominare ?!? Esti de-a dreptul pueril ! Sau esti "partizan" CEC, eufemistic vorbind, in dezbaterea asta ?
Cei 5.000 lei din 1981 nu au fost pusi intr-un plic si nu s-a scris pe ei numele lui "angel", ca dupa anul 2005 functionarul de la CEC sa-i scoata din plicul adnotat si sa-i restituie punandu-i pe tejghea, 0,50 Ron!
Dimpotriva ei au fost rulati timp de 24 ani de catre CEC si-au multiplicat valoarea de mai multe ori si cu mult mai mult decat dobanda oferita de CEC.
Spre exemplu : un mobilier nou intr-un birou al unei sucursale CEC (birouri, fotolii, dulapuri-fichet) a putut sa coste 5.000 lei in 1981, dar valoarea lui de inlocuire in august 2005 era de ordinul sutelor de Ron !
CEDO va interpreta cu totul altfel faptele. Denominarea, grevele si alte motive- aiureli.
Eu cred ca aveti dreptul legal de a va recupera sumele de bani de pe carnetele CEC.
Nu va luati dupa ceea ce spun cei de la CEC BANK in raspunsurile lor.
Mergeti pana la capat pentru a fi impacati cu dvs. insiva.
Toate cele bune.
minel1950 a scris:

to owlman : Maestre, daca te pretinzi atat de destept (ca pasarea aia nocturna de la care iti tragi nickname-ul), ai putea sa te documentezi cum se face evaluarea unei cladiri construite sa zicem in 1981 si exploatata si in zilele noastre !
Ai cumva pretentia sa cumperi o casa a carei valoare tehnica de construire a fost 100.000 lei comunisti cu 10 lei dupa denominare ?!? Esti de-a dreptul pueril ! Sau esti "partizan" CEC, eufemistic vorbind, in dezbaterea asta ?
Cei 5.000 lei din 1981 nu au fost pusi intr-un plic si nu s-a scris pe ei numele lui "angel", ca dupa anul 2005 functionarul de la CEC sa-i scoata din plicul adnotat si sa-i restituie punandu-i pe tejghea, 0,50 Ron!
Dimpotriva ei au fost rulati timp de 24 ani de catre CEC si-au multiplicat valoarea de mai multe ori si cu mult mai mult decat dobanda oferita de CEC.
Spre exemplu : un mobilier nou intr-un birou al unei sucursale CEC (birouri, fotolii, dulapuri-fichet) a putut sa coste 5.000 lei in 1981, dar valoarea lui de inlocuire in august 2005 era de ordinul sutelor de Ron !

Faceti o comparatie total eronata intre evaluarea unui imobil (care si el scade ca valoare cu fiecare an de la constructie) si evaloarea monetara. Chiar daca CEC-ul sa folosit de respectivii bani el a incheiat cu deponentul un contract de depozit prin care ii acorda o dobanda de 5-8% din bani anual chiar daca inflatia era de 120% sau 256% in 1993.

Banii au stat in cont si au fost la dispozitia deponentului oricand dorea. Faptul ca intre 1990 si 2000 inflatia a ajuns chiar si la 256 % nu a fost vina bancii care nu avea obligatia contratuala sau legala de a acoperi inflatia.

Spre exemplu: In 1993 inflatia a fost de 256%, dobanda la libretele CEC au fost in jur de 10% iar dobanda la depozitele BCRunei banci comerciale erau in jurul a 260%.

Faptul ca 1 dolar depus intr o banca din SUA si-a pastrat valoarea a fost pentru ca inflatia in SUA a fost majoritatea timpului in marja de 2% deoarece $ este moneda de rezerva internationala.

Ianuarie 1990 1$=21 lei
Noiembrie 1990 1$=35 lei
Aprilie 1991 1$=60 lei
Februarie 1991 $=200 lei (a inceput piata de schimb valutar interbancar)
Noiembrie 1991 1$=180 lei
Mai 1993 1$=650 lei
Februarie 1994 1$=1500 lei
August 1994 1$=1700 lei
Iulie 1995 1$=2000

Punctul de vedere al Guvernului Romaniei [ link extern ]

CEDO, prin Hotărârea pronunţată la data de 10.07.2001 asupra cererii nr.34746-97 formulată de Asociaţia pentru Protecţia Cumpărătorilor de Autoturisme, Liga pentru Protecţia Cumpărătorilor de Autoturisme şi alţi 647 de reclamanţi individuali a stabilit că prin depunerea sumelor de bani la CEC se incheie un contract de depozit neregulat, in temeiul căruia depozitarul se obligă să păstreze suma depusă şi să o restituie la cererea deponentului, cu dobânzile aferente, atât in cazul depunerii in scop de economisire, cît şi in cazul depunerii cu destinaţie specială, cum era cazul persoanelor care depuneau sume de bani in vederea achiziţionării de autoturisme Dacia. CEDO a constatat că reclamanţii sunt in continuare titulari de cont şi pot obţine in orice moment restituirea depunerilor, la care se calculează dobânzi. In ceea ce priveşte plângerea referitoare la scăderea puterii de cumpărare a depunerilor datorită inflaţiei, CEDO a arătat că nu trebuie să se deducă din dispoziţiile art.1 din Protocolul nr.1 la Convenţie obligaţia generală a statelor de a menţine prin indexare puterea de cumpărare a sumelor depuse la bănci sau alte organisme financiare.
Alexandru Munteanu, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
oh..poate si eu as fi fost in aceeasi situatzie cu voi,insa din fericire bunicul meu inca traieste si fiind mai in varsta,mai cunoaste pe x si pe y care lucreaza la cec..si astfel a putut sa imi schimbe cecul vechi intr-unul nou..tot 5000 de lei aveam si eu pe cec..in schimbul sumei respective,am primit 2000 RON (20 de milioane lei vechi) ceea ce nu reprezinta o suma mare,insa reprezinta o suma ce imi apartine si in prezent..si vorba aia..decat fara ei,mai bine cu ei ;) ..asa ca sfatul meu e ca daca cunoasteti pe tanti x de la cec,nu ezitati sa o intrebati cum puteti sa rezolvati problema..si chiar daca nu cunoasteti,parerea mea e ca cu o "mica atentie" se rezolva orice problema..mentionez faptul ca cecul meu vechi a fost schimbat cu unul nou cu aproape 2 ani in urma..mult succes spre rezolvarea cazului ;)