Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre?

Buna ziua!

In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa decesul bunicilor am dat peste acest cec.Pana in 1999 vad ca are dobanda pusa (valoarea ajungand la 6140 lei). Zilele trecute am mers la cec sa pun dobanda si mi s-a spus ca acest cec nu mai este valabil pentru ca pe el nu mai exista nici o suma.
Din cate imi amintesc intre 1990 si 2011 au avut loc cateva modificari in ceea ce priveste valoarea banilor.
As dori sa-mi dati un sfat,o idee , sa-mi spuneti ce as putea sa fac pentru ca statul s-a folosit de acesti bani atatia ani ,iar valaorea banilor s-a modificat in acest interval de ani.

Va multumesc!
CEC este o entitate diferita de statul român, chiar daca statul este actionar majoritar in respectiva banca.

Repet, banii au fost mancati de capusa numita „INFLATIE”. Daca in 1989 cu 50.000 de lei cumparai un apartament, in1995 cumparai un televizor iar in 2005 un pachet de tigari.

Inflatia creste preturile, nu scade suma nominala a banilor din depozite. Adica nu va intereseaza cat a fost inflatia decat daca vreti sa va dati peste ochi de ciuda ca nu i-ati consumat atunci, altfel va intereseaza rata dobanzii anuala aplicata de CEC depozitelor care s-a capitalizat anual. Suma a crescut cu respectiva dobanda (probabil mai mica decat inflatia) si vedeti cat aveti acum.
Este un rationament fals D-le Av. Alex MUNTEAN ! Sa va explic de ce am convingerea asta : 5000 lei in 1981 reprezentau un salariu mare nu la indemana oricui... ori dupa denominare leului (vechi) NIMENI nu a avut salarii de 5 Ron !
Conform rationamentului Dvs. contravaloarea unei masini noi din productia autohtona care se ridica la circa 70.000 lei si pentru care s-au depus banii in 1981 s-ar reduce prin denominare la 7 lei !!!
Or, in 2011 o masina din productia autohtona valoreaza 7.000 euro = 28.000 Ron, adica 280.000.000 lei vechi. Din cate imi mai amintesc (nu eram pe atunci in tara), cetatenii care au depus banii pentru cumpararea unei masini DACIA 1300 / 1310 (respectiv 70.000 lei, pe vremea lui Ceausescu) au fost despagubiti dupa Revolutie cu sume de 20.000 Ron = 200.000.000 lei vechi...
De altfel, insasi patrimoniul CEC (institutie devenita in zilele noastre CEC Bank) a fost reevaluat, cifrandu-se azi la miliarde de Ron, in comparatie cu milioanele din anii 1980 !
Alex_Munteanu a scris:

CEC este o entitate diferita de statul român, chiar daca statul este actionar majoritar in respectiva banca.

Repet, banii au fost mancati de capusa numita „INFLATIE”. Daca in 1989 cu 50.000 de lei cumparai un apartament, in1995 cumparai un televizor iar in 2005 un pachet de tigari.

in SUA orice bancnota tiparita pe de-a lungul timpului este valabila si azi,
la noi nu
in Elvetia, intr-adevar dupa multe tergiversari, bancile au scos la lumina conturile celor disparuti in lagare sau in razboi iar depozitele sunt si acum purtatoare de dobanda,
la noi de ce nu
trebuie vazut daca aceste masuri de "lichidare" ale conturilor (libretelor) au fost luate doar printr-o hotarare interna a CEC-ului, probabil din acele sume vroia statul, ca unic actionar al cec-ului,sa-i despagubeasca pe castigatorii proceselor care au pretins despagubiri pentru sumele depuse pentru automobile.

informati-va din mai multe surse, cel care trebuie sa restituie intotdeauna minimizeaza sumele de rambursat
k_2, utilizator
La data de 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, a fost denominată astfel încât 10 000 lei vechi au fost preschimbaţi pentru 1 leu nou.
5000 lei echivalau in 1989 (nu stiu in 1981, probabil cam la fel) cu vreo doua salarii medii. Spre exemplu, minerii aveau vreo 5000-6000 lei fara prime....Concluzie: dupa denominare, 5000 lei valoreaza 0,5 lei x dobanda din 1981 pana la zi x rata inflatiei din 1981 pana la zi.
Ce mai inseamna 0,5 lei astazi, fata de 5000 lei in 1981
(apropo de "banii au fost mancati de capusa numita „INFLATIE”. Daca in 1989 cu 50.000 de lei cumparai un apartament, in1995 cumparai un televizor iar in 2005 un pachet de tigari.") Pe de alta parte, banii respectivi au fost folositi de CEC, incontestabil....

cristinan44, utilizator