Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... indemnizatie de concediu administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

indemnizatie de concediu administrator

Administratorul asociatiei noastre de proprietari este cu contract de muncacu program de 4 ore zilnic. A depus o cerere pentru CO-parte financiara, dansul prestand in continuare activitatea obisnuita. Aceasta olata ar fi al 13-lea salariu.
Intrebari: 1. cat CO se acorda pt.program de 4 ore?
2.exista obigativitatea legala de a-si efectua concediul
3.i se poate acorda CO in transe?(asa se practica pe vremuri)
4.daca doreste sa se razbune pt.ca nu mai primeste al 13-lea salariu si pleaca pentru o luna in CO,lasand toate actele presedintelui, acesta ce poate sa faca dpdv financiar-contabil(nu este casier, nici contabil ,deci nu poate incasa bani de intretinere) Vor fi facturi de platit.
Activitatea desfasurata in folosul blocului este de bun gospodar ,repara de toate, mestereste .Crez ca zilnic consuma mai mult de 4 ore pt,administratie.Eu apreciez ca ar merita un bonus, dar nu chiar un salariu. La nivel de comitet parerile sunt impartite. V-as multumi daca imi raspundeti la intrebari pentru a-mi forma un puct de vedere.
Asa se intampla cand se discuta ”teorie”. Da, codul muncii zice ca salariatula are dreptul la 20 zile, dar proportional cu timpul lucrat, cu referire la nr. de luni lucrate, dar si la nr. de ore /zi. Daca luam in discutie exemplele date, un salariat angajat cu norma intreaga are dreptul la 20 zile CO/an, atunci un salariat angajat cu timp partial de munca (ati exemplificat 4 ore, dar poate fi si alta norma) cu timpul de munca de 4 ore pe zi, va beneficia de 10 zile CO/an, asa cum a dedus @elga 50 mai sus, referindu-se strict la notiunea de proportionalitate.
Exemplele data de @adriantot vin si intregesc aceste explicatii, cu privire la perioada din an in care salariatul presteaza activitate.
Pentru a clarifica cele afirmate de mine, putem cere parerea d-lui Tudor, specialist RU, insa eu mai vin cu un exemplu: ma angajez la 3 angajatori diferiti cu CIM partial de 4 ore / zi. Solicit CO de la toti angajatorii, pe rand, asa ca cu tot cu sarbatori legale plus dreptul conferit de contract (20+20+20 = 60 zile lucratoare), ma prezint la munca dupa juma' de an!
Nu-i chiar asa! Bine, exemple si variante se pot da o multime...
Adam Grecu a scris:

Asa se intampla cand se discuta ”teorie”. Da, codul muncii zice ca salariatula are dreptul la 20 zile, dar proportional cu timpul lucrat, cu referire la nr. de luni lucrate, dar si la nr. de ore /zi. Daca luam in discutie exemplele date, un salariat angajat cu norma intreaga are dreptul la 20 zile CO/an, atunci un salariat angajat cu timp partial de munca (ati exemplificat 4 ore, dar poate fi si alta norma) cu timpul de munca de 4 ore pe zi, va beneficia de 10 zile CO/an, asa cum a dedus @elga 50 mai sus, referindu-se strict la notiunea de proportionalitate.
,,,,,,

Unde este precizat asa ceva in Codul Muncii ? ...precizati textul de lege care prevede asa ceva ...

.....
Exemplele data de @adriantot vin si intregesc aceste explicatii, cu privire la perioada din an in care salariatul presteaza activitate.
Pentru a clarifica cele afirmate de mine, putem cere parerea d-lui Tudor, specialist RU, insa eu mai vin cu un exemplu: ma angajez la 3 angajatori diferiti cu CIM partial de 4 ore / zi. Solicit CO de la toti angajatorii, pe rand, asa ca cu tot cu sarbatori legale plus dreptul conferit de contract (20+20+20 = 60 zile lucratoare), ma prezint la munca dupa juma' de an!
Nu-i chiar asa! Bine, exemple si variante se pot da o multime...

Cred ca interpretati gresit prevederile Codului Muncii ... Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Cand asteptam ca legea, in general vorbind sa ne de-a munra'n gura, exact asa se intampla. cand lucrezi in practica cu oamenii, constatati ca este diferit, dar nu ilegal.
.Dumneata sustii ca asa spune codul muncii: un salariat cu norma de 8 ore pe zi, are dreptul la un nr. de 20 zile (asa am convenit in discutie) CO, iar un altul, lucrand in aceleasi conditii, dar cu timp partial de munca (4 ore/zi), are dreptul tot la 20 zile CO. Bravos domnule, macar nu cautati sa ne convingeti de cat de bine lecturati codul muncii!
Domnule, codul muncii spune multe, dar:

Cred ca interpretati gresit prevederile Codului Muncii ... Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Ma mir ca nu continuati cu starea de suparare a salariatului incadrat cu cu contract de munca cu timp partial care in ziua de salariu observa ca s-a facut o discriminare si ca are de luat leafa pe jumatate sau chiar mai putin...

Adam Grecu a scris:

... ma angajez la 3 angajatori diferiti cu CIM partial de 4 ore / zi. Solicit CO de la toti angajatorii, pe rand, asa ca cu tot cu sarbatori legale plus dreptul conferit de contract (20+20+20 = 60 zile lucratoare), ma prezint la munca dupa juma' de an!

Pai sa analizam ca doar no fi foc!
Intr-o varianata putem sa luam concediu de odihna de la toti 3 angajatoril incepand cu 1 august (ca sa mergem la mare), 20 de zile. Pai in acest interval ne petrecem concediu de la fiecare firma si lipsim de la fiecare cate 20 de zile dar in total tot 20 de zile iar la sfarsitul lunii august mergem la treaba. Deci avand 3 servicii in fiecare zi mergem la prima firma de la ora 6 la 10, la a doua de la 11 la 15, la a treia de la 16 la 20. Cand facem concediu lipsim de la fiecare din aceste firme tot in acest program "de la ora 6 la 10, la a doua de la 11 la 15, la a treia de la 16 la 20" zilnic si ne consumam concediu in luna august si nu un jumatate de an.

In alta varianta avand de facut un tratament de reumatism trebuie sa mergem zilnic la baile Nicolina de la ora 17 la 19, ca asa avem biletul, programarea...
Pai ne luam 20 de zile de CO de la cea de-a treia firma, unde avem program de la 16 la 20 zilnic. La celelalte doua firme ne facem treaba normal de la 6 la 10 si de la 11 la 15.
Asadar si in aceasta varianta ne-am tratarisit 20 de zile, legal, normal fara sa ajungem la jumatate de an. Sigur ca peste 2 luni o sa mai luam CO si de la alta firma ca trebuie sa repetam tratamentul, iar spre sfarsitul anuluii luam inca 4 ore pe zi, 20 de zile de la ultima firma ca sa pregatim sarbatorile de iarna, sa taiem porcul (de pe lista), sa faceti carnati si sa pregatim steaua si capra (conform traditiei). :dance3:
Iar supararea nu cred ca-si are locul aici si mai ales intre noi, cat de cat oameni cu experienta in administrarea nu numai a asociatiilor de proprietari.
Legea asa spune clar, 20 de zile minim, indiferent ca este angajat cu 4 sau 8 ore/zi. Ca in multe locuri de munca nu se respecta, este alta poveste. Cel nemultumit de angajator poate sa se adreseze ITM-ului pentru al obliga sa intre in legalitate. Si daca-i dau 10 zile de CO intr-un an este foarte posibil sa reclame acum sau mai tarziu cand o sa-i deschida cineva ocihii, iar eu ca angajator pot fi obligat sa-i dau CO diferenta de zile si de bani plus o amenda catre ITM.
Si-apropo de bani: daca angajatul munceste 4 ore pe zi are, de exemplu 600 lei salariu. Daca pleaca in CO pentru 20 de zile intr-o luna care exact 20 de zile lucratoare, va primi tot 600 lei pentru CO ca si cum ar muncit (aceleasi impozite si contributii la stat).
Ori daca-i dam 10 zile CO (socotind ca le dam a cate 8 ore...) pai va primi 600 lei pentru acele 10 zile de CO, corect? Ca-i dreptul lui, nu? Si-apoi vine si lucraza celelalte 10 zile a cate 4 ore pe zi, nu? Le platim si pe acelea cu 300 lei (ca lucreaza omul jumatate de luna) si-atunci va primi de fapt 600+300=900 lei pentru acea luna (desigur cu alte impozite si contributii).
Iar daca ar fi avut CIM cu 2 ore/zi si 600 lei/luna ar fi luat doar 5 zile CO cu 600 lei si-ar fi lucrat celelalte 15 zile a cate 2 ore in care ar mai fi primit 450 lei, adica in total in acea luna trebuie sa fie platiti cu 1050 lei fata de 600 lei salariul stabilit prin CIM. Poate si-acestea sunt argumente sa va convinga de faptul ca legea trebuie aplicata asa cum este, adica minim 20 de zile CO indiferent ca are CIM cu 8 sau 4 ore pe zi.
Adriantot, moderator
Dupa cum ati observat, nici eu nu m-am ferit in a va spune ca:

Nu-i chiar asa! Bine, exemple si variante se pot da o multime...

Deci lucram in variante... Asa ne place noua. Eu am lucrat in RUmane, dar nu prea am intalnit salariati asa de corecti... Adica sa stie el ca are 60 de zile CO si procedeaza ca in exemplu dvs? Pai noi suntem romani, nu?
Am fost nevoit sa merg la domiciliul unor salariati care se "dadeau loviti de pandalie" , ce mai daca vedeai certificatul medical, erai convins ca la boala care o are, ii trebuie si insotitor! Ei bine, cetateanul era la munca in Italia, iar colegii de munca il suplineau la serviciu + toate cheltuielile intreprinderii... Ce-a mai mare bataie de cap ne-au dat doua gemene "picatura de apa" - nu le deosebeai de nici-o culoare. una plecata in I (sanatoasa), cealalta ramasa acasa care lua CB pentru amandoua!
Dom' Adrian, si dumneata sustii ca un angajat cu timp partial de munca (4 ore) are aceleasi drepturi ca si un altul, dar a carui CIM este de 8 ore pe zi?
Va dau un exemplu: un salariat cu norma intreaga primeste un echipament de protectie complet o data la 2 ani. salariatul cu CIM cu timp partial de munca (4 ore) primeste acelasi echipament de munca (nu este discriminare), dar o data la 4 ani. Ei aici cam miroase a discriminare... Niste tampiti cei care au facuta asa norme!