Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... abuz politia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

abuz politia rutiera

Buna ziua,

As dori sa adresez si eu o intrebare pe forum.
In data de 05,10,2011 am fost oprit de un agent de politie care se deplasa in fata mea la aprox 500 de m spunandu-mi ca am depasit pe linia continua o masina aflata intre mine si masina politiei.
Mentionez ca el a afirmat ca a vazut asta in oglinda retrovizoare aflandu-se pe acelasi sens de circulatie cu mine.
Martorul adica cel pe care l-am depasit a spus ca el nu a vazut ca eu l-as fi depasit pe linie continua si cu asta politistul la lasat sa plece dupa care mi-a intocmit proces verbal si mi-a ridicat permisul.
eu m-am dus la politie si am facut reclamatie de abuz in serviciu din partea politistului.
Intrebarea este daca credeti ca am vreo sansa ca aceasta sa se rezolve in mod favorabil si sa mi-se faca dreptate?
Procesul verbal o sa il contest in instanta in mod normal.
Toate bune, dar daca nu ati facut plangere pentru abuz politistului.... ramane doar completarea PV e abuziva, deci politistul nu s-a demonstrat ca a facut un abuz penal...
Oricum cei care au dormit nu li s-a intocmit dosar penal pentru abuz,
La modul general Expresia abuz poate fi folosita cu succes aproape peste tot, fara a se referi la persoana ca inculpat , ci doar la natura faptei.....atunci cand te simti nedreptatit si vrei sa dovedesti transant

Deci pana la urma nu a fost abuz in sensul penal.
(Sarcina probei trebuia facuta si in instanta banuisc, printro poza... ceva acolo, nu doar sa va arate indicatorul, adica PV trebuia sustinut de o anexa, o poza, ceva, o expertiza, o masuratoare ...) Altfel e imposibil de dovedit ca procesul verbal este real.
ContSters83715, utilizator
macovei2000 a scris:

Toate bune, dar daca nu ati facut plangere pentru abuz politistului.... ramane doar completarea PV e abuziva, deci politistul nu s-a demonstrat ca a facut un abuz penal...
Oricum cei care au dormit nu li s-a intocmit dosar penal pentru abuz,
La modul general Expresia abuz poate fi folosita cu succes aproape peste tot, fara a se referi la persoana ca inculpat , ci doar la natura faptei.....atunci cand te simti nedreptatit si vrei sa dovedesti transant

Deci pana la urma nu a fost abuz in sensul penal.
(Sarcina probei trebuia facuta si in instanta banuisc, printro poza... ceva acolo, nu doar sa va arate indicatorul, adica PV trebuia sustinut de o anexa, o poza, ceva, o expertiza, o masuratoare ...) Altfel e imposibil de dovedit ca procesul verbal este real.

Nu am inteles nimic din ce ati postat, fapt ce demonstreaza ca ati citit superficial din ceeace am postat eu. Am scris de fosti politisti care in momentul in care au fost sanctionati la locul actual de munca au considerat ca sanctionarea este un abuz. Iar procesul verbal incheiat este abuziv.
idile4you, utilizator
Abuz facut de un oarecare politist de la rutiera ! Pana la urma care sunt leziunile d-stra ? ;ca va luat permisul -eu asta zic ca e durerea mare .Sau nu-l puteti recupera decat daca reclamati abuz .Eu as contesta intai acel proces verbal in speta abaterea de care politistul este atat de mandru ca va surprins depasind pe linie continua ..as contesta o fapta care nu exista si deci procesul verbal e ilegal +politistul ati spus ca are un martor doar care "vede doar " ca dstra nu semnati un proces verbal , ca sunteti nervos , deoarece vi sa facut o nedreptate etc.Apoi m-as consulta cu cineva amanuntit si as construi o acuzatie impotriva politistului de abuz dar .. la ce ar ajuta sa te lupti cu gigantii astia cu tarate-n cap devreme ce tu iti recuperezi permisul? ca sa ajungi la cedo cu un proces costisitor si dupa parerea mea cu niste pretentii care nu au valoare .Tu esti mai presus decat politistul ala si nu-ti doresti apoi toata politia rutiera pe capul tau cativa ani ,in cazul in care esti din zona lor de patrulare .

Asa ca sa-ti dau un mic indiciu , eu am gresit am incalcat legea rutiera de nu stiu cate ori si tot am contestat acele fapte care pana la urma s-au dovedit a nu fi existat in cele mai multe cazuri din cauza ca procesul verbal care a fost nelegal intocmit nu statea in picioare :D
Politistii astia care sunt asa mandri ades fatarnici sunt in cele mai dese cazuri fara multa minte si fara multe cunostinte de literatura de ex ..am spus unii nu toti ; ca sunt acolo si baieti destepti si cuminti, fara deosebire de zona pe tot intinsul tarii :yes:

Domnule, mie nu mi s-a luat permisul, eu am oprit intr-o zona in care politistul sustine ca nu aveam voie sa opresc, dandu-mi amenda pe un HCLM, am considerat ca procesul verbal a fost abuziv incheiat deoarece nu am putut sa obiectez asupra celor intamplate. Politistul nu a specificat in procesul verbal ca sunt sub incidenta unui semn de circulatie ceeace duce la nulitatea lui. Eu nu sunt un client a lor, respect legile tarii inclusiv codul rutier. Daca voi cade in colimatorul lor asa cum sustineti dv si ma vor amenda fara nici un motiv intemeiat nu ajungem iar la abuz asa cum mi s-a intamplat? la abuzul politistului si a procesului verbal.
idile4you, utilizator
Intr-adevar nu toti suntem "clientii" politistilor de la rutiera sau de la alt departament ..
depinde cat de mult va afecteaza pe dumneavoastra cei care care respectati legile tarii abuzul creat cu buna stiinta de sarmanul servant public care din interiorul uniformei MI va lezeaza demnitatea si va aduce prejudicii grave demnitatii (d-stre) de cetateni corecti model al acestui popor :)

Stii tu ca parerile sunt intotdeauna impartite si putem vorbi multe aici cu conditia sa nu fim <off topic> si sa suparam mediatorii:):)