Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE DUPA CONCDIUL DE CRESTERE A COPILULUI PANA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE DUPA CONCDIUL DE CRESTERE A COPILULUI PANA LA 2 ANI

As dori sa stiu ce pot sa fac daca e legal sa fiu concediata si in ce conditii dupa concediul de crestere a copilului pana la 2 ani
Eu nu prea inteleg de ce trebuie sa faca cerere de reluare a activitatii salariata care se intoarce, conform dispozitiei de suspendare cim, la data indicata , corect si fara probleme.....???
Inteleg sa faca cerere de incetare daca nu vrea sa continue activitatea, dar de reluare...??
Cand a plecat in CCI a primit o decizie in care se indica data de la care se suspenda cim si data la care salariata trebuie sa se prezinte la serviciu. La acea data cim nu mai este susp., ea intra in drepturi.
Da, daca nu se prezenta........3-4 zile, inteleg sa o concedieze.... dar asa???
Unde scrie ca trebuie sa faca cerere?
Nu cred ca trebuie sa punem problema asa , unde scrie ca trebuie sa faca cerere de reluare a activitatii ?
In lipsa acestei cereri, angajatorul cum va constata incetarea suspendarii ?
Dar zice ca ea s-a prezentat la serviciu, doar ca nu a fost primita, sub motivul ca nu a facut cerere....
Am o colaborare unde am 4 doamne care trebuie sa revina din CCI, nu se pune problema ca pe data x, sa nu le primeasca directorul la serviciu pe motiv ca nu au facut cerere..... chiar nu sta in picioare acest motiv...
Doina Elena, Consultant resurse umane
Este posibil ca motivul sa fie altul decat cel expus de userul respectiv.
Poate ne spune exact cum s-au derulat faptele, ca sa putem emite o parere cat mai apropiata de adevar.
namiru a scris:

Eu nu prea inteleg de ce trebuie sa faca cerere de reluare a activitatii salariata care se intoarce, conform dispozitiei de suspendare cim, la data indicata , corect si fara probleme.....???
Inteleg sa faca cerere de incetare daca nu vrea sa continue activitatea, dar de reluare...??
Cand a plecat in CCI a primit o decizie in care se indica data de la care se suspenda cim si data la care salariata trebuie sa se prezinte la serviciu. La acea data cim nu mai este susp., ea intra in drepturi.
Da, daca nu se prezenta........3-4 zile, inteleg sa o concedieze.... dar asa???
Unde scrie ca trebuie sa faca cerere?

Deciziile de suspendare pentru CIC nu se dau cu data intrarii in concediu si data incetatii acestuia : " se suspenda de la data........pana la data................" din simplu motiv ca o salariata/ul are dreptul sa revina la locul de munca anterior implinirii varstei de 2 ani ai copilului. Pentru acest motiv este necesara cererea de reluare a activitatii din partea salariatei/ului. Daca se face o decizie pentru suspendarea CIM pentru o perioada dinainte stabilita o revoci pentru a da o noua decizie in cazul in care salariata revine mai inainte la servici?
In ce baza faci inregistrarea reluarii activitatii in carnetul de munca tot in baza deciziei veche de 2 ani?
conf. decretului 92/1976:
ART. 6
(1) Modificările intervenite în executarea contractului de munca, după întocmirea
carnetului de munca, se înscriu în acesta în termen de 15 zile de la data producerii lor.

Acest lucru ar insemna ca in carnet sa fie trecuta atat data suspendarii cat si cea a reluarii activitatii nu in acest fel se procedeaza cu o suspendare CIC. Nici chiar cererea de intrare in CIC nu se face cu mentionarea datei de revenire la locul de munca. Salariata este libera sa solicite incetarea CIM si la 1 luna dupa intrarea in condiu........ de ex.
Sigur ca motivul lipsei cererii de reluare a activitatii este dat pentru a masca dorinta medicului de a nu o mai primi la locul de munca.
Incercati sa solicitati medicului sa va concedieze din motive neimputabile persoanei salariatului pentru a putea beneficia de somaj.
adelaida_07, utilizator