Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort simplu si totusi complicat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort simplu si totusi complicat

Buna ziua,
am o intrebare privind martorii de la divort si anume: sunt despartita in fapt de sotul meu din 2007, martorii care ar putea sa fie prezenti la divort (pe care il voi intenta luna viitoare) sunt fie plecati in strainatate, fie nu se complica.....pot sa ma prezint la tribunal numai cu un martor ? . Mentionez ca el nu e de acord nici in prezent cu divortul....asta ma obliga la aducerea mai multor martori in proces?
Desi nu am nici o pretentie materiala sau de orice natura din timpul casatoriei, nu am copii, e gresala lui....dar intampin tot felul de bariere pe care le voi depasi singura (asa doresc) deci nu imi voi lua avocat sa ma reprezinte.

Multumesc
Ar fi bine sa nu incercati sa mergeti pe infidelitate daca nu aveti probe certe...cum ar fi martori...
Faptul ca sotul va zice ceva astazi si in instanta va zice altceva...(daca va veni nu cred ca o sa va ajute...)

Instantele nu vor sa se complice si nici nu prea au rabdare...si daca le puneti rabdarea la incercare o sa va respinga actiunea de divort, cu consecinta juridica de a ramane casatorita...
Ar fi bine sa mergeti sa va redacteze un avocat actiunea intrucat motive se pot gasi...chiar daca nu le vedeti la o prima vedere...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avand in vedere situatia (delicata) de ce nu apelati la mediere?? Este mai simplu de cat in instanta.
Corect, e mai simplu, mai decent... E o alternativa buna.

Pe de alta parte, eu va cer ceva, dv. imi spuneti de infidelitate.
Nu exista un text de lege pentru infidelitate, altul pentru ca nu gateste, nu aduce banii acasa, ca bea etc.
Exista numai culpa comuna sau a unuia dintre soti. Dv. pe ce anume mergeti?
Daca tot incercati de una singura.......si nu apelati la un avocat, invocati Art. 373/alin. b. DAR ATENTIE, MOTIVATIA TREBUIE SA FIE "BETON", altfel riscati sa ve fie respinsa actiunea. Daca sunteti despartita in prezent (nu mai locuiti impreuna) si au trecut cel putin 2 ani: Art. 373/alin c.
AVLIL a scris:

Corect, e mai simplu, mai decent... E o alternativa buna.

Pe de alta parte, eu va cer ceva, dv. imi spuneti de infidelitate.
Nu exista un text de lege pentru infidelitate, altul pentru ca nu gateste, nu aduce banii acasa, ca bea etc.
Exista numai culpa comuna sau a unuia dintre soti. Dv. pe ce anume mergeti?

Da, de multe ori oamenii nu vad decat motivele care ii supara cel mai tare desi motive de divort exista adesea mult mai multe...
Exista situatii in care oamenii nu isi dau seama de existenta altor motive decat in discutiile verbale cu avocatii care insista in cautarea a cat mai multe motive de divort intrucat doar un motiv sau doar un martor care se poate razgandi ulterior sa vina poate genera tot felul de probleme.

In prezent exista si divortul din culpa exclusiva a reclamantului dar deocamdata nu il recomand.
Fostul sot va avea posibilitatea de a cere daune ulterior...