Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectarea unei hotariri judecatoresti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectarea unei hotariri judecatoresti

In urma unei ordonante pesedinteala , instanta hotaraste incredintarea minorei la tata. Aceasta hotarire este definitiva si executorie fara termen si fara somatie , la aceasta hotarire sa facut si recurs si a fost respins . Vreau sa mentionez ca minora in virsta de 11 ai se afla in Madrid la mama acesteia , care refuza sa sa supuna hotariri judecatoresti . CE AR TREBUI SA FAC EU SA ADUC MINORA IN ROMANIA UNDE EA ARE DOMICILIUL SI UNDE ESTE INSCRISA LA SCOALA .
Ok...totul pare in ordine! Intrebarea mea este urmatoarea: mama stie ca i-a fost intentat proces si ca fetita a fost data tatalui? Poate ca nici nu stie de hotarare....
Ce rapiri internationale, ce "abureli" se scriu aici.
Daca citim atenti ce-a scris userul, trageam concluzia ca ambii parinti au fost in Spania, cel care avea procura era tatal fetei, nu mama cum gresit a fost interpretat, apoi tatal s-a intors in tara, mama facandu-se nevazuta in momentul plecarii tatalui.
Tatal fetei putea sa traduca si sa legalzeze actele si pe teritoriul spaniol, apoi facea o simpla plangere la politie, la un executor judecatoresc, etc, si isi reintra in drepturi, dar ... atunci cand nu ai bani, nu poti asista decat pasiv la cum iti sunt incalcate drepturile, nationale si internationale.
De rapire nu poate fi vorba, pentru ca mama fetei nu s-a dus sa-i "fure" fata de acasa sau dintr-un loc unde aceasta din urma se afla cu parintele in a carei incredintare a ramas prin hotarare judecatoreasca, pronuntata de un tribunal roman.

Toate cele bune !
Daca nu s-a facut citarea cu strainatatea (am inteles ca mama este rezidenta in Spania) atunci ea poate cere repunerea in termen deoarece nu a fost instiintata legal. cum ati citat-o, sunt curioasa, ati dat un domiciliu din Romania la care ea nu mai locuieste? Daca este realmente rezidenta , si daca a cerut rezidenta pentru fetita, a inscris-o la scoala, s-a dus la autoritatea sociala, ... . Nu inteleg un lucru, la divort cui i-a fost incredintata fetita, ce a hotarat ancheta sociala si mai ales ce a cerut copilul, cu cine sa stea. inteleg ca pe calea ordonantei presedentiale ati facut o actiune in lipsa paratei, fara ancheta sociala? Sunteti sigur ca mama nu a facut o actiune pe teritoriul spaniol de incredintare a minorei?. In aceste tari copiii sunt extrem de protejati, iar daca fetita doreste sa stea cu mama ei si mama dovedeste ca o poate intretine, o hotarare judecatoreasca in acest sens este simplu de obtinut daca nu a si obtinut-o deja, mama avand prioritate 100% in aceste cazuri. In ce priveste rapirea internationala e cale lunga pana acolo, aveti de facut demersuri in ce priveste inscrierea sentintei (tradusa legalizata etc) in Spania si abia dupa aceea trebuie sa incepeti procedura specifica. Copilul merge la scoala, e foarte important, are conditii de viata corecte, . Oricum primul pas este traducerea si legalizarea sentintei.
Zocor a scris:

Ce rapiri internationale, ce "abureli" se scriu aici.
Daca citim atenti ce-a scris userul, trageam concluzia ca ambii parinti au fost in Spania, cel care avea procura era tatal fetei, nu mama cum gresit a fost interpretat, apoi tatal s-a intors in tara, mama facandu-se nevazuta in momentul plecarii tatalui.
Tatal fetei putea sa traduca si sa legalzeze actele si pe teritoriul spaniol, apoi facea o simpla plangere la politie, la un executor judecatoresc, etc, si isi reintra in drepturi, dar ... atunci cand nu ai bani, nu poti asista decat pasiv la cum iti sunt incalcate drepturile, nationale si internationale.
De rapire nu poate fi vorba, pentru ca mama fetei nu s-a dus sa-i "fure" fata de acasa sau dintr-un loc unde aceasta din urma se afla cu parintele in a carei incredintare a ramas prin hotarare judecatoreasca, pronuntata de un tribunal roman.

Toate cele bune !

Daca tatal a plecat fara copil si copilul se afla in grija mamei dupa plecarea tatalui nu se poate vorbi de rapire...

Nici executorul spaniol nu putea lua copilul cu japca daca nu vroia.

Fara bani chiar nu avea ce face...mai ales ca durata demersurilor ar fi fost destul de indelungata daca copilul nu vroia sa plece cu tatal sau...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este vorba de o rapire internationala ?
Sotia mea este plecata in Spania din 23 martie 2011, la sora ei care locuieste la Madrid .Eu si fetita ne-am dus in vizita la sotie in data de 11 iulie 2011 ( sotia facindumi mie o imputernicire notariala pentru a iesi cu minora din tara ) . Pe data de 12 iulie 2011 am fost anuntat de sotie ca eu trebuie sa parasesc Spania deoarece cumnata mea nu are posibilitatea de a ma gazdui si pe mine motivind faptul ca ( destul trebuie sa o gazduiasca pe fetita si pe sotia mea ) . Tot in data de 12 iulie am fost la o sectie de politie din Madrid unde am depus o plingere acestea spunindumi sa vin in Romania si sa fac o plingere . Pe data de 13 iulie 2011 am fost condus la autobuz de sotie si de sora acesteia minora ne find prezenta la plecarea mea .
Ajungind in Romania am depus divortul si o ordonanta presedintiala la aceasta ordonanta pesedinteala mia fost incredintata minora mie , sotia facind recurs ia fost respins acesta .
Judecatoria hotaraste :
- fara cheltuieli de judecata
- definitiva si executorie , fara somatie si fara termen .
LA ACEASTA HOTARIRE JUDECATOREASCA SOTIA SE OPUNE INVOCIND MOTIVUL CA EA NU A FOST INSTINTATA DE JUDECATORIE , DAR EA SI AVOCATA AU FOST PREZENTE LA RECURS IN SALA DE JUDECATA .
Divortul nu este inca terminat .

Problema mea este cum sa aduc minora in tara pina la terminarea divortului si pina cind instanta hotaraste cui incredinteaza minora spre crestere .

CE AR TREBUI SA FAC SI CUM SA FAC SA ADUC MINORA IN TARA