avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... daca nu pot intra in CIC as putea beneficia macar de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

daca nu pot intra in CIC as putea beneficia macar de somaj??

Buna ziua, situatia mea este urmatoarea: momentan sunt insarcinata si la data nasterii voi avea 10 luni cotizate, deci conform legii nu pot intra in CIC, iar sotului meu nu ii convine pt ca salariul pe care il ia depaseste indemnizatia. ideea este ca dupa concediul postnatal as vrea sa renunt la serviciu pt a sta cu copilul si nu pot face acest lucru decat dandu-mi demisia. la momentul demisiei as avea 12 luni cotizate, as putea beneficia de somaj? in cazul in care nu pot din cauza demisiei, daca fac o angajare pt inca o luna cu contract pe perioada determinata cu o norma de 2 sau 4 ore pe zi ar merge? va rog dati-mi un sfat pt ca am mare nevoie de el. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 17 Septembrie 2008
Problema este ca firma la care lucrez acum e primul loc de munca, deci chiar am nevoie de continuitate. Am aruncat o privire peste contractul colectiv de munca dar nu se precizeaza nr de zile de concediu fara plata care se pot lua, eu as fi avut nevoie de 2 luni fara plata, sper sa nu fie probleme. motivele se trec in cererea de concediu? cu cat timp inainte trebuie depusa cererea? nu mi-ati infirmat, deci ma gandesc ca este posibila o angajare in acelasi timp cu concediu fara plata...va multumesc
ela_b84 a scris:

Problema este ca firma la care lucrez acum e primul loc de munca, deci chiar am nevoie de continuitate. Am aruncat o privire peste contractul colectiv de munca dar nu se precizeaza nr de zile de concediu fara plata care se pot lua, eu as fi avut nevoie de 2 luni fara plata, sper sa nu fie probleme. motivele se trec in cererea de concediu? cu cat timp inainte trebuie depusa cererea? nu mi-ati infirmat, deci ma gandesc ca este posibila o angajare in acelasi timp cu concediu fara plata...va multumesc


Uitati-va si in codul muncii. Intr-un an calendaristic, beneficiati de max 90 zile de CFP.
" Rezolvarea unor probleme personale..." se invoca de obicei in cererile de CFP.
Trebuie inaintata din timp, un termen rezonabil de o saptamana, pentru a avea timp sa vi se faca decizie de suspendare pentru CFP (eu asa fac).
Eu ma gandesc cum va fi completata adeverinta cu cele 12 luni de cotizare la somaj ?! Pentru primele 10 luni va fi indicata o suma, pentru ultimele 2 va fi 0 fiindca sunteti in CFP si veniti apoi cu a alta adeverinta de la celalt loc de munca unde vreti sa va duceti cu 2-4 ore si completati ultimele 2 luni cu sume...:(
Cred ca o fi ok. Nu stiu normele celor de la somaj, dar mi se pare ok....
Rog alte pareri ....
Ultima modificare: Miercuri, 17 Septembrie 2008
Doina Elena, Consultant resurse umane
Incheierea contactului cu 56 j da dreptul la somaj?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Septembrie 2008
Doina Elena, Consultant resurse umane
Da, incetarea c.i.m. in temeiul art.56 lit.j din Codul muncii da dreptul persoanei de a beneficia de somaj. In acest sens, se exprima art.5 lit.a din Norma metodologica de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la somaj daca in ianuarie 2010 am avut concediu de odihna? preda ioana preda ioana buna seara....pe 24 februarie imi expira contractul de colaborare la firma la care lucrez momentan....mi-am intrebat seful daca am dreptul la somaj???dansul ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea primirii imdemnizatiei de somaj alinacp alinacp Am fost concediata de la vechiul loc de munca pe baza art. 65 din Codul Muncii si am primit somaj pentru o perioada de de 3 luni. Ulterior mi-am gasit un nou ... (vezi toată discuția)
Criterii pentru somaj miha28 miha28 am fost in concediu de cresterea copilului timp de 2 ani....am venit la acelasi loc de munca in concediu fara plata 6 luni...dupa care cu contract de munca de ... (vezi toată discuția)