Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat unic-angajat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat unic-angajat

Daca o pers.este asociat unic si administrator intr-un srl ,poate fi si salariat al acestei firme?

Deacord dar cum ramane cu sintagma SRL cu asociat unic - societate unipersonala?
Florian Turlete a scris:
Deacord dar cum ramane cu sintagma SRL cu asociat unic - societate unipersonala?

Intrucat Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale dispune:
Art. 196^1. - (1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

Un proverb romanesc spune: "unde-i lege, nu-i tocmeala";)

Subscriu pararea colegului care afirma ca exista 2 pareri impartite:
1. poate fi angajat
2. nu poate fi angajat

La fel ca si colegul care spunea ca nu poate fi angajat deoarece nu poate semna contractul de munca iun ambele situatii: angajat si angajator. Bine, aici s-ar putea sa delege competenta semnarii contracelor de munca directorului economic.
Chiar si asa nu este o situatie normala ca un asociat unic si administrator unic sa isi faca contract de munca cu acea societate. In primul rand ca asociat unic scopul si interesul ii apartien exclusiv de a face sa mearga treaba si de a produce profitul pentru care s-a infiintat societatea.
Ca administrator de asemenea a fost ales pentru a face, contra unei retributii materiale stabilite prin contractul de administrare (doar nimeni nu mai munceste fara vreun interes) ca societatea sa fie administrata corespunzator (adica bine) dezvoltand activitatea si producand profitul dorit sau asteptat.

Prin urmare, chiar daca in calitate de asociat persoana ridica dividende, in calitate de administrator este retribuit in baza contractului de administrare, parerea la care ma aliez este ca acea persoana nu poate sa isi intocmeasca si contract de munca
florentina albu a scris:

Florian Turlete a scris:
Deacord dar cum ramane cu sintagma SRL cu asociat unic - societate unipersonala?

Intrucat Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale dispune:
Art. 196^1. - (1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.
(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

Un proverb romanesc spune: "unde-i lege, nu-i tocmeala";)

CORECT.
Cesioneaza prin notar cateva parti sociale din firma, inscrie contractul la orc si nu vei mai fi unic asociat........astfel vei putea fi angajat.