Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat unic-angajat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat unic-angajat

Daca o pers.este asociat unic si administrator intr-un srl ,poate fi si salariat al acestei firme?

Ma confrunt cu acceasi problema. Sunt asociat unic si administrator unic. Pana acum 2 ani am fost 2 asociati, apoi am ramas doar eu, astfel incat a trebuit sa renunt la contractul individual cu ITM. Dupa legea aparuta anul trecut am incercat sa inchei un alt contracct de munca cu ITM, dar mi s-a spus ca este valabil doar daca sunt 2 asociati sau 2 administratori, altfel este exclus. Sfatuiti-ma, va rog, cum sa fac. Sa insist la ITM conform celor spuse si de dvs. ca legea permite asociatului si administatorul unic sa aiba contract de munca (pe post de inginer sau administrator) - sau sa-mi iau gandul de la solutia asta, desi alta nu am - nici asociat nici alt administrator?
Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este. Prin urmare, asociatul unic care are calitatea de administrator al unui S.R.L. are posibilitatea prevazuta de lege de a fi angajatul aceleiasi societati cu raspundere limitata.

Deci, se poate inregistra un astfel de c.i.m. la ITM.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Asa voi face si sper sa fie totul bine de data asta.
Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.