Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Novatie CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Novatie CIM?

Ma voi confrunta cu urmatoarea situatie: pe firma x exista 80 de salariati. Se infiinteaza firma Y pe care se doreste continuarea activitatii firmei x cu toti salariatii, urmand ca firma x sa fie cesionata. Cum trec contractele de munca de pe firma x pe firma y? Nu se pune problema incetarii contactelor de munca si incheierea altor contracte ptr ca intervine problema concedierilor colective din punct de vedere legal si probabil vor fi probleme la ITM. Se poate practica novatia contractelor de munca, prin care sa se convina inlocuirea firmei x in calitate de angajator cu firma y, cu semnatura celor 3 parti implicate?
Nu am vorbit despre transferul intreprinderii, nu este vorba despre o fuziune, divizare etc., firma x ramane cu patrimoniul ei, firma y are patrimoniul propriu, doar salariatii se doresc a fi transferati de pe firma x pe firma y. Din acest motiv, ma gandeam ca nu se poate aplica transferul colectiv, nefiind vorba decat despre transferul salariatilor nu si al patrimoniului.
elis a scris:

La ITM se va duce actul juridic prin care s-a efectuat transferul intreprinderii.
Prin art.169 alin.1 C.mun., s-a statuat ca salariaţii beneficiază de protecţia drepturilor lor în cazul în care se produce un transfer al întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acesteia către un alt angajator, potrivit legii.
Conform alineatului 2 al aceluiasi articol, drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de muncă existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
Acest articol constituie baza legala a transferului, deci temeiul de drept utilizat pentru inchiderea / deschiderea carnetului de munca de catre cedent / cesionar.
Mentiunile in carnetul de munca trebuie sa aiba in vedere :
la unitatea cedenta :
- col.2 numele unitatii cedente
- col.3 la mutatia intervenita : cedat c.i.m. nr. ... din....., conform art.169 C.mun.
- col.7 numarul si data actului juridic pe baza caruia s-a facut cesiunea sau decizia cedentului de transmitere a salariatilor
La coloanele 4,5 si 6 se mentin inregistrarile existente la momentul transferului

la unitatea cesionara
- col.2 numele unitatii cesionare
- col.3 la mutatia intervenita : preluat c.i.m. nr. ... din....., conform art.169 C.mun.
- col.7 numarul si data actului juridic pe baza caruia s-a facut cesiune asau decizia cesionarului de preluare a salariatilor
La coloanele 4,5 si 6 se mentin inregistrarile existente la momentul transferului

Aceste prevederi ar trebui sa le aplic eu in cazul fuziunii?
C_CRISTINA a scris:

Nu am vorbit despre transferul intreprinderii, nu este vorba despre o fuziune, divizare etc., firma x ramane cu patrimoniul ei, firma y are patrimoniul propriu, doar salariatii se doresc a fi transferati de pe firma x pe firma y. Din acest motiv, ma gandeam ca nu se poate aplica transferul colectiv, nefiind vorba decat despre transferul salariatilor nu si al patrimoniului.

In acest caz, nu mai exista transfer ... se inceteaza c.i.m. si se fac altele noi.

pt namiru
Da, aceste prevederi se aplica in aczul transferului de intreprinderi - fuziune, absorbtie etc.