Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime CCM ramura comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime CCM ramura comert

In CCM ramura comert scrie:

Art. 40
(3) Sporurile minime ce se pot acorda in conditiile prezentului contract sunt:
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

Din octombrie 2011 am facut 3 ani vechime, insa angajatorul a tacut chitic si nu mi-a acordat acesti 5%

Trebuia sa mi-i acorde?
Pe cine dau in judecata? Ministerul? Angajatorul? Daca nu stiu ii dau in judecata pe amandoi si plangere penala directorului cu raspunsul...
In judecata dati angajatorul ..
Pentru ca a respectat prevederile ministerului muncii? Si directorul acela poate fi dat in judecata in contencios... cert e ca degeaba dai in judecata un bugetar, asa ca da, dau in judecata angajatorul :))
Care prevederi ? ... acea adresa nu are nicio valoare juridica , intrucat contravine art.4 alin.2 din ccm mai sus mentionat ...
Pai nu mai stiu... incompetenta unui director + idem omolog in firma m-au scutit de sporul de vechime deja pe cateva luni. Tehnic vorbind angajatorul nu se poate scuza de necunoasterea legii, cu comunicat de la minister sau fara Cel putin asta mi s-a facut mie, chiar si in privinta normelor metodologice ale functionarilor publici (dintre care unele sunt si secrete deci n-as avea de unde sa le stiu poate)

Angajatorul a angajat o firma de avocatura despre asta, pentru ce, ramane sa aflam. Incidental are si un departament juridic... :)) Eu cred ca nu ca sa demonstreze ca CCM este in vigoare a angajat avocati

Ar trebui sa-i propun sefului renegocierea CCM? :) In acest caz este iarasi obligatoriu sa reprezint mai mult decat persoana mea in firma?

Revin intr-o saptamana sau doua probabil cu vesti.

Faptul ca nu s-a mai indignat nimeni inafara de nimeni mi se pare semn rau, sau poate n-am auzit eu.