Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime CCM ramura comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime CCM ramura comert

In CCM ramura comert scrie:

Art. 40
(3) Sporurile minime ce se pot acorda in conditiile prezentului contract sunt:
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

Din octombrie 2011 am facut 3 ani vechime, insa angajatorul a tacut chitic si nu mi-a acordat acesti 5%

Trebuia sa mi-i acorde?
Am aflat pentru ce au angajat avocati, ca sa ma dea afara :)) Mi-au dat convocarea la comisia de cercetare disciplinara azi. Ma intreb daca actionarii firmei stiu pe ce cheltuiesc banii. Daca au atat tupeu dupa ce au pierdut odata in instanta cu ceva mult mai grav decat ce ma acuza acum, inseamna ca au ceva spate si in randul bugetarilor.

In rest nu misca nimeni nimic despre CCM.
Mai avem doar o justitie aleatorie in tribunale, in rest, nu exista stat de drept sau drept in Romania.
Muncitorii romani sunt aproape sclavi antici
freeelis a scris:

masayoshi a scris:

Cei de la ministerul muncii (relatiicupublicul@mmuncii.ro) n-au raspuns,
asa ca am inaintat sesizarea catre:
petitii@inspectiamuncii.ro
itmbucuresti@itmbucuresti.ro

Mai este vreo autoritate care are jurisdictie pe aceasta problema si pe care o pot sesiza?

La orice sesizare adresata unei institutii publice se va raspunde in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei ...

Si daca nu inregistreaza petitia/plangerea/sesizarea? Mi s-a intamplat de mai multe ori, la AJOFM Vrancea, IJP Vrancea, sectia 9 de politie sector 2 Bucuresti, parchetul de pe langa judecatoria sectorului 1
Nu au de gand sa respecte legea. Am sa-i dau in judecata desi daca s-a ajuns aici ar trebui sa ridicam ziduri de inchisoare in jurul institutiilor statului

Am gasit si principiul fundamental din care deriva legea:

Art. 41(5) din Constitutia Romaniei stabileste fara echivoc ca dreptul la negocieri colective in materie de munca si caracterul obligatoriu al conventiilor colective sunt garantate. CCM 2010 specifica faptul ca, daca nu este actualizat prin altul mai nou, se prelungeste

ARTICOLUL 41
(5) Dreptul la negocieri colective în materie de muncă şi caracterul obligatoriu al convenţiilor colective sunt garantate.

Art. 229 din Codul Muncii stabileste, cu valoare de principiu, ca executarea contractului colectiv de munca este obligatorie, iar neindeplinirea obligatiilor asumate atrage raspunderea partilor care se fac vinovate de aceasta.
scrie si-n contractul individual de munca ca angajatorul este obligat sa aplice contractul colectiv de munca aplicabil
masayoshi a scris:

scrie si-n contractul individual de munca ca angajatorul este obligat sa aplice contractul colectiv de munca aplicabil

Da, chiar are obligatia aceasta ... art.40 alin.2 C.mun. dispune la lit.c ca, angajatorului ii revine obligatia de a acorda salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca....