Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare-Cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare-Cazier

Salut.Am nevoie de ajutor,mai bine zis sa fiu indrumat sau sfatuit.In 1991am suferit o condamnare de 3ani si 6luni pentru vanzare de piese auto rezultate din furturi de masini.O perioada neagra a vietii mele.Dupa ispasirea pedepsei mi-am cautat de lucru,mi-am gasit si aveam nevoie de cazier judiciar.Minunea sau neatentia functionarului de la biroul caziere ori ce o fi fost ,a facut sa "iasa" cazierul curat.Pana sa reusesc sa ma angajez, acest cazier a expirat asa ca am procedat la obtinerea unui nou cazier care bineinteles ca a iesit "patat".Totusi firma(una din cele mai mari din lume) a acceptat si cazierul expirat de cateva zile.La aceasta firma am lucrat timp de aproape 15 ani.Intrebarea mea este :cazierul a devenit "curat"de la sine in tot acest timp sau necesita alte metode juridice,deoarece trebuie sa-mi schimb locul de munca ,urmare a falimentului companie la care am lucrat. Daca cineva poate sa-mi dea niste imformatii sau sfaturi utile rog foarte mult sa ma ajute.Va multumesc pentru rabdare, o seara buna tuturor.
Sunt disperat!!!povestea mea incepe acum 14 ani de zile cand am fost surprins de organele de politie conducand un vehicol de 50 cm(motoreta)pe drumurile publice fara a avea permis de conducere.am fost prins de doua ori in 1 luna de zile.am avut doua dosare penale.la un dosar penal in prima instanta la singura infatisare judecatorul a decis ca este o gresala creata de teribilism si tinerete si a decis sa fiu sanctionat cu o amenda nu stiu de care pe care am platito.la al doilea dosar am fost sanctionat pe aceleasi motive cu o amenda de 100 lei vechi cu suspendare.(mentionez ca intre primul proces si cel de-al doilea,au trecut cam doua saptamani, timp in care am obtinut permisul de conducere pentru categoria respectiva ‘’g’’.lucru care m-a ajutat cred in timpul cel de-al doilea proces)
Inainte de cele doua fapte cu doar cateva zile eu aveam dosarul complet(inclusiv cazier curat)pentru a obtine permisul .am dat examen imediat dupa ce am fost prins si am obtinut permisul din prima incercare !!
Acum incepe problema mea....de curand am facut scoala de soferi in vederea obtinerii categorie ‘’b’’permis de conducere.am incheiat scoala,am facut tot dosarul iar cand am ajuns la cazier....domnul politist mi-a zis ca eu am cazierul cu probleme si ca el i-mi da dar nu e foarte sigur ca imi va fi acceptat de cei de la politie in vederea sustineri examenului si ca imi trece pe el ‘’pentru reabilitare ‘’.i-am zis sa-mi faca unul ,asa cum zice dansul si unul normal ca sa incerc asa.ce trebuie sa fac ca sunt disperat ???
Am inteles ca trebuie sa fac o reabilitare pe cale judecatoreasca ???eu nu am nici un act de la cele doua procese si nici nu stiu sa fi luat vreunul atunci.
Pe internet am gasit...reabilitarea persoanei fizice ARE LOC DE DREPT,in cazul condamnarii la pedeapsa amenzii sau inchisorii care sa nu depaseasca 1 an,daca in curs de 3 ani,condamnatul nu a savarist nici o alta infractiune !-art.133c.pen !!!asta nu inseamna ca eu trebuia sa nu am nici o problema ???peste doua zile merg sa iau cele doua caziere.ce sa fac ca sunt disperat ???care e calea cea mai scurta si cat timp dureaza ???
Mentionez ca sunt angajat cu carte de munca de 9 ani si nu am mai avut vre-o fapta sau altceva cu caracter penal de 14 ani.ma ajutati va rog mult ????
Cu stima si respect..mii de multumiri anticipate
nicucraker969@hotmail.com
astept nerabdator raspuns din partea celor ce ma pot ajuta !!!!
nicucraker969 a scris:

Sunt disperat!!!povestea mea incepe acum 14 ani de zile cand am fost surprins de organele de politie conducand un vehicol de 50 cm(motoreta)pe drumurile publice fara a avea permis de conducere.am fost prins de doua ori in 1 luna de zile.am avut doua dosare penale.la un dosar penal in prima instanta la singura infatisare judecatorul a decis ca este o gresala creata de teribilism si tinerete si a decis sa fiu sanctionat cu o amenda nu stiu de care pe care am platito.la al doilea dosar am fost sanctionat pe aceleasi motive cu o amenda de 100 lei vechi cu suspendare.(mentionez ca intre primul proces si cel de-al doilea,au trecut cam doua saptamani, timp in care am obtinut permisul de conducere pentru categoria respectiva ‘’g’’.lucru care m-a ajutat cred in timpul cel de-al doilea proces)
Inainte de cele doua fapte cu doar cateva zile eu aveam dosarul complet(inclusiv cazier curat)pentru a obtine permisul .am dat examen imediat dupa ce am fost prins si am obtinut permisul din prima incercare !!
Acum incepe problema mea....de curand am facut scoala de soferi in vederea obtinerii categorie ‘’b’’permis de conducere.am incheiat scoala,am facut tot dosarul iar cand am ajuns la cazier....domnul politist mi-a zis ca eu am cazierul cu probleme si ca el i-mi da dar nu e foarte sigur ca imi va fi acceptat de cei de la politie in vederea sustineri examenului si ca imi trece pe el ‘’pentru reabilitare ‘’.i-am zis sa-mi faca unul ,asa cum zice dansul si unul normal ca sa incerc asa.ce trebuie sa fac ca sunt disperat ???
Am inteles ca trebuie sa fac o reabilitare pe cale judecatoreasca ???eu nu am nici un act de la cele doua procese si nici nu stiu sa fi luat vreunul atunci.
Pe internet am gasit...reabilitarea persoanei fizice ARE LOC DE DREPT,in cazul condamnarii la pedeapsa amenzii sau inchisorii care sa nu depaseasca 1 an,daca in curs de 3 ani,condamnatul nu a savarist nici o alta infractiune !-art.133c.pen !!!asta nu inseamna ca eu trebuia sa nu am nici o problema ???peste doua zile merg sa iau cele doua caziere.ce sa fac ca sunt disperat ???care e calea cea mai scurta si cat timp dureaza ???
Mentionez ca sunt angajat cu carte de munca de 9 ani si nu am mai avut vre-o fapta sau altceva cu caracter penal de 14 ani.ma ajutati va rog mult ????
Cu stima si respect..mii de multumiri anticipate
nicucraker969@hotmail.com
astept nerabdator raspuns din partea celor ce ma pot ajuta !!!!

Ce scria pe cazier?
Va sfatuiesc sa va adresati instantei de judecata cu o cerere prin care sa solicitati sa constate ca in cazul dumneavoastra a intervenit reabilitarea de drept si sa dispuna radierea din cazier a acelei pedepse. Mentionez ca trebuie sa anexati la cererea adresata instantei si cazierul in original.
A intervenit reabilitarea de drept.Puteti cere cazierul la politie linistit.Este nepatat.
corect!!!art 133c.pen!!!mai este valabil??atunci de ce eu cand am fost ieri nu era rezolvata treaba si era scris in cazier?oare de aceea nu a vrut politistul sa imi elibereze pe loc cazierul?mi s-a spus sa merg luni!!am sa merg si am sa va spun exact daca scrie ceva si ce scrie pe el.daca e sa scrie ceva o sa srie probabil data proceselor si art(conducere de vehicule pe drum public fara permis).ce pot sa-i spun politistuluicand merg sa ridic cazierul in cazul in care nu e alb???nu exista nici o cale sa o pot rezolva cumva in cardul institutiei de politie de unde ridic cazierul??sa nu mai fac atatea drumuri...eu locuiesc la 50 km de localitatea de unde ridic cazierul,si plus de asta ma grabesc sa dau examenul de conducere cat mai curand pana nu uit tot!mai precis ...CINE OPEREAZA SI UNDE TREBUIE SA MERG PENTRU REABILITAREA DE DREPT???ma gandesc ,ca politistul cand am fost sa iau cazierul imi vorbea ca unui infractor de sus flegmatic.plus de asta a vazut ca nu ma pricep si sunt bata in a-mi cunoaste drepturile.era sa lesin cand am auzit ca-mi spunea ...pai tu cu problemele care le ai de ce ai mai facut scoala de soferi??ii zic.. ce probleme???el:ia gandeste-te bine!!eu:da imi amintesc ..dar asta a fost in 1994 si de atunci nu am mai facut nimic.el:ba..nu conteaza .asa ramane in cazier toata viata!ti-ai facut reabilitare??sunt disperat!nu vreau sa mai ajung vreodata sa am de-a face cu politia si justitia.eu cred ca cineva trebuia sa-mi trimita acasa ,sau sa fiu anuntat ca trebuie dupa un anumit termen de la terminarea procesului trebuie sa merg sa-mi fac reabilitare.cred ca statul trebuie sa vina in sprijinul cetateanului si nu invers!daca stiam lucrurile astea eram cu totii cel putin avocati.nu am fost instruiti in ceea ce priveste termeni juridici si drepturi nici in scoala si nicaieri!nu poti sa faci lucruri de care nici nu sti!
multumesc mult celor care mi-au raspuns si astept in continuare raspunsurile voastre si macar un minim de sprijin informativ in ceea ce am de facut!
ps. si ca un paradox...fapta pentru care am avut probleme atunci(conducere fara permis de conducere a unei motorete pe drumurile publice fara permis(am condus o motoreta de 50 cm)nici nu mai e penala acum!acum trebuie permis de la 50 cm in sus!!! la 50 cm trebuie doar atestat de legislatie rutiera si atat!
Adresati-va cu un memoriu sefului politiei in a carui subordine se afla serviciul de evidenta a populatiei in care aratati aceste aspecte.Specificati in memoriu ca asteptati raspuns in termenul legal,potrivit Constitutiei Romaniei,lege fundamentala a statului de drept.Depuneti memoriul in doua exemplare ,unul ramanand la dvs.cu stampila si nr.de inregistrare.