Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare-Cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare-Cazier

Salut.Am nevoie de ajutor,mai bine zis sa fiu indrumat sau sfatuit.In 1991am suferit o condamnare de 3ani si 6luni pentru vanzare de piese auto rezultate din furturi de masini.O perioada neagra a vietii mele.Dupa ispasirea pedepsei mi-am cautat de lucru,mi-am gasit si aveam nevoie de cazier judiciar.Minunea sau neatentia functionarului de la biroul caziere ori ce o fi fost ,a facut sa "iasa" cazierul curat.Pana sa reusesc sa ma angajez, acest cazier a expirat asa ca am procedat la obtinerea unui nou cazier care bineinteles ca a iesit "patat".Totusi firma(una din cele mai mari din lume) a acceptat si cazierul expirat de cateva zile.La aceasta firma am lucrat timp de aproape 15 ani.Intrebarea mea este :cazierul a devenit "curat"de la sine in tot acest timp sau necesita alte metode juridice,deoarece trebuie sa-mi schimb locul de munca ,urmare a falimentului companie la care am lucrat. Daca cineva poate sa-mi dea niste imformatii sau sfaturi utile rog foarte mult sa ma ajute.Va multumesc pentru rabdare, o seara buna tuturor.
eu am lociunta in oras fieni judet dambovita.buletinul si eliberarea acestuia sunt eliberate in oras fieni.eu am solicitat cazierul in municipiul targoviste.de acolo se ia cazierul.o sa fac un memoriu si o sa-l pun la insperctoratul judetean de politie sau unde??este oare o cale in care se poate rezolva reabilitarea???va rog mult poate ma ajutati cu un raspuns cat mai concret sa pot merge la sigur,(dupa cum spuneam stau la 50 km de targoviste).imi putesi spune cam ce sa contina memoriul si cam ce termeni sa folosesc pentru ca nu am cunostinte juridice!memorilul il las acolo sau merg intr-o audienta???multumesc inca o data celor ce-si dau interesul pentru a ma ajuta macar cu un minim de informatie!!!astept in continuare nerabdator raspunsurile voastre.maine merg dupa cazier si as vrea sa o rezolv cumva daca se poate!
Adresati memoriul sefului politiei Tirgoviste.Il trimiteti prin intermediul postei,cu confirmare de primire.In acest mod,aveti dovada scrisa ca l-ati depus.
am trimis astazi un mail pe adresa cabinet@db.politiaromana.ro cu urmatoarele

Numele meu este .....,din orasul fieni, judet dambovita,domiciliat pe adresa strada........nascut la data de ......in localitatea ..........,fiul lui ..........., cu cnp .....................si as vrea sa ma ajutati intr-o problema privind cazierul meu.
De curand am terminat de facut scoala de soferi pentru categoria b,am incheiat tot dosarul urmand sa mai ridic doar cazierul si sa introduc dosarul in vederea sustineri examenului de obtinere a permisului de conducere.ajungand vineri 30 01 2009 la politia targoviste de pe bulevardul garii in vederea ridicari cazierului,am completat cererea de obtinere a cazierului si dupa cateva minute, domnul de la ghiseu mi-a spus ca cazierul nu este curat si ca nu prea sunt sanse sa pot fi admis in vederea sustineri examenului ,si sa vin pentru ridicarea cazierului luni 02 februarie 09.Il intreb care ar fi cauza si-mi spune sa-mi amintesc bine.mi-am amintit ca in urma cu aproximativ 14 ani am condus pe drumurile publice o motoreta marca mobra de 50 cm fiind prins de doua ori de agentii de circulatie.in urma aceasta m-am ales cu 2 dosare penale care s-au rezolvat primul cu o amenda administrativa ,iar cel de-al doilea cu o amenda penala de 100 lei vechi cu suspendare(din cate imi amintesc).in timpul procesului am sustinut examen de obtinere a permisului pentru categoria G(reprezentand categoria pentru condus motorete) si am obtinut permis de conducere.probabil ca aceasta a fost o circumstanta ajutatoare in fata instantei ca am obtinut permisul de conducere intre timp ,am recunosut fapta cu parere de rau fiind sincer pe durata anchetei ,judecatorul a decis ca au fost fapte necugetate create de teribilism adolescentin si poate de aceea am fost sanctionat asa.regret si acum ceea ce a fost atunci insa timpul nu se mai poate intoarce!permisul a fost obtinut la data de 29 09 1995,permis pentru categorie G(motorete)si are semnatura mr Chirita,numarul permisului fiind Do42993B.Am circulat si nu am avut abateri timp de cativa ani ,dupa care valabilitatea permisului a expirat urmand al preschimbat.nu a mai fost preschimbat intrucat nu-mi mai erau util nemaiavand motoreta.
Sunt disperat acum ca nu am cazierul alb si nu stiu daca mi se va primi dosarul pentru a sustine examen.am inteles ca trebuia ca dupa nu siu ce timp sa merg sa fac reabilitare.nu am avut cunostinta de asa ceva si acum intampin probleme.eu nu mai stiu precis nici datele de proces si nu-mi amintesc ca in urma lor sa fi primit vre-un act,sau poate nu mai am.
Din cate m-am informat si eu(neavand cunostinte juridice sau depre drepturile mele macar)am aflat ca reabilitarea trebuia sa intervina automat in cazul meu trecand 14 ani fara sa comit ceva penal.un prieten mi-a zis ca in conformitate cu prevederile art 134 din codul penal trebuia sa intervina reabilitarea de drept a mea
ART. 134
Reabilitarea de drept
Reabilitarea persoanei fizice are loc de drept în cazul condamnãrii la amendã sau la pedeapsa închisorii care nu depãºeºte un an, dacã în decurs de 3 ani condamnatul nu a sãvârºit nicio altã infracþiune.
-mi sa spus sa merg in audienta la comandant sa semnalez aceste aspecte si daca nu gasesc intelegere sa urmez o a doua varianta in care sa cer reabilitarea in cadrul unei instante de judecata.
Ma puteti ajuta macar cu o informatie in ceea ce as putea sa fac si cui sa semnalez aceste aspecte pentru a putea da examen si a putea intra si eu in randul oamenilor cinstiti fara cazier??sunt disperat gandindu-ma ca ar putea trece timp mult pentru reabilitare si am sa uit tot ce am invatat la scoala!
Mai mentionez ca referitor la conducerea mea fara permis de acum 14 ani, acum nici nu mai trebuie permis pentru conducerea vehicolelor de 50cm,fiind necesar doar un curs de legislatie rutiera!

E BINE FORMULAT???
AS VREA SA TIMIT SI UN MEMORIU LA COMANDANTUL IPJ DAMBOVITA PRIN POSTA.

Trebuie ca in memoriu sa solicitati radierea pedepselor inscrise in cazierul judiciar , intrucat a intervenit reabilitarea de drept.
In primul rand,eliminati din text""mi-a spus un prieten;sunt disperat ca nu am cazierul alb;""

C A T R E

Seful Inspectoratului Judetean de Politie Dimbovita

Domnule Comandant,

Subsemnatul______________,fiul lui_____si al________,nascut in__________,la data de _________.posesor al c.i seria__________nr.___________,c.n.p._________,cu domiciliul stabil (cel din c.i.) sau ales (unde locuiti acum),formulez prezentul :

Memoriu

In drept,imi intemeiez prezentul memoriu pe dispozitiile art.51 din Constitutia Romaniei,lege fundamentala a statului de drept ,precum si pe dispozitiile art.134 c.p.
In fapt,la data de___________ si continuati cu cele sus aratate ,dar la obiect,fara ""prieteni,disperare"

Mai la obiect si concis.

Incheiere

Va rog,domnule comandant,in virtutea competentei ce va este conferita de lege,sa dispuneti radierea din cazierul judiciar al subsemnatului aceasta condamnare,intrucat au intervenit prevederile art.134 c.p.(reabilitarea de drept)

Cu stima,

Data Semnatura

Trimiteti memoriul prin posta,cu confirmare de primire pentru a avea dovada depunerii.Termenul de raspuns din partea institutiei decurge de la data primirii acestui document.