Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante la intretinere

Am acumulat o restanta la intretinere de 2400 Lei si penalizari de 1600 Lei.
Recunosc aceasta datorie, dar fiind in somaj, am fost in imposibilitatea de a restitui restanta la timp. Acum am fost reclamat de asociatia de proprietari si somat sa achit acesti bani. Ce risc ? Pot sa-mi pierd apartamentul ?

#-o
multumesc,
nu stiu ce este "expertiza 9" ; avocat mi s-a refuzat;
as dori sa stiu daca plata esalonata o cer instantei.? care mi-a refuzat deja ajutor public juduciar?
Daca ati fi ceva mai explicit poate ar fi mai usor sa ne lamurim.
Cine si ce a spus de "expertiza 9"?
Cine va refuzat ori va oprit sa apelati la un avocat?
Plata esalonata o puteti cere oricui: asociatiei sau instantei.

pot sa va dau orice amanunte:
- despre "expertiza 9" a mentionat un coleg, ceva mai devreme (n-am auzit si intreb)
- instanta mi-a respins cererea de ajutor public judiciar, desi am formulat asa cum mi-a recomandat judecatorul
- eu pot cere esalonarea oricui: intrebarea este cine este in masura sa-mi dea un raspuns? INSTANTA sau ASOCIATIA ? Instanta m-a tratat fara nicio consideratie, Asociatia m-a dat in judecata...cu toate ca dreptatea este de partea mea. Nu-mi ramane decat sa demonstrez asta
- pana atunci pot sa-mi pierd apartamentul !!!
- singura mea speranta este ca apartamentul este in co-proprietate cu fosta mea sotie, care nu mai locuieste aici de la divort, iar ea nu poate fi afectata de nicio decizie a instantei, care nu este pe numele ei...
Da, "vorbim discutii" cu privire la expertiza 9! Nu vad scrius asa ceva in nici un mesaj postat aici pe avocatnet.
Dv ati soliciatat ajutor dar instanta a analizata si-a constatat ca nu aveti dreptul. Asta e.
Un raspuns referitor la esalonare va poate da cel catre care formulati cererea. Atat asociatia cat si instanta va pot accepta sau nu esalonarea platii. Dv trebuie sa solicitati si sa veniti cu o propunere, un angajament... si-apoi o sa primiti un raspuns.
Apartamentul poate fi scos la vanzare de catre executorul judecatoresc dupa parcurgerea etapelor legale: hotararea definitiva, investita, publicitate...
Sa nu va bazati pe faptul ca sunteti coproprietar. Ambii proprietari au obligatia de a achita cheltuielile catre asociatia de proprietari indiferent ca locuesc sau nu in apartament, ca l-au inchiriat, ca l-au lasat cuiva in folosinta...
multumesc, dl Adrian: s-o luam metodic..
- cu privire la 'expertiza 9' probabil ca din viteza, un coleg al dvs a tastat 9 eronat;
- ajutor public judiciar am solicitat, deoarece eram in somaj, cu 470 lei lunar: am intocmit toate recomandarile judecatorului, dar apoi am observat ca mi-a respins cererea;
- deci inteleg ca pot formula o cerere instantei si/sau asociatiei de proprietari..in care sa fac si o propunere de esalonare;
- cu privire la executarea apartamentului: decizia este data numai pe numele meu
[ link extern ] >
- am incercat sa inteleg din noul Cod civil cu privire la executare: bunurile imobile se executa pentru sume care depasesc 10.000 (100.000.000 Lei vechi) . La mine este vorba de 6.400 Lei noi
Doar in cazul in care nu colaborezi cu executorul se poate cere instantei executarea imobilului.
- co-proprietarul imobilului in care locuiesc este fosta mea sotie, care nu locuieste in imobil, deci nu are obligatii de plata. Impozitul pe proprietate si cheltuielile de intretinere mi le asum.
Va multumesc pentru seriozitatea raspunsurilor.
=D>