Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante la intretinere

Am acumulat o restanta la intretinere de 2400 Lei si penalizari de 1600 Lei.
Recunosc aceasta datorie, dar fiind in somaj, am fost in imposibilitatea de a restitui restanta la timp. Acum am fost reclamat de asociatia de proprietari si somat sa achit acesti bani. Ce risc ? Pot sa-mi pierd apartamentul ?

#-o
Una e asumarea unor cheltuieli, gest de vointa personala si alta e responsabilitatea legala.
Sotia dv., ca proprietar al apartamentului are responsabilitate in solidar cu dv.
Am inteles. Dar restantele sunt facute de mine. Ea poate fi atrasa in discutie, ca coproprietar, chiar daca nu figureaza ca parte in proces !!? Noi am facut impreuna anumite datorii. Ea inca mai plateste singura creditul facut pe numele ei. Nu mi se pare corect ca ea sa fie atrasa in acest litigiu. Ma scuzati ca insist: poate fi obligata la plata, fara o decizie a instantei?