Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVENIRE DIN CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVENIRE DIN CIC

Am o salariata revenita din CI copil pana la doi ani. Revine cu 15.12.2011. Cu 16.11.2011 ii inmanez preaviz de 20 zile cu reducere de activitate. Salariata depune o cerere prin care solicita compensarea preavizului in bani. Administratorul este de acord. Va rog sa-mi spuneti cum ii fac statul de plata. Cu data de 16.12.2011 fac decizia de incetare. Trimit Revisalul cu desfacerea contractului de munca, Salariata depune actele pentru somaj cu data de 17.12.2011. Cum platesc cele 2o de zile de preaviz.Pe statul de plata nu mai poate figura dupa 16.12.2011, intrucat din 17.12.2011 este somera.
Ma ajuta cineva va rog? Trebuie maine in 16.12.2011 sa rezolv problema. Va multumesc tare mult.
Imi cer scuze ca insist. dar sunt in intuneric total. Ce aspecte mai trebuie sa cuprinda decizia de incetare?
1. Perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare , dar si data inceperii si de sfarsit a acestui termen

2.motivele pentru care angajatul nu poate efectua efectiv preavizul si ca singurul efect al acestei situatii va fi însă dreptul salariatului de a i se plati perioada de preaviz ..

3. Data de incetare a contractului individual de munca dupa terminarea preavizului ...
Buna ziua,

Am o intrebare asemanatoare. Cumnata mea, a terminat CIC in data de 15.04.2012. Pe 02.04.2012, a facut cerere pt revenire la serviciu, urmand sa-si inceapa activitatea in data de 16.04.2012. In 16.04.2012 cand s-a prezentat la serviciu, i s-a spus ca nu mai sunt locuri vacante si ca o pot da in somaj daca vrea, insa ea refuza, dorind sa lucreze in continuare. Ce poate sa faca pt continuara activitatii?
Cand a intrat in CCC , cumnata dvs?
in 28.05.2010