Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVENIRE DIN CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVENIRE DIN CIC

Am o salariata revenita din CI copil pana la doi ani. Revine cu 15.12.2011. Cu 16.11.2011 ii inmanez preaviz de 20 zile cu reducere de activitate. Salariata depune o cerere prin care solicita compensarea preavizului in bani. Administratorul este de acord. Va rog sa-mi spuneti cum ii fac statul de plata. Cu data de 16.12.2011 fac decizia de incetare. Trimit Revisalul cu desfacerea contractului de munca, Salariata depune actele pentru somaj cu data de 17.12.2011. Cum platesc cele 2o de zile de preaviz.Pe statul de plata nu mai poate figura dupa 16.12.2011, intrucat din 17.12.2011 este somera.
Ma ajuta cineva va rog? Trebuie maine in 16.12.2011 sa rezolv problema. Va multumesc tare mult.
Multumesc frumos.
De la tanti de la ghiseul unde se depune dosarul pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului/ a stimulentului de insertie. Mi-a spus fara sa apuc sa intreb, desi aveam de gand.

freeelis a scris:

popad a scris:

.....
In termen de 5 zile lucratoare de la reluarea activitatii, salariata trebuie sa mearga la ITM pentru a depune un exemplar din decizia de reluare a activitatii si sa faca o cerere pentru suspendarea platii indemnizatiei de crestere a copilului.

Poate ne spuneti si nou de unde ati luat acest termen, avand in vedere prevederile OUG nr.123/2010 care a abrogat dispozitiile legale care se refereau la depunerea actelor la ITM?

Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai depun acte spre vizare sau inregistrare la ITM...OUG nr.123/2010 abroga Legea nr.130/1999 care prevedea acest lucru - depunerea actelor privind incheierea, modificarea, executarea , suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca.