avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVENIRE DIN CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVENIRE DIN CIC

Am o salariata revenita din CI copil pana la doi ani. Revine cu 15.12.2011. Cu 16.11.2011 ii inmanez preaviz de 20 zile cu reducere de activitate. Salariata depune o cerere prin care solicita compensarea preavizului in bani. Administratorul este de acord. Va rog sa-mi spuneti cum ii fac statul de plata. Cu data de 16.12.2011 fac decizia de incetare. Trimit Revisalul cu desfacerea contractului de munca, Salariata depune actele pentru somaj cu data de 17.12.2011. Cum platesc cele 2o de zile de preaviz.Pe statul de plata nu mai poate figura dupa 16.12.2011, intrucat din 17.12.2011 este somera.
Ma ajuta cineva va rog? Trebuie maine in 16.12.2011 sa rezolv problema. Va multumesc tare mult.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:25, 25 Aprilie 2012
Multumesc frumos.
De la tanti de la ghiseul unde se depune dosarul pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului/ a stimulentului de insertie. Mi-a spus fara sa apuc sa intreb, desi aveam de gand.

freeelis a scris:

popad a scris:

.....
In termen de 5 zile lucratoare de la reluarea activitatii, salariata trebuie sa mearga la ITM pentru a depune un exemplar din decizia de reluare a activitatii si sa faca o cerere pentru suspendarea platii indemnizatiei de crestere a copilului.




Poate ne spuneti si nou de unde ati luat acest termen, avand in vedere prevederile OUG nr.123/2010 care a abrogat dispozitiile legale care se refereau la depunerea actelor la ITM?



Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai depun acte spre vizare sau inregistrare la ITM...OUG nr.123/2010 abroga Legea nr.130/1999 care prevedea acest lucru - depunerea actelor privind incheierea, modificarea, executarea , suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere reincepere activitate- scop? Doina Elena Doina Elena Cererea de reincepere a activitatii dupa 2 ani de cci, se face cu 20 zile inainte sau cu cate zile si unde este prevazut acest lucru? (vezi toată discuția)
Revenire dupa concediu crestere copil in revisal eleodor-popescu eleodor-popescu Buna ziua. Am nevoie de un raspuns urgent O salariata are contractul de munca suspendat pentru CCC in intervalul 19 oct 2010- 26 aug 2012. Salariata si-a ... (vezi toată discuția)
Reincadrare dupa crestere copil ioasaf ioasaf va rog sa-mi raspundeti si mie In perioada cat o angajata a fost in concediu pentru crestere copil a fost angajat altcineva pe post. Apoi acel post a fost ... (vezi toată discuția)