Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sesizare ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sesizare ITM

Buna ziua, imi poate spune cineva ce sa fac daca angajatorul nu mi-a platit a doua luna de munca si nu vrea? Mentionez ca.. mi s-a spus la inceput voi fi ca intr-o perioada de proba, mai exact 2ua luni, cu minimul pe economie, apoi am evidentiat angajatorului faptul ca dupa aceasta perioada nu vreau sa lucrez fara carte de munca, a spus ca este ok, ca nici nu se pune problema. Nu stiu sigur cat este acea perioada de proba cu noua lege.. La 1 decembrie expira cea de-a 2ua luna si subit mi-a spus ca nu mai are bani si nu mai are nevoie de mine. Ziua de salariu la ete pe data de 15 a lunii, in concluzie mi s-a spus ca voi fi sunat sa mi se achite si banii pe luna anterioara dar...nimic, nu sunt bani, nu am cum, nu nu stiu ce, poate peste o saptamana poate peste o luna... dupa telefoane mai insistente am inteles ca am tupeu, pe munca mea ce-i drept si ca mi-a facut un calcul cu orele lucrare cu minimul pe economie brut si ca daca vreau imi da cam 30 de ron diferenta pentru 2ua luni, cand..in prima luna am primit 750 ron. Adica s-a facut una undeva la 390 ron pe luna.. Tind sa cred ca, chestia asta a fost premeditata sa "angajeze" cate o persoana la fiecare 2ua luni si...luati prostilor..., ce pot sa fac in cazul acesta? Multumesc
alex19882011, utilizator
danacj a scris:

pe site ITM al judetului dvs. exista un telefon pentru sesizari de munca la negru.
chiar daca v-a angajat pe perioada de proba, angajatorul trebuia sa incheie contract pe perioada determinata corespunzator perioadei de proba.
daca stiti ca mai sunt astfel de cazuri ale angajatorului sesizati cu totii ITM-ul in regim de urgenta.

La momentul respectiv nu stiam sigur ca trebuie incheiat un contract pe termen determinat, am si eu o vina ca trebuia sa fiu la curent cu legea, pe cale amiabila nu se poate, si asta nu din partea mea, din partea angajatorului, a devenit iritat cand am tot sunat sa intreb de bani, pana cand mi-a spus ca imi da cam 30 de lei, atat.
In ceea ce priveste restul persoanelor care lucreaza asa, nu am nici o tangenta cu ei,si mai ales ca ii plateste si sunt multumiti, mai ales ca sunt vechi in firma si le convine.
Astazi am sunat la ITM, mi-am facut programare si luni am o intrevedere cu un inspector
danacj a scris:

...daca v-a angajat pe perioada de proba, angajatorul trebuia sa incheie contract pe perioada determinata corespunzator perioadei de proba.

1. Perioada de proba este prevazuta in CIM, este vechime in munca si este platita conform salariului trecut in CIM.
2. Nu este nevoie sa se faca un CIM pe perioada determinata pentru perioada de proba.
3. In perioada de proba CIM poate inceta la initiativa oricarei dintre parti, printr-o simpla notificare, fara a se motiva acest demers.
tudorvaleriu a scris:

danacj a scris:

...daca v-a angajat pe perioada de proba, angajatorul trebuia sa incheie contract pe perioada determinata corespunzator perioadei de proba.

1. Perioada de proba este prevazuta in CIM, este vechime in munca si este platita conform salariului trecut in CIM.
2. Nu este nevoie sa se faca un CIM pe perioada determinata pentru perioada de proba.
3. In perioada de proba CIM poate inceta la initiativa oricarei dintre parti, printr-o simpla notificare, fara a se motiva acest demers.

Da, dar in cazul meu nu exista un CIM, ma enerveaza ca INCURAJEAZA munca la negru si ca si-a batut joc de munca, timpul, stresul si buna-vointa mea. Clar ca de recuperat vreun ban nu sunt sanse, deja mi-am luat gandul, probabil doar acei 30 ron :)) nici macar atat, am zis ca de banii aia sa isi cumpere lumanari :P (o luna de munca in folosul "comunitatii" ) in fine, sper ca dupa ce voi vorbi cu acel domn inspector de la ITM, (sincer nu stiu ce o sa zic pe acolo sau cum se procedeaza pentru a face acea sesizare), sa faca ceva in ceea ce priveste acea firma, in frunte cu marele sef (administrator).
alex19882011, utilizator
Da, dar in cazul meu nu exista un CIM, ma enerveaza ca INCURAJEAZA munca la negru si ca si-a batut joc de munca, timpul, stresul si buna-vointa mea.

Scuze, cine "incurajeaza"? Nu cumva cel care accepta sa lucreze fara contract? Sau cel care accepta un salariu mai mic in contract in speranta ca ii ramane bani mai multi in mana prin neplata impozitelor si contributiilor asupra sumelor primite la negru uitand ca ii afecteaza punctul de pensie?
Pana nu respectam fiecare regulile stabilite prin legislatie nu putem avea o societata si o economie sanatoasa. Asa ca... haideti sa ne schimbam in bine mentalitatea si comportamentul. Nu pacalim niciodata statul, in final ne pacalim pe noi.
pneagu a scris:

Da, dar in cazul meu nu exista un CIM, ma enerveaza ca INCURAJEAZA munca la negru si ca si-a batut joc de munca, timpul, stresul si buna-vointa mea.

Scuze, cine "incurajeaza"? Nu cumva cel care accepta sa lucreze fara contract? Sau cel care accepta un salariu mai mic in contract in speranta ca ii ramane bani mai multi in mana prin neplata impozitelor si contributiilor asupra sumelor primite la negru uitand ca ii afecteaza punctul de pensie?
Pana nu respectam fiecare regulile stabilite prin legislatie nu putem avea o societata si o economie sanatoasa. Asa ca... haideti sa ne schimbam in bine mentalitatea si comportamentul. Nu pacalim niciodata statul, in final ne pacalim pe noi.

Scuze dar cred ca m-ai inteles total gresit, eu personal nu mai lucram in conditiile in care nu mi se facea contract de munca, in caz ca "da o masina peste mine" si merg la spital nu trebuie cumva sa fiu asigurat? pentru ca, nu cred ca, cuiva ii convine sa scoata bani din buzunar pentru spitalizare, sau e asa de greu de inteles? vechime? de unde o scot? de la mama? cand voi avea o varsta innaintata pe ce baza iau pensie? multi se gandesc la bani, toti ne gandim, dar scuze nu ma "flateaza" munca la negru. Cele doua luni pe care le-am lucrat erau dupa cum mi-a spus acel administrator al firmei, proba, apoi incheierea unui CIM, dar, aici am luat teapa, pe munca mea, si muncit si fara bani, ti se pare corect? din exterior e foarte usor sa iti dai cu parerea, asa ca acele scuze nu se accepta. Sorry
Dupa cum am mai spus daca stiam ca pentru perioada de proba trebuia un CIM pe o perioada determinata nu incepeam munca pana la incheierea acestuia, nu dorm cu legea sub perna ca sa stiu absolut toate chestiile, asta e in cea mai mare parte de datoria administratorului si a persoanei contabile sau secretarei, sau ma insel? Nimeni din firma nu a mentionat asta si nu aveam de unde sa stiu.
alex19882011, utilizator