Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dreptul de selectare a clientelei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dreptul de selectare a clientelei

Buna ziua,
As dori sa stiu daca un magazin isi poate rezerva dreptul de a selecta clientela si pe baza a carui motiv? Daca ai fost intr-un magazin de mai multe ori de-a lungul unui an si nu ai cumparat nimic, este normal ca la un moment dat sa ti se refuze dreptul de proba/cumpara ceva pe motiv ca in trecut nu ai cumparat? Multumesc!
marsi a scris:

Daca ai fost intr-un magazin de mai multe ori de-a lungul unui an si nu ai cumparat nimic, este normal ca la un moment dat sa ti se refuze dreptul de proba/cumpara ceva pe motiv ca in trecut nu ai cumparat?

Asa-zisul ''comportament rauvoitor'' nu este inclus pe lista motivelor care permit refuzul accesului in magazin.
Motivele pentru care nu cumpara pot fi:
- lipsa banilor pentru moment si dorinta de a cumpara intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat
- lipsa masurilor / modelelor/ culorilor potrivite sau a materialelor dorite
- dorinta de vedea ce s-a mai adus nou
si cred ca ar mai putea fi gasite.

Oricat de putin le-ar conveni patronilor sa vada ''turisti'' in magazin, nu le pot interzice accesul numai pentru ca nu cumpara atat de des cum si-ar dori dumnealor. @marsi a specificat ca acesta este motivul. Noi ar trebui sa incercam sa le raspundem la ce intreaba, nu sa scoatem globul de cristal.

Atata timp cat conditia impusa de patronul magazinului - ca in trecut clientul nu a cumparat nimic - nu e scrisa la vedere pentru acest soi de turism, sa o vada toata lumea in vitrina si sa fie avertizata, cred ca se face abatere de la legile de protectie a consumatorului.

Desi este un spatiu privat, totusi este de delectare publica, asa ca patronul, daca este unul cu pretentii nici n-ar trebui sa se gandeasca la asa o interzicere.
Probabil insa ca in trecut neamul lui n-a vandut niciun capat de ata pentru ca altfel ar fi trebui sa stie principiul: "Daca prin fata magazinului trec 100 de oameni care se uita la vitrina, intra 10, dar cumpara unul....e perfect!
Si meseria de negustor are riscurile, dar si dichisurile ei, pe care, probabil, patronul din povestea noastra nu are habar.

Nici nu mi-as batea capul cu reclamatii si alte alea, pur si simplu m-as duce in alt magazin, ca slava Domnului sunt ...fara numar, fara numar.....

marsi a scris:
As dori sa stiu daca un magazin isi poate rezerva dreptul de a selecta clientela si pe baza carui motiv?

Proprietarul unui magazin are acest drept si motivele pot fi multiple, dar pot fi, simplu: libertatea de a contracta; dreptul de proprietate...

Cat timp nu se dovedeste ca este in discutie discriminarea proprietarul magazinului are dreptul sa interzica intrarea respectivei persoane (chiar daca aceasta a intrat o singura data, pana atunci, sau deloc in acel magazin) si are dreptul sa refuze a-i vinde un bun aflat in magazin – mai ales daca produse identice pot fi cumparate la tot pasul (dar chiar si unicate de-ar fi).

Contractul de vanzare-cumparare este acel... contract prin care o parte (vanzatorul), se obliga sa transmita dreptul sau de proprietate asupra unui bun catre cealalta parte (cumparator), care se obliga, la randul sau, sa plateasca o suma de bani drept pret. Marfa este bunul vanzatorului in acest caz si acesta are dreptul sa refuze incheierea acestui contract cu o anumita persoana.
Vanzarea-cumpararea directa (la taraba, in magazin etc) este un contract in care doua sau mai multe parti se inteleg = sunt de acord = vor sa faca respectiva vanzare-cumparare. Vanzatorul – in cazul discutat – nu vrea sa incheie acest contract. Si nici o lege din lume nu-l poate obliga sa o faca. Repet: daca si numai daca NU este la mijloc o cauza mentionata in legea privind discriminarea.
Vanzatorul nu trebuie sa afiseze nimic in vitrina – in acest sens. Persoana nemultumita are deschise calea plangerii la OPC si / sau a cererii in instanta.

Vanzatorul poate refuza sa vanda si pe ”motiv” ca acea persoana are nationalitate diferita de a sa (ca exemplu) dar in acest caz va fi amendat contraventional in baza legii 48 / 2002 republicata. Daca nu poate fi dovedita discriminarea vanzatorul nu va fi amendat.

Vanzatorul incheie un contract de vanzare-cumparare comerciala, cumparatorul – in acest caz – incheie un contract de vanzare-cumparare civila dar principiul libertatii de a contracta ramane valabil. Esenta unui asemenea contract este vointa ambelor parti – aceasta vointa trebuie sa fie in consens: unul vrea sa vanda celalalt vrea sa cumpere. Cand unul nu vrea sa vanda...

Statul nu are dreptul sa se amestece in ”politica de marketing” a magazinelor (in acest caz) particulare cat timp nu se dovedeste discriminarea.

Pe scurt:
marsi, puteti face plangere... pentru ca e dreptul fiecaruia sa faca o plangere cand considera ca i-a fost incalcat un drept.
Diana, poate ne explici tot in termeni juridici, precum ai explicat cu contractul nevazut intre vanzator si cumparator, cum se cheama.....cand vanzatorul te "momeste" in magazin si pe urma te "arunca" in branci afara din magazin, umilindu-te, ca doar si-a batut joc de tine si de fapt el nu vrea sa-ti vanda tie ceea ce are pentru altii?

Negustorul ala isi reneaga propria menire in acea postura prin acest comportament. O fi vreo incadrare juridica si pentru asemenea practici sau e numai dreptul sfant la proprietate?

Pai daca e asa sfanta proprietatea, sa si-o tina in casa, neexpusa, si sa-si cheme clientii telefonic sa le-o arate si sa le-o vanda.....
elga50, moderator
trope_doi a scris:

marsi a scris:
As dori sa stiu daca un magazin isi poate rezerva dreptul de a selecta clientela si pe baza carui motiv?

Proprietarul unui magazin are acest drept si motivele pot fi multiple, dar pot fi, simplu: libertatea de a contracta...
Contractul de vanzare-cumparare este acel... contract prin care o parte (vanzatorul), se obliga sa transmita dreptul sau de proprietate asupra unui bun catre cealalta parte (cumparator), care se obliga, la randul sau, sa plateasca o suma de bani drept pret. Marfa este bunul vanzatorului in acest caz si acesta are dreptul sa refuze incheierea acestui contract cu o anumita persoana.
Vanzarea-cumpararea directa (la taraba, in magazin etc) este un contract in care doua sau mai multe parti se inteleg = sunt de acord = vor sa faca respectiva vanzare-cumparare. Vanzatorul – in cazul discutat – nu vrea sa incheie acest contract. Si nici o lege din lume nu-l poate obliga sa o faca....
Vanzatorul incheie un contract de vanzare-cumparare comerciala, cumparatorul – in acest caz – incheie un contract de vanzare-cumparare civila dar principiul libertatii de a contracta ramane valabil. Esenta unui asemenea contract este vointa ambelor parti – aceasta vointa trebuie sa fie in consens: unul vrea sa vanda celalalt vrea sa cumpere. Cand unul nu vrea sa vanda...
..

vanzatorul (comerciantul cu amanuntul in speta), odata ce si-a deschis magazinul publicului (consumatorilor), nu prea mai poate sa "nu vrea sa vanda"...

O.G. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, versiunea actualizata include modificarile aduse de Legea nr. 211/2008 ...

art.56: Se interzice a se refuza consumatorului, fara un motiv justificat, conform prevederilor legale in vigoare, vanzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.

... dintre motivele justificate intanlite in practica...

... vanzarea este restrictionata printr-o reglementare a autoritatii publice (exemplu: la arme de foc, tigari, bauturi alcoolice pentru tinerii sub 16 ani etc), indisponibilitatea produsului (epuizarea stocului), solicitare neconforma cu practica comerciala (spre exemplu, cumparatorul doreste sa cumpere numai:rolleyes: pantalonul unui costum)...