Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate constitui parte civila o persoana care ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate constitui parte civila o persoana care trimite un e-mail in instanta?

Se poate constitui parte civila in dosar penal o persoana care trimite un e-mail in instanta? E-mail-ul a fost trimis in termen la prima instanta. Persoana este cetatean strain. A fost citat dar nu s-a prezentat. A trimis un e-mail ca doreste sa se constituie parte civila. E legal? Ce asi putea invoca? Care este cadrul legal? Multumesc anticipat
Din punctul meu de vedere ascultarea persanei vatamate/partii civile e una iar constituirea de parte civila e alta. Discutia nu era legata de citarea persoanei care este obligatorie sau de ascultarea acesteia (art. 76-77). Era vorba strict desptre transmiterea unei cereri de constituire de parte civila.

Din moment ce cauza e in prima instanta, e clar ca partea vatamata/civila a fost ascultata/audiata macar de organele de urmarire penala.
Bineinteles ca audierea trebuie realizata personal de catre instanta de judecata ori prin comisie rogatorie, dar aceasta nu este obligatorie pentru partea civila.
La fel cum nici audierea inculpatului nu se realizeaza, in cazul in care acesta nu doreste sa dea vreo declaratie.

Cat priveste modul de comunicare a unei cereri, asa cum am zis si anterior, atata timp cat sunt intrunite toate elementel obligatorii (inclusiv semnatura partii civile) nu vad nicio problema legata de comunicarea prin e-mail. La e-mail se poate atasa cererea semnata... la sms, telefon nu este posibil a se suplini obligativitatea semnarii.

In concluzie, atat timp cat o cerere intruneste toate elementele obligatorii, modul de trimitere al acesteia (fax, scrisoare etc.) nu are relevanta.

Spre ex. si eu am fost nevoit sa trimit o astfel de cerere intrucat faxul unei judecatorii din Bihor nu functiona.

Intr-adevar, pentru a nu exista astfel de discutii in fata instantei este de preferat a fi inregistrata cererea personal sau printr-o scrisoare cu confirmare de primire.

Succes in demersuri!
INASEL ALIN - Cabinet de Avocat, Avocat
Probabil , ca dupa ce ati explicat si cauza lipsei dvs , ati venit pe urma si v-ati sustinut cererea sau probele erau deja administrate si ati depus dosar o petitie prin care aratati ca mentineti cele aratate in precedent .
Nu pot decat sa va respect punctul de vedere , chiar daca nu il impartasesc si am motivat si de ce.
E-mail-ul a fost trimis si in faza de urmarire penala, si in termen la prima instanta.
Cuntinutul e-mail-ului este cam asa:
Subsemnatul AB cetatean al statului C (e vb de alt stat decat Romania, procestul are loc in Romania), domiciliat in statul C, doresc sa ma constitui parte civila in dosarul X, data si semnatura (scris pe A4 si atasat la e-mail).
Persoana nu a venit in tara si nu a dat o alta declaratie nici in faza de urmarire, nici in faza judecatii, desi a fost citata de mai multe ori in acest sens. Nu a dat nici o alta declaratie in fata altei autoritati unde putea fi identificat si declaratia confirmata.
Se poate considera ca partea civila s-a constituit legal daca trimite un simplu e-mail?
acropolis, utilizator
La fel cum am spus si anterior, trimiterea prin e-mail a fost doar a constituirii de parte civila. Sustinerea si probarea acesteia normal ca am realizat-o in fata instantei cu martori, inscrisuri si chiar cu o expertiza medico-legala.
La fel si audierea clientei mele s-a realizat personal, in fata organelor de urmarire penala. In instanta nu am mai dat niciun fel de declaratii.
In situatia dvs. chiar daca s-ar considera valabila constituirea de parte civila, se pune problema dovedirii pretentiilor civile. Din moment ce partea civila nu va administra probe in sustinerea pretentiilor sale, acestea vor fi respinse ca fiind nedovedite.