Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal legea 215 inregistrari audio-video sunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal legea 215 inregistrari audio-video sunt valabile?

am avut srl l-am cesionat in 2007 nu gasesc p-v de predarea arhivei sc intre parti pe srl acesta dupa cesiune s-a cumparat marfa care nu s-a mai platit comenzile se trimiteau dintrun birou inchiriat ,patronul si angajati cladiri au fost audiati nu ma cunoaste,pe 2 file de cec s-a facut expertiza este semnatura celui care i-am cesionat dar jud tine una si buna ca acest om nu lucrat pe societate al doilea aspect am inregistrari video cu pers care au fost la predare si pers care zice clar ca au fost acte de la firma respectiva la ei si inca ceva am o alta inregistrare cu un om si o femeie propitari unui imobil ce zice ca dnu ... a inchiriat la ei un birou in vara anului 2007 si il descrie pe cel carui i-am cesionat srl si mai zice ca a stat 2 luni si acea acte acolo dar a plecat ca nu a platit chiria deci daca le depun la curtea de apel le iau in considerare?ca fondul s-a terminat urmeaza recursul
Pai...martorii nu sunt siguri...ca pot minti...
Probabil ca de aceea instanta a procedat asa.
Daca respectivii recunosteau era alta situatie...
nu ati inteles acesti martori nu au fost audiati pe unul din ei cel principal am depus cerere de probatiuni si ne-a respinso toata deci daca instanta zice ca minte un martor care nici nu a fost audiat ce sa mai zic atunci de declaratia unui sofer care zice ca i-am semnat contract si factura am cerut sa se faca expertiza la semnatura si a respinso/tot acest sofer zice ca in timpul ce eu il ajutam sa descarece marfa am fost vazutide 3 sau 4 pers unul din ei fiind propietarul cladiri unde s-a descarat marfa aici fiind si birou inchiriat de firma care am avuto dar dupa cesiune stitice a zis proprietarul ca a fost in concediu deci cine minte ?cum se poate lua asa declaratie de buna si declaratia in fata instantei nu mai era sigur ca am fost eu deci ?eu nu imi pot dovedi nevinovatia ?am lucrat in ani trecuti cu sume imense cu file la termen pot dovedi nu am datorie in tara asta la nimeni daca aduc extrasele din trecut ma ajuta?

am uitat sa va intreb de la firma de unde s-a cumparat marfa pe file de cec adica, vinzatori contabila firmei a complecata facturi 4 ca de 4 ori s-a livrat marfa dar la date diferite 3 facturi le-a complectat cu date false ale soferilor doar de la unul a scris datele din buletin ,cind a fost intrebata de ce?a zis ca i s-a dictat prin telefon aceste date inclusiv al unui angajat de-a lor ce interes a avut?eu i pot face plingere pentru fals/sau mai bine sesizare ?si tot soferul acestei firme zice ca eu l-am ajutat la descaract si i-am semnaaaaaat contractul ,lui pot sa-ifac plingere pentru marturie mincinoasa ?vreau acuma zilele astea pina nu se judeca apelul
gemilia a scris:

nu ati inteles acesti martori nu au fost audiati pe unul din ei cel principal am depus cerere de probatiuni si ne-a respinso toata deci daca instanta zice ca minte un martor care nici nu a fost audiat ce sa mai zic atunci de declaratia unui sofer care zice ca i-am semnat contract si factura am cerut sa se faca expertiza la semnatura si a respinso/tot acest sofer zice ca in timpul ce eu il ajutam sa descarece marfa am fost vazutide 3 sau 4 pers unul din ei fiind propietarul cladiri unde s-a descarat marfa aici fiind si birou inchiriat de firma care am avuto dar dupa cesiune stitice a zis proprietarul ca a fost in concediu deci cine minte ?cum se poate lua asa declaratie de buna si declaratia in fata instantei nu mai era sigur ca am fost eu deci ?eu nu imi pot dovedi nevinovatia ?am lucrat in ani trecuti cu sume imense cu file la termen pot dovedi nu am datorie in tara asta la nimeni daca aduc extrasele din trecut ma ajuta?

Eu am inteles ca martorii nu au fost audiati inca dinainte de postarea anterioara.

Daca nu exista acte este greu de stabilit cu martori.
Aveti dreptul sa va adresati la CEDO dupa ce veti pierde procesul in tara.
Daca declaratiile martorilor aveau un rol vital in proces puteti avea castig de cauza acolo.Singura problema este sa nu va fie aplicata o pedeapsa cu executare in regim de detentie...
am inteles problema este ca acum s-a incheiat procesul la tribunal sectia penal am drept la recurs si apel sau ?numai apel?si la acesti martori care au fost de fata la predare si la unul din ei chiar s-au adus actele societati acasa m-am gindit sa anunt politia si sa le ancheteze si declaratiile lor sa le depun in apel ar fi bine?