Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal legea 215 inregistrari audio-video sunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal legea 215 inregistrari audio-video sunt valabile?

am avut srl l-am cesionat in 2007 nu gasesc p-v de predarea arhivei sc intre parti pe srl acesta dupa cesiune s-a cumparat marfa care nu s-a mai platit comenzile se trimiteau dintrun birou inchiriat ,patronul si angajati cladiri au fost audiati nu ma cunoaste,pe 2 file de cec s-a facut expertiza este semnatura celui care i-am cesionat dar jud tine una si buna ca acest om nu lucrat pe societate al doilea aspect am inregistrari video cu pers care au fost la predare si pers care zice clar ca au fost acte de la firma respectiva la ei si inca ceva am o alta inregistrare cu un om si o femeie propitari unui imobil ce zice ca dnu ... a inchiriat la ei un birou in vara anului 2007 si il descrie pe cel carui i-am cesionat srl si mai zice ca a stat 2 luni si acea acte acolo dar a plecat ca nu a platit chiria deci daca le depun la curtea de apel le iau in considerare?ca fondul s-a terminat urmeaza recursul
Din ce ziceti pare sa fie vorba de apel.Recursul va fi dupa finalizarea apelului.

Politia nu va poate ajuta in aceasta problema.
Este poate putin cam ciudata situatia descrisa de dvs, deoarece s-ar fi putut audia martorii insa daca instanta a considerat ca vreti sa dovediti ceva ce nu exista a procedat cumva corect prin respingerea probelor.

Avocatul dvs. trebuia sa analizeze foarte atent ce si cum sa faca si ce argumente sa expuna.Dupa parerea mea avocatul ar trebui sa fie primul judecator al cauzei si sa isi poata da seama ce va decide instanta.
Presupun ca ati angajat avocatul fara sa analizeze cauza macar 2-3 zile mai inainte de al angaja pentru caz.Adica sa il fi platit mai intai doar pentru analiza cazului si ulterior sa il platiti si ca sa va reprezinte.In astfel de cazuri costa insa mult mai mult...deoarece studiul dosarului ca prima faza costa destul de mult.Si de abia apoi se discuta despre reprezentare...dupa ce avocatul s-a gandit si si-a facut o idee clara despre cum sa faca apararea si ce onorariu sa ceara...
stiti ce-i culmea si nu degeaba pun intrebari acest avocat este cam la 5zeci si ceva de ani fost procuror imi este avocat si demult unde am scoaterea de sub urmarire ,dar stiti ce cred eu el nu a crezut ca se termina asa repede si ma ceva ne-fiind probe in dosar a fost mai mult sigur ca o sa fie bine dar totusi s-ar trebuia mai multa atentie si i culmea ca pe 2 file de cec exista semnatura celui care i-am cesionat la celalante inscrisuri nu s-a facut expertiza,si va rog sa-mi ziceti vizavi de evaziune firma a fost lichidata in 2008 azi am fost la finante sa scont deconturi si sa vad exact ce datori aveam la buget la momentul cesionari am deconturi depuse de lichidator cu 0 datori in fisa rol la fel 0 datori la aceasta ora deci ce sa platesc?si dna jud a zis sa platesc 116000 ron datoriile la buget inca cas somas astea din anul 2006 dar lichidatorul nu s-a ocupat de colectarea creditului din firma ca avea de recuperat de la clienti vreo 300000ron la momentul cesionari ce sa platesc la buget?
mai ceva va rog daca in faza de cercetare la acest dosar s- facut dijuntie nici atunci nu intervin acei politisti care cerceteaza?oricum in faza de cercetare 2 martori au fost care au zis unde s-a descarcat marfa la depozit si totusi nu s-a audiat nimeni de acolo deci?eu am inceput ancheta dupa ce am vazut dosarul la parchet am f multe informati si inregistrari si inca ceva pe persoana carui i-am dat societatea nu l-au gasit pentru audieri au zis ca poate i mort dar semnatura lui e pe file si a doua pl am inregistrare cu o pers care a zis ca sus numitul a fost cu el in italia si ca acum tot acolo este cum sa mai fac?