Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizitare minor

Am o problema mare cu justitia mamei in romania. Sunt un tatal din germania si lupt pentru un program de vizitare minor. Acum am pierdut doua procese care au fost o glume. Judecatoare a rugat parata sa traduce de doua ori pentru ca nu a ajuns nici un interpret. N-a interzis bunica sa vorbeasca in fata instantei si o influenceaza pe parata. Bunica n-a fost martora dar a vorbit 5 minute in fata intanta. Acum judecatoarea a stabilit un program de vizitare numai in prezenta mamei (fara motiv numai in prezenta ei). Am dreptul sa-l vizitez pe fiul meu in fiecare miercuri si a doua sambata - in timpul acesta mama lui lucreaza. Ati auzit asa ceva? Un program de vizitare cand ambii partinti lucreaza?
ati spus bine - si eu lupt ca tribunalul sa inteleaga acest fapt. Acum judecatori urasc toti tatii.
Asta este singura problema.Instantele trebuie sa judece aceste procese, sa cerceteze care este situatia reala, care este adevarul si nu sa citeasca ziarul in timpul procesului pe motiv ca stie dinainte ce hotarare va pronunta.

avocat Claudiu Lascoschi
alina81 a scris:

Cum credeti dumneavoastra ca tatal ar putea sa se implice cum ati scris dumneavoastra la cumparaturi , la curatenie sau la aceste lucruri cand mama refuza sa ii acorde mai mult de 4 ore pe saptamana din viata copilului in cel mai bun caz? Si in situatia in care el este recasatorit sa imparta viata cu 2 femei?

Vorbeam despre o mama care sa isi doreasca o relatie civilizata cu tatal si o relatie normala intre copil si tata.
Daca tatal ar vrea cu adevarat sa se implice, ar putea face unele lucruri, cateodata. Sa nu uitam ca si datorita lui mama are in acel moment acea viata, impreuna au hotarat sa aduca pe lume un copil, nu? Neintelegerile, despartirea, nu schimba situatia initiala.
Din ultima dvs intrebare inteleg ca dvs sunteti cea de a doua...

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Asta este singura problema.Instantele trebuie sa judece aceste procese, sa cerceteze care este situatia reala, care este adevarul si nu sa citeasca ziarul in timpul procesului pe motiv ca stie dinainte ce hotarare va pronunta.

De ce oare procedeaza uneori asa instantele? Oare au intalnit de regula tati care "nu sunt interesati unde au pus sperma lor", care asemuiesc mama cu "automatul de bauturi" si copilul cu "cutia care cade", iar ei insisi se considera proprietari ?!?
Chiar si in cazul in care copilul se naste ca urmare a unei relatii intamplatoare are dreptul de a-si cunoaste tatal.Instantele sunt obligate sa judece si sa rezolve probleme, nu sa genereze altele mai mari.
Si tatal daca este interesat de vizita are dreptul sa il obtina dar in conditii mai restrictive, pe buna dreptate decat sotul care a stat langa copilul sau cativa ani (nu neaparat foarte multi) si apoi este despartit de el.
Cat de potrivit este sa obstructionezi un tata sa-si exercite drepturile in contextul in care parintele si copilul se cunosc si sunt obisnuiti unul cu altul ?

avocat Claudiu Lascoschi
Asta am sustinut si eu!
Din pacate, nivelul discutiei a coborat mult prin acea comparatie jignitoare aplaudata de colegul dvs...