Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunarea generala reconvocata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunarea generala reconvocata

Tabelul convocator este obligatoriu la Ad. gen. reconvocata, chiar daca a fost afisata convocarea si exista tabelul de prezenta ? Ce primeaza tabelul convocator sau tabelul de prezenta?
se pune o intrebare : cine umbla (si raspunde de obtinerea ) dupa semnaturi comitetul (este organizatorul AG) sau administratorul (care ia un salariu ) , se umbla din usa in usa sau se semneaza la incasari ?
Ce treaba are administratorul cu adunarea proprietarilor? Niciuna. Poate participa ca invitat, daca e din afara, sau ca simplu membru al asociatiei.
Deobicei se ignora asta si toata lumea ii "pretinde" lui sa faca si sa dreaga pentru ca "il plateste".

Bun, pana la urma o sa i se pretinda administratorului si sa faca executii publice pentru a da satisfactie celor care....il platesc.
Comitetul normal. Administratorul are cu totul alte atributii.

:offtopic:
Vroiam sa raspund pe un ton comic de genul:
Normal ca Admin, ca doar de aia e platit. Si pentru ca e platit, tot admin are urmatoarele obligatii:
- sa sorteze rufele pentu spalare
- sa duca copiii la scoala
- sa spele masina
- sa schimbe uleiul
- sa duca/ aduca la si de la carciuma
- sa meaga la farmacie in caz de necesitate
- sa faca paza cu/ fara unitate canina
- sa cante de somn usor
- sa inveleasca copiiii/ sotia/ sotul
- si multe, multe altele
Dar m-am razgandit si am raspuns scurt si la obiect.
arockz, utilizator
georgeiuly
Obligatia comunicarii AG revine direct reprezentantilor asociatiei de proprietari presedinte/ comitet executiv.
Nu este criteriu general valabil ca administratorul care ia un salariu sa se ocupe sau nu de informarea AG;art 32(1) din L nr 230/2007 prevede ca si presedintele si membrii comitetului executiv pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat

elga50, moderator

Comitetul executiv are obligatia conform legislatiei sa semneze p.v. al ad.gen.? Sant admise stersaturi ,barari,adaugari ulterioare in registru de procese verbale?