Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... declaratia mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

declaratia mincinoasa

Buna, sunt Piccli, cer scuze pentru deranj continuo.
Am facut o plingerea pentru tulburarea de posesia la cineva pentru ce m-a dat
afara de o spatio comercial in care aveo o contrac de chiria pe durata nelimitata.
El, proprietario, s-a aparat fata de procuror afirmand ca nu am platit chiria, dar asto este o minciuna: am toate chitantele semnate de El. Eu nu am fost audiat.
Intrebare: afermatia de la El, mincinoasa poate fii considerata fals si us de fals?
Cineva m-a spus ca in calitate de faptuitor El poate sa se apara si cu minciune, fara nicio o consecinta!
Este adevarat??
Merci
Nu se poate interpreta tot ce a facut asa?:
A construit o situatia falsa cand a scris la mine scrisoare aia in care cerea chiria, si cand a trebui sa se justifici cu procuror, le a presentat la procuror, asa, le a folosit chiar dac false.
Cred, dar asta este opinia mea, care este influentata de fapt ca sunt partea interesata, ca
scrisoare aia potea sa fi folosite pentru apararea de faptuitor, fara consecinte pentru El, numa dac procuror nu le tenea in considerarea, dar, dac procuror le a acceptat ca valide si concrete, devine ceva fals folosit pentro obtinerea consecinte juridice, in considerarea ca
a fost redactate de Faptuitor inainte de a faptul de "tulburare de posesia". El le a trimise pentru a pregatire faptul, si in urmare le a scoase la evidenta pentru a se justifica sau apara.
Scrisoare atunc a fost mijolc pentru a savarsirea infractiune, si mijolc de aparare.
Dar asta este numa opinia mea, si nu sunt avocat!
merci. Piccoli
In mod cert este doar opinia dvs , pur subiectiva.
Aceasta opinie nu are nimic comun cu juridicul problemei ridicate.
Multumesc, dar trebuie sa m-a iertat, si eu incerc sa vad care este posibilitatea de a me apara. Buna seara. Piccoli
Bine, minciuna nu poate fii atacata.
Eu, atunc cand m-a inchis restorant pentru ce spunea ca nu am platit chiria, am facut o pligerea pentru tulburarea de posesia, dar, nu am potut sa primesc decisia de la tribunal la timp si a depasit termen de recurs, si s-a inchis faptul.
Pentru Voi, poate se exista o altra calea de atac, sau altra formula de lingerea penala pentru ce a facut??
Daca ati fost prezent la pronuntarea sentintei , in instanta , nu mai este nevoie sa fie comunicata aceasta , calea de atac urmand a se exercita de catre cei interesati in 10 zile de la pronuntare.
Incercati sa fiti mai coerent in exprimare cu privire la sentinta la care va referiti.