Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu prenatal si postnatal!!!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu prenatal si postnatal!!!!!!!!

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 7 luni si lucrez la o societate comerciala privata Medicul de familie si ginecolog , mi-au indicat faptul ca trebuie sa intru neaparat in concediu prenatal de 126 zile, datorita conditiilor de munca.
In momentul cand am prezentat concediul medical angajatorului , pentru plata acestor zile conform legiilor in vigoare , in cuantum de 85% , acesta mi-a spus ca nu imi plateste acesti bani , decat atunci cand banii vor intra in contul societatii sale , adica cand vor fi virati de catre stat , respectiv cam peste un an.....
Cum as putea sa intru in posesia inemniztiei lunare , fara sa ajung in instanta de judecata , deoarece si acolo cu termenele de judecata va trece probabil mai mult timp , iar eu am nevoie de acesti bani lunar!?!
Nu as putea sa intru in posesia banilor lunar , respectiv casa de asigurari de sanatate sa-mi vireze banii mie lunar ?....sau care este termenul recuperare ?
Va multumesc.
Cu stima Ioana
Sunt doua posibilitati : fie insistati in continuare pentru a va recupera banii cuveniti , fie promovati o actiune in instanta pentru recuperarea acestora.
Buna dimineata!Eu daca nu voi rezolva pe cale amiabila,m-am gandit sa fac publica situatia noastra,a mamicilor,pentru ca mai am doua foste colege de servici in aceeasi situatie.Daca ii actionez in instanta,ce rezolv?Nervi si bani cheltuiti.Eu sunt din Suceava iar procesul s-ar derula in Iasi unde are firma sediul social.Cred ca as fi mai castigata daca as face situatia noastra publica deoarece am avut cel mai mult de suferit din punct de vedere moral. Daca este cineva vinovat este sistemul...statul.Cei de la CAS IASI mi-au spus sa dau in judecata angajatorul.De ce?Eu am cotizat catre CAS.Firma are deschisa procedura de insolventa,prin urmare nu are bani...m-as lupta cu morile de vant.Nu stiu daca va imaginati ce inseamna sa traiesti cateva luni de zile cu doi copii,unul mic...unul nou nascut...un singur salar si cu un credit ipotecar.Banca nu te intreaba daca ai sau nu bani...lunar trebuie sa cotizezi,nu?Bine ca acum vor sa aprobe ajutoarele sociale din nou...eu care am muncit pt a beneficia de un concediu de maternitate decent?Unde este dreptatea?Macar daca as face publica situatia noastra poate s-ar schimba ceva pentru alte mamici pe viitor...altfel va fi decat un alt simplu dosar nerezolvat...
Drepturile salariale restante se pot recupera in situatia unor firme in insolventa din fondul de garantare a creantelor salariale ...
Da...prin fondul de garantare,reprezentantul legal al firmei,D-na contabila X,a reusit sa recupereze drepturile salariale aferente celor 60 de angajati al SC. Romcall Suceava. Din cate am inteles de la contabila si m-am documentat,fondul de garantare nu acopera concediile medicale ci numai concediile de odihna....pt ca, concediul pre-postnatal este un concediu medical decontat de CAS.In concluzie,nu am reusit sa recopar banii prin fondul de garantare.Nu mai zic ca prin fondul de garantare ar fi trebuit sa primesc 2 salarii compensatorii potrivit contractului colectiv de munca la nivel de firma.
irina_83, utilizator
Din resursele Fondului de Garantare se suporta, în limitele şi în condiţiile prevăzute de lege, următoarele categorii de creanţe salariale:
- salariile restante;
- compensaţiile băneşti restante, datorate de angajatori pentru concediul de odihna neefectuat de salariaţi, dar numai pentru maximum un an de muncă;
- plăţile compensatorii restante, în cuantumul stabilit în contractul colectiv de munca şi / sau în contractul individual de muncă, în cazul încetării raporturilor de muncă;
- compensaţiile restante pe care angajatorii au obligaţia de a le plăti, potrivit contractului colectiv de muncă şi / sau contractului individual de muncă, în cazul accidentelor de muncă sau al bolilor profesionale;
- indemnizaţiile restante, pe care angajatorii au obligaţia, potrivit legii, de a le plăti pe durata întreruperii temporare a activităţii.
(art.13 din Legea nr.200/2006)