Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere de la o zi la alta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere de la o zi la alta

Doresc sa va intreb cu ce art.din Codul Muncii se poate concedia o persoana de la o zi la alta Mersi
Bine ati zis ar trebui sa stie ... dar din cate se observa ca nu prea stie cum sa faca o concediere legala ...
Tocmai pentru asta am putine dubii, nu vrea sa intru in detalii dar s-a purtat foarte urat si a spus ca o sa vad eu cum ma aranjeaza. Dar cum v-am spus mai inainte maine trebuie sa ma duc ca sa semnez si trebuie sa fiu atent la articol. Cu ce articol pot sa semnezi, daca ma obliga maine si nu o sa am timp sa va intreb pe dvs.
Singurul articol avantajos pentru dvs este art.65 C.mun., intrucat va da posibilitatea sa beneficiati de somaj ... insa trebuie sa va instiinteze pentru intrarea in preaviz si apoi sa emita decizia de concediere ...
evolutie in caz
Vor sa-mi desfaca contractul de munca cu art.81 din Cm, cu un preaviz de (7)sapte zile retroactiv nu prea stiu ce contine art.81 daca poate sa-mi explice cineva mai detaliat.Cu stima.
lilu68 a scris:

Tocmai pentru asta am putine dubii, nu vrea sa intru in detalii dar s-a purtat foarte urat si a spus ca o sa vad eu cum ma aranjeaza. Dar cum v-am spus mai inainte maine trebuie sa ma duc ca sa semnez si trebuie sa fiu atent la articol. Cu ce articol pot sa semnezi, daca ma obliga maine si nu o sa am timp sa va intreb pe dvs.

daca tot vrea sa va concedieze nu semnati nici un document. Rugati-l sa vi le trimita prin posta:D