avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul intretinere apartament si recuperare sume
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul intretinere apartament si recuperare sume

Buna ziua,
Sunt proprietara unui apartament in care am locuit cu familia mea (total 3 pers) pana in data de 1 mai 2011 cand am decis sa ne mutam. La acea data am depus o cerere la administratorul nostru instiintandu-l de acest fapt. Incepand cu acea data pe tabelul cheltuielilor lunare am aparut cu o persoana. Mentionez ca aproximativ la 2 luni mergeam la apartament si transmiteam consumul de apa rece respectiv calda intrucat mi-a ramas masina de spalat haine acolo, chiar mai faceam o baie, deci consum de apa exista, asta pana in mom in care ne-am cumparat o masina de spalat, in luna octombie. Ulterior am continuat sa transmit consumul infim dealtfel. Chiar cu transmiterea acestui consum real la aceasta data avem aproximativ 20 mc apa rece si 13 apa calda platita in avans (diferenta intre indexurile de la admnistrator si cele reale din apartament) Exista vre-o posibilitate in a ne recupera banii? intrucat am dori sa vindem apartamentul.
Multumesc
@corinacd,
Am citit si recitit mesajele dumneavoastra dar eu tot nu inteleg situatia. Daca din mai 2011 nu mai locuiti in apartament, pe listele de plata aferente acelei luni trebuia sa apara zero persoane. De ce nu ati contestat imediat lista de plata?
Aceeasi nedumerire cu apa. Daca aveti apometre, ati dus indexul la asociatie, ati platit conform indexului citit. De unde apare acea diferenta de apa si cand apare? Daca aceasta diferenta a aparut pe ultima lista, adica pe luna ianuarie 2012, ati avut posibilitatea contestarii acestei sume in 10 zile de la afisare.
Dar dupa cum spuneti parca acestea s-au acumulat in timp, le-ati platit, asta insemnand ca le-ati acceptat ca fiind corecte...
Poate nu am inteles eu bine si situatia sta altfel. Dumneavoastra si administratorul stiti mai bine cum au decurs lucrurile. Acum asteptati raspunsul comitetului executiv, care, avand documentele si datele in fata, poate constata daca s-a gresit, cand s-a gresiti si cum se poate corecta.
Am revenit pentru a va relata in continuare cum stau lucrurile la aceasta data;
!) nu am primit nici un raspuns la cererea mea din 26.02.2012 din partea comitetului executiv al asociatiei de locatari, in care ceream sa mi se spuna cate persoane se iau in calculul cheltuielilor de intretinere cand nu locuieste nimeni in imobil.
2) in data de 27.04.2012 am depus o cerere la primaria din localitate la biroul relatii cu asociatiile de locatari, prin care cer: restiruirea sumei aferente 1 pers luata abuziv pe parcursul unui an, plata celor 20 mc apa rece si 13 apa calda incasati si neconsumati si tot odata obligarea comitetului de a-mi raspunde la adresa din februarie.
3) In data de 27.04.2012 am vandut imobilul cu picina si in 01.05.2012 am depus la administrator o cerere prin care cer restituirea fondului de rulment. Din cate stiu eu acest fond ar trebui sa existe la indemana administratorului nu sa-mi justifice ca a facut "niste plati" si o sa ma anunte cand poate sa mi-l returneze.
Acum stau si astept dar ma intreb daca acesta este un comportament corect si ce ar putea sa mai urmeze.
Oricum o sa va tin la curent pentru a nu lasa discutia neincheiata din respect pt d-voastra si orice cititor care se afla intr-o situatie similara.
Pot sa va spun ca in privinta fondului de rulment, administratorul a avut dreptate.
Fondul dv. de rulment va va fi inapoiat dupa ce se va afisa lista de intretinere pe luna aprilie in care dv. aveti de plata cota de intretinere a apartamentului pe care l-ati vandut si unde ati locuit in luna aprilie.

Va trebui sa achitati intretinerea pe aprilie si el va va inapoia fondul de rulment.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferente apa calda/apa rece DanAlyna DanAlyna Buna ziua, Pe lista de plata a cotelor de contributie la cheltuielile AP a aparut la rubrica Cheltuieli pe cota parte indiviza, subrubrica \"Diferente apa ... (vezi toată discuția)
Fond de rulment Pilu Pilu Buna ziua, as dori sa intreb daca fondul de rulment care trebuie platit la asociatiile de proprietari/locatari este obligatoriu, prin lege, sau facultativ. ... (vezi toată discuția)
Verificarea apometrelor mihaeladumitrache73 mihaeladumitrache73 Buna ziua, In blocul in care locuiesc, majoritatea locatarilor si-au pus apometre sau centrale de apartament. Eu nu, impreuna cu inca vreo 4 apartamente. ... (vezi toată discuția)