avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Interzicere drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Interzicere drept de vizita

Buna,am divortat in luna Iunie si casatoria a fost desfacuta din culpa comuna,iar copilul in varsta de 6 ani mi-a fost incredintat mie.Acum fosta sotie a inaintat actiune civila pentru program de vizita,desi ea nu a cautat copilul din luna ianuarie anul acesta pana in septembrie cand a mers in prima zi de gradinita la el.In urma acestei vizite copilul a a avut o depresie si a trebuit sa merg cu el la psiholog care ia prescris un tratament antidepresiv pe care il urmeaza si acum.In toata aceasta perioada in care nu a cautat copilul fosta sotie a dus o viata imorala umbland cu mai multi barbati insurati.Intrebarea este pot sa ii interzic dreptul la vizita in urma a ceea ce sa intamplat,mentionand ca nici copilul nu vrea sa o vada,la gradinita cand la cautat el nici nu a bagat-o in seama. Si inca o intrebare,in urma sentintei definitive si irevocabile sa stabilit ca ea sa revina la numele de fata si acum ea inca foloseste numele meu chemandu-ma in instanta cu acest nume,este legal? Va multumesc anticipat.
Daca mama nu va doreste in apropierea ei si a copilului si nu vrea bani de la dv ar putea sustine ca... acel copil nu este al dv. In asemenea caz procesul va deveni mai scump si mai lung.
Inainte de finalizarea procesului... nu o poate impiedica cineva sa va interzica vizitarea copilului.

Dl av Lascoschi v-a oferit solutia ordonantei presedintiale – ca raspuns la intrebarea dv precisa.
Dar daca aveti contract cu un avocat... pt ce il platiti? Ii cereti lui informatii...
Mai concret spus, daca mama minorului se opune sa va exercitati dreptul la vizita va trebuie o hotarare judecatoreasca provizorie, vremelnica, care sa poata fi executata in caz de nerespectare.
Prin urmare, in afara de acel proces ( deja deschis) mai trebuie deschis inca un proces scurt ( ca sa spun asa) pe o procedura de urgenta.

avocat Claudiu Lascoschi
Domnului Aurel Calauz
Imi puteti spune si mie care sunt afirmatiile calomnioase spuse despre fosta sotie,pentru care ar trebui sa fiu pedepsit?
As vrea sa vad ce ati spune dupa ce sotia dumneavoastra ar avea relatii intime in patul vostru cu alti indivizi,ar lasa copilul bolnav in casa si s-ar duce sa intretina relatii intime,de ziua copilului,ar face acelasi lucru,ar parasi domiciliul si nu ar mai da nici macar un telefon copilului,rugata insistent sa vina sa vada copilul si ea sa refuze,zicand ca ii pare rau ca are copil,in acest timp vazand-o pe strada cu alti indivizi,dupa care sa intenteze divort si acolo sa zica ca dumneavoastra sunteti de vina,pentru ca v-ati purtat urat cu ea si dumneavoastra sa nu fiti vinovat cu nimic.
Cat despre viitorul copilului va pot spune ca este asigurat,deacum deja face meditatii la o limba straina,pentru ca studiile superioare le va face dincolo la cele mai bune scoli,copilul fiind foarte inteligent si placandui sa invete.
Despre degradarea ei in fata copilului,trebuie sa va spun ca de fata cu el nu am vorbit urat de ea,lui spunandui atat ca ea a plecat de acasa pentru ca nu ne mai iubeste pe noi si iubeste pe altcineva.Dumneavoastra ce ia-ti spune copilului daca var intreba unde este mama lui de nu vine acasa o zi,doua,trei...???Ia-ti spune ca il iubeste foarte mult si a plecat pentru ca nu mai putea de atata iubire?
Dati exemplul cu Olanda unde degradarea umana a atins cote alarmante,uitati-va in jur,cate tari au urmat exemplul lor?Daca ati citit Biblia,ati vazut ce se intampla cu popoarele pagane.
Afirmatiile pe care le-am facut despre fosta,nu sunt altceva decat faptele ei si nu inteleg de ce ar trebui sa fiu eu pedepsit pentru ce a facut ea.Eu nu am facut altceva decat sa spun ce sa intamplat si cum sa intamplat si am cerut un sfat pentru a-mi rezolva problema.
Acest forum cred ca pentru asta este sa pui o intrebare la o problema pe care o ai si sa speri sa primesti un raspuns la ea si pe cat posibil sa discuti,sa vezi cum o poti rezolva.
Tot ce am spus aicea am spus si in sala de judecata si acolo nu a fost considerat' calomnie' si intrebata fosta daca este adevarat,ea a dat din umeri si dupa aceea cu jumatate de gura a spus DA,atunci de ce trebuie sa fiu eu pedepsit?Inseamna,ca desi legile actuale nu sunt destul de bune in aflarea adevarului,daca ar fi facute de dumneavoastra ar fi un DEZASTRU.Ma scuzati dar aceasta este parerea mea.
pt. florin -sebi;
legile sunt adoptate de parlament iar acesta din urma ma refer la parlament reprezinta vointa natiunii,
dv. o sa fiti judecat de propriul copil,
si vreau sa va rog sa nu va suparati pe mine si sa incercati sa asigurati o educatie aleasa copilului, si eu am studiat in belgia si este alta societate ,
si va doresc sa aveti o viata fericita , nu imi place polemica , recunosc ca nu am ajuns sa fiu in situatia dv. , insa am avut ocazia sa cunosc o viata probabil mai dificila decat a copilului dv. , (mama a fost terorizata de tatatal meu, si am dorit de mic sa devin procuror ca sa pot sa-i apilc o corectie tatalui meu ), sper sa aveti un copil care sa fie puternic sufleteste si sa poata sa fie un exemplu bun pt. cei din jur; , si va compatimesc pt. PROBLEMELE PE CARE LE AVETI ;
iar un lucru este iar cert nu imi place sa scriu, nici sa tastez , iubesc oratoria , ,
eu iau lucrurile intru-un sens ca sunt intr-o invatare continua si inchei cu un cuvant filozofic;eu stiu ca nu stiu nimic,
florin_sebi a scris:
spunandui atat ca ea a plecat de acasa pentru ca nu ne mai iubeste pe noi si iubeste pe altcineva.

:O I-ati spus copilului ca mama lui nu-l iubeste? :stunned: Nu-mi vine sa cred... Ii creati traume inimaginabile... Sunt blocata, nu am ce comenta, e inuman sa-i spui unui copil ca un parinte sau ambii nu-i iubesc...
Astfel de drame nu se sterg o viata intreaga, il marcheaza pana la moarte...
Nu inteleg cum ati putut face asta...

Iar legal, asta e o greseala, caci la vreo razgandire a doamnei cu privire la copilul ei, astfel de "invataminte" pe care le-ati dat copilului se pot intoarce impotriva dv. Ele pot fi interpretate ca o educare impotriva ei, a mamei...
Incredibil! Nu-mi revin.

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste? Alina_Meli Alina_Meli Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot, fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul). A platit pensie pt minor la ... (vezi toată discuția)
Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga sorin2008 sorin2008 Va rog astept solutii nu mai stiu ce trebuie sa fac. Am divortat in octombrie 2008 si s-a stabilit dreptul de vizita in prima si a 3 saptamana din ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)