avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Interzicere drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Interzicere drept de vizita

Buna,am divortat in luna Iunie si casatoria a fost desfacuta din culpa comuna,iar copilul in varsta de 6 ani mi-a fost incredintat mie.Acum fosta sotie a inaintat actiune civila pentru program de vizita,desi ea nu a cautat copilul din luna ianuarie anul acesta pana in septembrie cand a mers in prima zi de gradinita la el.In urma acestei vizite copilul a a avut o depresie si a trebuit sa merg cu el la psiholog care ia prescris un tratament antidepresiv pe care il urmeaza si acum.In toata aceasta perioada in care nu a cautat copilul fosta sotie a dus o viata imorala umbland cu mai multi barbati insurati.Intrebarea este pot sa ii interzic dreptul la vizita in urma a ceea ce sa intamplat,mentionand ca nici copilul nu vrea sa o vada,la gradinita cand la cautat el nici nu a bagat-o in seama. Si inca o intrebare,in urma sentintei definitive si irevocabile sa stabilit ca ea sa revina la numele de fata si acum ea inca foloseste numele meu chemandu-ma in instanta cu acest nume,este legal? Va multumesc anticipat.
Adevarul este ca in Romania se divorteaza prea usor,fata de cum se poate divorta in tarile din vest.Un exemplu concret este divortul meu care din doua infatisari sa terminat,desi era la mijloc si un copil minor.Cel care baga divort si paraseste familia nu plateste nimic pentru distrugerea unei vieti(cea a copilului),conteaza numai minciunile spuse la proces,sustinute de doi martori la fel mincinosi si gata,sa terminat totul,dincolo pentru parasirea familiei platesti cu varf si indesat,cel putin asa se intampla in Germania.Un copil este afectat si daca este vizitat si daca nu este vizitat,de celalalt parinte,pentru ca ii vede pe ceilalti copii cu care are contact cu ambii parinti langa ei si la el acasa totul este diferit si asta pentru toata viata.Dar la tribunal asta nu conteaza,desi esti pus sa juri cu mana pe cruce,nimeni nu tine cont de Dumnezeu si de poruncile lui acolo,deacea este atata suferinta la iesirea din sala,cand vezi ca minciuna castiga in fata adevarului,pentru ca nimeni nu este interesat sa afle adevarul,nimeni nu vrea sa afle de ce sa ajuns acolo si nu mai pot sta impreuna sa fie o familie.
Da, ai dreptate sub aspectul ca procesele de dreptul familiei nici nu stiu daca pot fi numite procese.
90 % din ele se desfasoara pe undeva pe acolo cum ai aratat.
Se judeca doar la modul formal si de abia ca se poate numi judecata.
Acum cativa ani nu era asa dar astazi asa stau lucrurile.
florin_sebi a scris:

Adevarul este ca in Romania se divorteaza prea usor,fata de cum se poate divorta in tarile din vest.Un exemplu concret este divortul meu care din doua infatisari sa terminat,desi era la mijloc si un copil minor.Cel care baga divort si paraseste familia nu plateste nimic pentru distrugerea unei vieti(cea a copilului),conteaza numai minciunile spuse la proces,sustinute de doi martori la fel mincinosi si gata,sa terminat totul,dincolo pentru parasirea familiei platesti cu varf si indesat,cel putin asa se intampla in Germania.Un copil este afectat si daca este vizitat si daca nu este vizitat,de celalalt parinte,pentru ca ii vede pe ceilalti copii cu care are contact cu ambii parinti langa ei si la el acasa totul este diferit si asta pentru toata viata.Dar la tribunal asta nu conteaza,desi esti pus sa juri cu mana pe cruce,nimeni nu tine cont de Dumnezeu si de poruncile lui acolo,deacea este atata suferinta la iesirea din sala,cand vezi ca minciuna castiga in fata adevarului,pentru ca nimeni nu este interesat sa afle adevarul,nimeni nu vrea sa afle de ce sa ajuns acolo si nu mai pot sta impreuna sa fie o familie.


salutari
stimabilului domn florin sergiu ,
chiar acum cateva zile am citit un curs pe internet in franceaza despre istoria dreptului german , dar mai intai , ce ma framanta legat de acest caz pe care l-am citit care se aseamana cu o ''saga ''parca eu cred ca dv. faceti niste afirmatii calomnioase si in special cred ca dv. sunteti autorul moral care probabil i-ati indus copilului prejudecata ca mama lui este o depravata si vreau sa va atrag atentia ca dv. in primul rand ar fi trebuit sa fiti condamnat pt. infractiunea de calomnie , si desigur si mama pt. abandon de familie dupa cum reiese din ceea ce spuneti , dar in acest caz ea ar iesi mai putin sifonata conform legii penale , nu vreau sa tin prelegeri de drept penal aici sigur daca ati fi cazut pe mana mea la judecata nu v-as fi incredintat nicicum copilul , desi este bine ca copilul sa aleaga unde vrea sa stea , nu sa-i fie impus de altcineva

nu este deloc civilzat si indicat sa faceti asfel de insinuari care
chiar daca ar fi adevarate
aduc suferinte nu numai copilului ci si mamei
, asfel de procese care privesc taina casatoriei in trecut erau rezervate in special bisericii
, si este bine ca va referiti la dumnezeu si legea lui ,
nu este tarziu sa o puneti in practica ,
nu stiu daca stiti dar dv. ve-ti da socoteala inaintea lui dumnezeu de sotia dv. si de copil .,
, nu prea are cum justitia care ARE LEGI OMENESTI , sa suplineasca ceea ce spune biserica divortul nu este ingaduit decat in cazuri speciale de adulter , care nu mai este condamnat penal asta nu inseamna ca este bine vazut in fata lui dumnezeu,

sunt de acord ca ar trebui sa fie totul dupa voia lui dumnezeu chiar in instanta dar asta decide societatea si lumea

chiar zilele acestea citeam cum intr-o tara din vest s- a ajuns sa se poata adopta copii si de catre un cuplu de barbati , dar strict deocamdata in cazul lor numai copii din tara respectiva ,

inteleg sa poata fi adoptati sa zicem asa de doua asa zise mame dar de doi tatici este mai interesant , desi cred ca mamele ar trebui sa puna taticii mai serios la anumite lucruri pt. a avea indemanare si a fi tot asa de destoinici sau chiar mai abili in cresterea copilului pt. nu se simti discriminati ,si neindemanatici intr-un lucru asa simplu cum este un copil pe care daca vrei il duci de nas cum doresti , dar copilul este cel care simte ceea ce i se face si sigur parintele ar astepta sa i se raspunde cu o alta masura decat ceea cu care el a lucrat pe principiul ca chiar daca ai facut rau trebuie sa ti se rasplateasca cu bine caci asa vrea dumnezeu si atunci iata de ce este buna justitia care si ea este parte daca spunem asa a justitiei careia nu i se poate aduce reprosuri ,

apostolul pavel spune dupa cum vad ca este in cazul dv. sa ramaneti necasatorit sau sa va impacati , sigur in biserica ortodoxa veti avea derogari in sensul de a va putea recasatori ,
, nu este bine ce afirmati ca domina minciuna in instante , este bine sa fie adevarul in sensul care apune biblia isus este adevarul , calea si viata , dar asta ar impune cam multe sacrificii probabil ,
nu va impiedica aceste hotarari ale instantei sa va reimpacati cu ''fosta'',
nu cred ca trebuie sa va prea faceti grija de copil el a trecut printr-o lectie dura prin peripetiile parintilor si , poate ca dumnezeu ii va da intelepciune sa nu repete ceea ce a observat rau la altii ,
nu vreau sa fiu rautacios dar dati dovada de o necioplire in cazul cum va raportati la fosta sotie si la avocata'' caRE spune minciuni '', si nu m-ar mira sa ajungeti sa va rugati de o anumita reprezentanta a genului frumos sa va accepte sa-i fiti o sluga ,dupa cum spunea fiul care ajunsese sa manance roscovele pe care le mancau si purcelusi ,
dar sper sa fiti mai intelept si sa stiti ca daca vrea o femeie poate distruge mai repede decat poate un barbat, sigur daca sunteti pe aceeasi lungime de unda cu ceea ce gandesc eu , SI DACA NU CUMVA PROBABIL NU SUNT INTELES ,
indicat ar fi o cioplire prin educatie ,
sau intr-un caz si mai bun sa fiti un necioplit cum era apostolul pavel , si atunci a-ti fi din punctul meu de vedere excelent om ,
in alte privinte bine ar fi ca fiecare sa fim copii la rautate ,iar la minte oameni mari ,
salutari ,
nu descurajati , oferitii copilului o viata macar decenta , contribuind la cresterea lui, incercati sa vedeti din ce cauza v-ati ''inbolnavit'' , cautati ''tratamentul '' si urmati intrutotul ''reteta ''ideala , asta nu inseamna ca trebuie sa iesiti din turma , caci s-ar putea sa fiti ca si o oaie ratacita care poate fi simplu vanata de pradator , si nu se stie ca consecinte pot sa apara ,

in rest sper sa fie cat mai mult bine , si daca se poate chiar ideal ca nu se supara nimeni cred sa stie ca traieste in BEATITUDINE ;

asa cum un copil este sincer el nu prea stie ce este mincina pana nu vede la altii si , daca ceilalti cred ca se simt impacati stiindu-se cu musca pe caciula este treaba fiecaruia , daca ia atitudine intr-un sens sau altul , cert este ca cred ca fiecare isi doreste binele si sigur vor fi si din cei in opozitie caci numai in comunism se spunea ca nu mai este opozitie deoarece s-a indepartat clasa explotatoare si au ajunsi toti oameni noi , parca decupati din sfanta scriptura
florin_sebi a scris:
Adevarul este ca in Romania se divorteaza prea usor [...]


De acord cu tine, dar daca trauma despartirii ar fi acentuata de o despartire mai urata, mai greoaie, cu mai multi nervi si bani consumati... la ce anume ar ajuta?
Asta sa fie problema, cat de usor se divorteaza? Sau ce sa facem dupa divort, cum sa facem fata noii situatii ar fi mult mai important?
Cum sa accepte acel copil ca el are un parinte cand colegii lui au doi si tot asa, nu asta ar fi esenta problemei?...

Cat despre minciuni, este alegerea fiecaruia sa aduca astfel de martori, eu nu am folosit motive false sau martori care sa spuna altceva decat situatia reala, motivele sunt in general stabilite cu partea de comun acord, vorbesc anterior cu martorii si ii intreb daca li se pare ca exista motivul x si ii intreb apoi in instanta.
Nu-i invat sa minta, nu-i spun partii despre o astfel de necesitate, nu inventam motive, cel putin din ceea ce stiu eu... si-i arat partii care doreste divortul (chiar si celei care nu vrea) ca dragoste cu sila nu se poate si nu conteaza motivele invocate, ele sunt cele care exista in fapt, pentru ca legea nu ne limiteaza la ANUMITE motive...

Cat despre dumnezeu, nu judecam dupa legile lui pentru ca... mare minune, nu stim si nici nu intelegem, generic vorbind, "gandirea", ratiunile si logica divina.
Ca sa nu mai spun ca unii dintre noi nici nu sunt de acord cu o ratiune de gen si ar fi oricum o judecata non-juridica sa condamnam un om in baza unor concepte care nu sunt general valabile, acceptate ori macar intelese.
Cred ca ar fi o mare prostie, mare-mare... sa ne arogam drepturi de aplica farame de ratiuni divine...

IN rest nu am inteles mare lucru din mesajul tau, Aurel, nu am inteles de unde incepe si unde se termina o idee, propozitie sau fraza macar. Sari de la o idee la alta, de la divinitate la barbati care adopta copii etc. :O Nu am citit mai mult de jumatate de mesaj, imi pare rau, nu am reusit...
Poate o sa ai mesaje mai scurte si clare, macar pentru cei ca mine care citesc in pripa pe-aici...
As dori mult sa primesc un sfat utilizabil in problema descrisa mai jos.
Acum noua luni s-a nascut fiul meu, mentionez ca nu eram(suntem) casatoriti cu mama copilului.
Inca din timpul sarcinii a intrerupt relatia cu mine, odata cu nasterea fiului nostru mi-a explicat clar ca nu il pot vedea mai mult decat o data pe saptamana (1-2) ore, mentionez ca mi-a refuzat si sprijinul material (o singura data a acceptat bani de la mine).
La inceput acesta stare de fapt a functionat pana la inceputul anului(cu cateva exceptii) - de atunci prima data a refuzat una doua saptamani - dupa care am ajuns in situatia in care in ultima luna nu m-a lasat sa-l mai vad.
Am contactat un avocat si am intentat proces pentru stabilirea dreptului de vizitare.

Aici intervine problema pentru care va cer sfatul.
Va intreb daca exista vreo sansa ca inainte de terminarea procesului sa-mi pot exercita dreptul de a tine legatura cu fiul meu. Pentru ca deja la bunavointa mamei nu ma pot astepta.

Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste? Alina_Meli Alina_Meli Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot, fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul). A platit pensie pt minor la ... (vezi toată discuția)
Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga sorin2008 sorin2008 Va rog astept solutii nu mai stiu ce trebuie sa fac. Am divortat in octombrie 2008 si s-a stabilit dreptul de vizita in prima si a 3 saptamana din ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)