Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Interzicere drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Interzicere drept de vizita

Buna,am divortat in luna Iunie si casatoria a fost desfacuta din culpa comuna,iar copilul in varsta de 6 ani mi-a fost incredintat mie.Acum fosta sotie a inaintat actiune civila pentru program de vizita,desi ea nu a cautat copilul din luna ianuarie anul acesta pana in septembrie cand a mers in prima zi de gradinita la el.In urma acestei vizite copilul a a avut o depresie si a trebuit sa merg cu el la psiholog care ia prescris un tratament antidepresiv pe care il urmeaza si acum.In toata aceasta perioada in care nu a cautat copilul fosta sotie a dus o viata imorala umbland cu mai multi barbati insurati.Intrebarea este pot sa ii interzic dreptul la vizita in urma a ceea ce sa intamplat,mentionand ca nici copilul nu vrea sa o vada,la gradinita cand la cautat el nici nu a bagat-o in seama. Si inca o intrebare,in urma sentintei definitive si irevocabile sa stabilit ca ea sa revina la numele de fata si acum ea inca foloseste numele meu chemandu-ma in instanta cu acest nume,este legal? Va multumesc anticipat.
Pai daca aveti avocat platit trebuia sa va lamureasca el.
Incercati cu o cerere pe cale de ordonanta presedintiala.

avocat Claudiu Lascoschi
pt. doamna sau domnisoara avlill
imi cer scuze am atacat mai multe probleme si in special am fost surprins de domnul implicat in cauza , de faptul ca acum este nemultumit de ceea ce a patit ca si cum ar fi vrut sa fie intr-o instanta a bisericii catolice , si probabil el voia sa nu fie aplicata legea tarii , ci legea divina , eu cred ca dreptul canonic este superior dreptului nostru dar pt. aceasta trebuia sa se judece la vatican , dupa legea bisericii , in privinta adoptiei de cupluri monoparentale am aflat aceasta recent pe internet si daca nu ma insel legea se aplica in olanda , iar ce m-a intrigat este modul l cum isi descrie fosta sotie si acuzele care le aduce care nu mi se par normale pt. un om civilizat , sigur trebuia sa redau comentariul la fiecare fraza care am vrut sa comentez dar am redat citatul la inceput , si nu imi place sa scriu asa incalcit cred ca ceea ce am vrut sa scriu se poate deduce din fragmentele enumerate
Aurel Calauz a scris:

pt. doamna sau domnisoara avlill
imi cer scuze am atacat mai multe probleme si in special am fost surprins de domnul implicat in cauza , de faptul ca acum este nemultumit de ceea ce a patit ca si cum ar fi vrut sa fie intr-o instanta a bisericii catolice , si probabil el voia sa nu fie aplicata legea tarii , ci legea divina , eu cred ca dreptul canonic este superior dreptului nostru dar pt. aceasta trebuia sa se judece la vatican , dupa legea bisericii , in privinta adoptiei de cupluri monoparentale am aflat aceasta recent pe internet si daca nu ma insel legea se aplica in olanda , iar ce m-a intrigat este modul l cum isi descrie fosta sotie si acuzele care le aduce care nu mi se par normale pt. un om civilizat , sigur trebuia sa redau comentariul la fiecare fraza care am vrut sa comentez dar am redat citatul la inceput , si nu imi place sa scriu asa incalcit cred ca ceea ce am vrut sa scriu se poate deduce din fragmentele enumerate

N-ar strica nici un alineat nou... asa din cand in cand!
ContSters56778, utilizator
Pentru userul SL : mai intai trebuie incredintat minorul unuia dintre parinti, mama nu are cum sa renunte la obligatia de intretinere pentru ca este dreptul copilului si nu al ei, iar in cadrul acelui proces trebuie stabilit si programul de vizitare minor, la solicitarea parintelui interesat.Altfel, fara stabilirea unui cadru legal cu privire la drepturile minorului, nu vad cum ar putea instanta sa incuviinteze un program vizitare minor!
Si dvs. ati putea solicita incredintarea minorului (nu ca s-ar putea si intampla asta)!

Av. Cermak Iuliana
Iuliana Cermak, Avocat
...revin cu precizarea am cerut incredintarea minorului mamei (pentru ca subscriu la faptul ca fiul meu are nevoie sa stea cu mama lui), si fixarea intretinerii de copil.
Intrebarea mea viza numai posibilitatea de a-mi vedea copilul si inainte de finalizarea acestui proces.