avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Interzicere drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Interzicere drept de vizita

Buna,am divortat in luna Iunie si casatoria a fost desfacuta din culpa comuna,iar copilul in varsta de 6 ani mi-a fost incredintat mie.Acum fosta sotie a inaintat actiune civila pentru program de vizita,desi ea nu a cautat copilul din luna ianuarie anul acesta pana in septembrie cand a mers in prima zi de gradinita la el.In urma acestei vizite copilul a a avut o depresie si a trebuit sa merg cu el la psiholog care ia prescris un tratament antidepresiv pe care il urmeaza si acum.In toata aceasta perioada in care nu a cautat copilul fosta sotie a dus o viata imorala umbland cu mai multi barbati insurati.Intrebarea este pot sa ii interzic dreptul la vizita in urma a ceea ce sa intamplat,mentionand ca nici copilul nu vrea sa o vada,la gradinita cand la cautat el nici nu a bagat-o in seama. Si inca o intrebare,in urma sentintei definitive si irevocabile sa stabilit ca ea sa revina la numele de fata si acum ea inca foloseste numele meu chemandu-ma in instanta cu acest nume,este legal? Va multumesc anticipat.
Ratiunea pt care ziceam ca nu exista sanse de a interzice mamei de a-si vizita copilul este aceeasi pentru care acest drept nu poate fi interzis nici tatalui.
Astfel de interdictii trebuie sa aiba la baza motive temeinice si dovedite in mod indubitabil, simplele sustineri neavand valoare probatorie.

Ca regula, este totusi unanim acceptata ideea ca o mama imorala isi iubeste mai mult copilul decat un tata imoral.E ceva natural as spune.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul pe care l-am primit din partea d-voastra,prin sfaturi si idei,cu ajutorul carora am mers cu foarte mult optimism la proces si m-am luptat de la egal,la egal cu avocata ei,care este una dintre cele mai bune in ajutorul femeilor,si care nu a prea putut face nimic in fata adevarului,cu minciunile spuse de clienta ei.Va multumesc inca o data din suflet pentru ajutor si ma rog la bunul dumnezeu sa ma ajute in continuare sa cresc copilul mare si sa pot sa ii ofer tot ce este mai bun in viata.
Claudiu, nu inteleg care e importanta moralitatii ori a imoralitatii in iubirea fata de copil.
Sunt parinti care, pentru copiii lor si din iubire pentru ei, fac lucruri atat imorale, cat si ilegale... Asa incat, imoral e imoral, neiubitor e neiubitor...
Doua chestiuni distincte.

Cat despre tata si mama, nu vad cum si de ce o mama "imorala" si-ar iubi mai mult copilul decat un tata cu aceeasi caracteristica... Nu vad logica unei astfel de aformatii, care ar putea fi argumentele si, mai ales, vad in schimb discriminarea din aceasta exprimare a ta.
Apoi, daca e sa ma uit la majoritatea mesajelor tale in care sustii cu infierbantare ca barbatii au aceleasi drepturi cu femeile in privinta copiilor, nu inteleg unde se integreaza disciminarea privitoare la parintii imorali in toata ecuatia asta.

Adicatelea, daca esti mama sau tata moral, iubesti la fel, cresti la fel si ai aceleasi drepturi... dar daca esti pe baricada imoralilor... nu mai e similar!!!
:stunned:
La intrebarea ta Avlil pot raspunde mamele.
Tatii imorali nu prea isi iubesc copii in egala masura cu mamele imorale.
Discutile pot fi foarte lungi.
asa e domnule coleg.....noi femeile intotdeauna ne credem mai superioare, singura problema e ca numai ne credem...
ar fi foarte multe de spus pe acest subiect, dar cert este faptul ca de multe ori ura reciproca, dupa divort,ne orbeste si automat ne pozitioneaza si pe unul si pe altul in sfera, sau pe muchia imoralitatii si uitam de copil si de binele lui.
Noi femeile o stim pe asta cu razbunarea, voi barbatii mai putin.Majoritatea incearca sa fie domni dupa divort si nu functioneaza, nu merge.....Chestiunea "copil" si vizitarea acestuia, trebuie tratata cu mintea, cu ratiunea, tehnic, matematic si "uitand" de noi in folosul lor......:rolleyes:
Am terminat, ca prea m-a luat valul........:wave:

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste? Alina_Meli Alina_Meli Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot, fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul). A platit pensie pt minor la ... (vezi toată discuția)
Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga sorin2008 sorin2008 Va rog astept solutii nu mai stiu ce trebuie sa fac. Am divortat in octombrie 2008 si s-a stabilit dreptul de vizita in prima si a 3 saptamana din ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)