Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sot somer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sot somer

Buna ziua.Sunt salariata in domenul medical si sotul va fi somer de la 1 dec.Avem o fetita de 8 luni si eu m-am intors la job.Am inteles ca daca unul din soti e somer celalalt mai beneficiaza de o reducere la impozit sau alte drepturi.As dori sa stiu daca este adevarat si ce alte drepturi mai avem? Va multumesc!
Patronul i-a refuzat acest drept,adica l-a chemat la munca normal si i-a spus ca a aranjat la ITM si la fortele de munca...sunt furioasa de cata nedreptate exista.Unde as putea sa-l reclam pe patron?Se bazeaza pe lipsa de informare a oamenilor si face legea cum vrea el...i-a spus sotului meu ca CCMUNM pe anii 2007-2010 nu e valabil la el in fabrica.
Art.247 din Codul muncii dispune ca, in cazul in care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramura nu exista contract colectiv de munca, se aplica contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior. In speta, este aplicabil CCMN pe anii 2007-2010.

Puteti face sesizare catre ITM sau la Inspectia Muncii - for superior ITM-ului.