Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calculul intretinerii la apartamente modificate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calculul intretinerii la apartamente modificate

Am o situatie la un apartament de 2 camere… am modificat apartamentul, in sensul ca am desfiintat balconul si am mutat bucataria in balcon. Astfel, teoretic s-a modificat suparafata spatiului locuibil. Dupa parerea asociatiei de locatari trebuie sa introduca la cota de incalzire a apartamentului si fostului balcon.
Intrebarea mea este : exista o lege/HG… ceva care sa reglementeze astfel de situatii ? si dc da aceasta nu trebuie corelata si cu volumul (lungimea) caloriferelor montate in apartamenta ?
Situatia descrisa de dvs. este depasita cam de multisor. Intre timp s-au montat aparate de masura la fiecare scara, apoi marea majoritate a proprietarilor (fara centrale de apartament) au optat voles-noles pentru varianta cu repartitoare, care functioneaza bine de pe unde vin ele, dar la noi nu prea...
Deci domnul proprietaru, pot sa va comunic ca a fost chiar data o ordonanta de guvern in care calculul incalzirii apartamentelor s-a dorit a se face proportional cu suprafata radianta a caloriferelor, ceea ce intr-o anumita privinta pare logic, insa logica dispare imediat in economia condominiului, unde avem apartamente la parter, etaje intermediare, precum si apartamente situate la ultimele etaje. Desi apartamentele sunt cam la fel, asa cum am aratat mai sus apartamentele au calorifere cu suprafete radiante diferite pentru a avea un confort termic rezonabil. Din aceasta cauza repartizarea costurilor cu incalzirea s-a facut nu dupa suprafata radianta a caloriferilor ci dupa suprafata locativa a apartamentului.
Este posibil si nu va contrazic, ca in zona dvs. repartizarea caldurii sa se faca dupa metoda descrisa de dvs, important este ca proprietarii sa fie multumiti. Eu unul insa daca as locui la ultimul nivel, avand o suprafata radianta mai mare - am spus din ce cauza, sa platesc mai mult decat ceilalti proprietari care au apartamentele la etaje intermediare, unde atat tavanul cat si podeaua sunt incalzile atat de sus cat si de jos - in comun...
Deci cam acest lucru vroiam eu sa-i comunic utilizatorului rlemnaru in postarea anterioara.
Adam Grecu a scris:

Situatia descrisa de dvs. este depasita cam de multisor. Intre timp s-au montat aparate de masura la fiecare scara, apoi marea majoritate a proprietarilor (fara centrale de apartament) au optat voles-noles pentru varianta cu repartitoare, care functioneaza bine de pe unde vin ele, dar la noi nu prea...
Deci domnul proprietaru, pot sa va comunic ca a fost chiar data o ordonanta de guvern in care calculul incalzirii apartamentelor s-a dorit a se face proportional cu suprafata radianta a caloriferelor, ceea ce intr-o anumita privinta pare logic, insa logica dispare imediat in economia condominiului, unde avem apartamente la parter, etaje intermediare, precum si apartamente situate la ultimele etaje. Desi apartamentele sunt cam la fel, asa cum am aratat mai sus apartamentele au calorifere cu suprafete radiante diferite pentru a avea un confort termic rezonabil. Din aceasta cauza repartizarea costurilor cu incalzirea s-a facut nu dupa suprafata radianta a caloriferilor ci dupa suprafata locativa a apartamentului.
Este posibil si nu va contrazic, ca in zona dvs. repartizarea caldurii sa se faca dupa metoda descrisa de dvs, important este ca proprietarii sa fie multumiti. Eu unul insa daca as locui la ultimul nivel, avand o suprafata radianta mai mare - am spus din ce cauza, sa platesc mai mult decat ceilalti proprietari care au apartamentele la etaje intermediare, unde atat tavanul cat si podeaua sunt incalzile atat de sus cat si de jos - in comun...
Deci cam acest lucru vroiam eu sa-i comunic utilizatorului rlemnaru in postarea anterioara.

Domnule Grecu, dc aveti la indemana ordonata data de guvern in care se face referire la calculul cheltuielilor cu incalzirea din care sa reiasa ca acest calcul se face in functie de suprafata radianta si nu de suprafata locuibile, va rog datimi-o si mie.
Cu respect.
Buna ziua,
Da, este vorba de OG nr. 1275/07.12.2000, art.85(1), dar intre timp abrogata, nu stiu daca in totalitate, dar oricum HG nr. 366 / 04.04.2001 da un alt continut art 85(1) - respectiv repatizarea cheltuielilor cu incalzirea se va face proportional cu suprafata utila a apartamentului. Acelasi lucru se spune si in HG nr. 1386 / 27.11.2003, art. 3.
Eu pot sa va spun ca in asociatia noastra repatizarea cheltuielilor cu incalzirea s-a facut si se face proportional cu suprafata utila a apartamentului, mai putin la acele blocuri ai caror proprietari au optat pentru calcul cheltuielilor cu incalzirea prin repartitoare de costuri - unde problemele sunt si mai multe... dar aceasta este alta discutie.
Pentru a gasi mai usor actele normative la care m-am referit, uitati-va pe www.inaap.ro sectiunea legislatie.
Din puncul meu de vedere, dvs. nu v-ati modificat nici SET-ul si nici suprafata utila, deci ar trebui sa platiti cheltuielile cu incalzirea la fel ca si pana acum, mai mult, la fel ca si ceilalti proprietari care au apartament la fel ca al dvs. daca nu ati optat la metoda cu repartitoarele. Cititi cu atentie si din HG 1588/2007, art.40.- (1) cu privire la decizia luata de com. executiv al asociatiei, dar in nici-un caz reparizarea nu se va face dupa SET (s-a dovedit a fi o masura injusta si a fost abrogata de doua acte normative) si mai lecturati si art. 52.- (4) cu privire la modificarile aduse SET-lui, din aceeasi HG 1588. Mult succes!
stau la etaju 4/4 si nu am avut niciodata caldura,platesc caldura degeaba;garsoniera are de 20 mp ,si nu as vrea totusi sa ma debransez de la radet;as vrea sa renunt totusi la caloriferul din bucatarie care ma incurca.IIntrebarea mea este:daca renunt la acel calorifer imi trebuie vreo autorizatie de la radet?cum e legal?
- OG nr. 1275/2000 abrogata partial. Toate prevederile referitoare la asociatii de proprietari au fost trecute in Legea 230/2007;
- HG nr. 366 / 2001 abrogata;
- HG nr. 1386 / 2003 abrogata;

Din cate tin eu minte in calculul suprafetei utile nu intra si suprafata balconului. Modificarile aduse unui apartament (pereti, shimbarea utilitatii balconului) necesita un proiect aprobat de catre primarie.
Daca este corect ceea ce am afirmat, atunci inseamna ca ati modificat suprafata utila iar in unele cazuri in care nu exista repartitoare de costuri, repartizarea cheltuielilor de incalzire se calculeaza dupa suprafata utila.

NORME METODOLOGICE din 19 decembrie 2007
de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
SECŢIUNEA a 6-a
Repartizarea cheltuielilor pe consumatori tehnici

ART. 51
Cheltuielile pe consumatori tehnici reprezintă cheltuielile asociaţiei de proprietari pentru: încălzirea proprietăţilor individuale - apartamente, spaţii cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă (energia termică sub formă de căldură; combustibilul şi energia electrică pentru încălzire; salariu/remuneraţie pentru fochist şi echipament de lucru; costuri pentru funcţionarea instalaţiilor de încălzire centrală).
ART. 52
(1) Cheltuielile cu consumurile comune de energie termică din spaţiile aflate în proprietate comună, şi anume casa scării, culoare, spălătorii, uscătorii, subsol, holuri şi altele asemenea, se repartizează proporţional cu cota-parte de proprietate indiviză care îi revine fiecărui proprietar, astfel cum aceasta este înscrisă în actul de proprietate sau cum a fost recalculată conform prevederilor prezentelor norme metodologice.
(2) Pentru calculul cheltuielilor cu încălzirea spaţiilor comune, precum şi pentru alocarea, încasarea şi plata sumelor aferente contractului individual de prestări de servicii energetice, societatea prestatoare poate încheia un contract de prestări de servicii cu asociaţia de proprietari. Valoarea contractului se negociază între părţi.
(3) Proprietarii apartamentelor şi ai spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă deconectaţi de la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică al clădirii au obligaţia să-şi asigure o altă sursă de încălzire.
(4) Dacă proprietarul unui apartament sau al unui spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă modifică suprafaţa echivalentă termic de încălzire din apartamentul sau din spaţiul pe care îl deţine, cota-parte de participare la cheltuielile pentru încălzire se va recalcula prin aplicarea unui coeficient de modificare a suprafeţei utile luate în calcul, fără a modifica cota indiviză a apartamentului. Coeficientul se calculează conform normelor tehnice elaborate de Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice, pe baza unui studiu de specialitate.

CAP. V
Dispoziţii tranzitorii şi finale

ART. 60
Până la elaborarea şi aprobarea normelor privind repartizarea consumurilor de energie termică pentru încălzire şi apă caldă menajeră, în cazul utilizării repartitoarelor de costuri, se aplică metodologiile însuşite şi aprobate de asociaţiile de proprietari.

Inca nu am gasit nimic referitor la situatia in care nu exista repartitoare de costuri.

Incerc sa completez ceea ce am scris mai sus si cu alte informatii.
RaDracones, utilizator