Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... termen depunere cerere scoatere de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

termen depunere cerere scoatere de la intretinere

ma puteti ajuta cu un articol din legea 230 sau hotararea 1588/2007 cu privire la termenul de depunere a cererii de scoatere de la intretinere ?

stiu ca 15 zile daca lipseste din bloc omul este scos dar ma intereseaza cu cat timp trebuie depusa cererea pt a fi luata in considerare ?
am citit in 230 nu am gasit nimic in acest sens nici in 1588, tine cumva de regulamentul de ordine interioara sau de ce se voteaza in adunarea generala cu privire la acest lucru?

multumesc anticipat,
Bună ziua. Și eu sunt interesata daca s-a schimbat ceva in acest sens. Din motive care se pot înțelege foarte ușor, nu ne dorim să știe toți vecinii dinainte cu câteva săptămâni când plecăm de acasă, in plus de asta noi avem o viață destul de activa și nu știm mereu înainte cu mult timp când au cât suntem plecați.
Astazi am primit înștiințare in posta că "cererea se va face înainte cu 10 zile de termenul solicitat pentru scoaterea persoanelor de la întreținere, dar nu mai tarziu de sfârșitul lunii pentru care se solicită. Neconformarea la cele menționate va conduce la neluarea in considerare a cererii". Exista așa ceva? Se poate face acest lucru legal? Daca nu, cum și unde ii reclam sau cum pot rezolva? Problemele cu asociația noastră de proprietari nu se mai termina, efectiv...
Adresati o cerere presedintelui de asociatie, sa va raspunda care AG a hotarit asta si sa va puna la dispozitie o copie, conform art. 28
Articolul 82
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.

Articolul 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
[ link extern ]
Bună ziua,

Va mulțumesc tare mult! Voi proceda întocmai.

As dori sa va mai întreb ceva, deoarece din textul de mai jos înțeleg că nu există nicio obligativitate de a face aceasta cerere cu cel puțin 10 zile înainte de perioada in care suntem plecați. Scuzati-ma că insist, cu siguranță neînțelegerea este la mine, însă chiar suntem sătui de discuțiile cu președintele de asociație. De fiecare data ia decizii în funcție de ceea ce facem noi, doar ca sa ne scoată din sărite, pe lângă faptul că ne urmărește pe camera de supraveghere din casa scării, ne suna sa ne comunice chestii (deși noi îi spunem mereu că dorim că aceste comunicări sa fie scrise etc.). Știe că ne enervam și face tot posibilul sa ne îngreuneze șederea în acest bloc.

Va mulțumesc anticipat!

Numai bine
I.A.

latka a scris:

Adresati o cerere presedintelui de asociatie, sa va raspunda care AG a hotarit asta si sa va puna la dispozitie o copie, conform art. 28
Articolul 82
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.

Articolul 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
[ link extern ]

Nu există treaba cu 10 zile înainte. Puteți citi și dvs. legea 196 din 2018, o găsiți ușor pe internet.
Va mulțumesc super mult pentru răbdare și îndrumare!

latka a scris:

Nu există treaba cu 10 zile înainte. Puteți citi și dvs. legea 196 din 2018, o găsiți ușor pe internet.