avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... termen depunere cerere scoatere de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

termen depunere cerere scoatere de la intretinere

ma puteti ajuta cu un articol din legea 230 sau hotararea 1588/2007 cu privire la termenul de depunere a cererii de scoatere de la intretinere ?

stiu ca 15 zile daca lipseste din bloc omul este scos dar ma intereseaza cu cat timp trebuie depusa cererea pt a fi luata in considerare ?
am citit in 230 nu am gasit nimic in acest sens nici in 1588, tine cumva de regulamentul de ordine interioara sau de ce se voteaza in adunarea generala cu privire la acest lucru?

multumesc anticipat,
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 12:59, 11 Martie 2023
Bună seara,

Revin pentru că m-ați ajutat acum ceva vreme, am scris către președintele de asociație ceea ce m-ați sfătuit și am primit și răspuns de la el care suna fix așa:

"Pentru buna desfășurare a asociației de proprietari, in conformitate cu prevederile legale privind administrarea condominiului, pentru stabilirea cotelor de întreținere, comitetul executiv a întocmit documentul intitulat CERERE DE SCOATERE/INTRODUCERE A PERSOANELOR / CÂINILOR LA COTELE DE ÎNTREȚINERE, transmis spre informare tuturor proprietarilor, in conformitate cu prevederile art. 28 alin (1) din legea 196/2018.

Menționăm faptul că comitetul executiv a elaborat proiectul de regulament al condominiului, prin care se stabilesc reguli privind ordinea în cadrul condominiului pentru asigurarea unei conviețuiri normale și civilizate a locatarilor (proprietari, chiriași, persoane aflate în vizita, prestatori de servicii etc.), care va fi supus spre adoptare adunării generale - convocata in luna aprilie -2023."

Oare pot sa va mai întreb niste lucruri și să mă ajutați? Sunt foarte supărată pe aceasta asociație de proprietari, așa cum va spuneam și în solicitarea mea inițiala, mai ales că știm că toate lucrurile pe care ei le fac sunt fix împotriva noastră. In acest bloc nu mai locuiește nimeni care sa plece atât timp de acasă, majoritatea sunt bătrâni care nu se deplasează decât până la magazin, dar noi, din motive personale, plecăm destul de des in provincie și petrecem timp acolo, iar pentru noi banii economisiți contează.

1. Cum as putea sa le răspund? (nu vreau sa îmi scrieti vreun text elaborat, bineînțeles, ci doar sa mă sfătuiți pe ce sa mă bazez a.i. sa le închid "gura").
2. Oare as putea sa ii reclam la Serviciul de Îndrumare și control Asociații de Proprietari?
3. Daca următorul pas este sesizarea către comitetul executiv, pot sari acest pas? Toți fac parte din aceeași ... oală!
4. Daca de aprobă în aprilie 2023 in AG pe care o menționează el, pot reclama și acest lucru? Voi avea șanse sau mă lupt degeaba?

Va mulțumesc și apreciez enorm ajutorul dumneavoastră.


IrinaAp a scris:

Va mulțumesc super mult pentru răbdare și îndrumare!

latka a scris:

Nu există treaba cu 10 zile înainte. Puteți citi și dvs. legea 196 din 2018, o găsiți ușor pe internet.



Nu mai exista de 5 ani legea 230 , s-a abrogat.
Secţiunea a 2-a Obligațiile proprietarilor din condominii
Articolul 30
(1) Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței.
(2) Notificarea prevăzută la alin. (1) se face în scris în termen de 10 zile de la schimbarea intervenită, de la luarea în spațiu, respectiv de la semnarea contractului de închiriere/comodat.
[ link extern ]
Va mulțumesc! El nu a menționat nicăieri legea 230. Sau poate va referiți la ceva ce mie îmi scapă?

Îi răspund efectiv că nu există nicio lege care să ateste ceea ce spune el?

Daca exista posibilitatea de a avea o ședință de consultanta cu dumneavoastră, sunt dispusa sa fac și asta. Vreau doar sa rezolv aceasta situație neplăcută.

Numai bine

latka a scris:

Nu mai exista de 5 ani legea 230 , s-a abrogat.
Secţiunea a 2-a Obligațiile proprietarilor din condominii
Articolul 30
(1) Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței.
(2) Notificarea prevăzută la alin. (1) se face în scris în termen de 10 zile de la schimbarea intervenită, de la luarea în spațiu, respectiv de la semnarea contractului de închiriere/comodat.
[ link extern ]

E suficient sa-i prezentati legea, orice regulament ar fi, el nu poate avea articole care nu sunt in concordanta cu legea asociatiilor de proprietari.
Legea poate fi consultata de catre oricine pe portalul justitiei :
[ link extern ]

Puteti sa-l reclamati si la primarie, pentru incalcarea "depasirea atributiunilor de cetre membrii Cex" conform art. 102 alin 1 litera e) din aceeasi lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cotelor de intretinere lunara alexandrufilip49 alexandrufilip49 Buna seara! Va rog sa ma sprijiniti cu o problema. Avem in bloc persoane care solicita scoaterea de la cotele de intretinere lunara incepand cu luna aprilie ... (vezi toată discuția)
Numar persoane la intretinere taie taie Buna seara, Din data de 11.11.2014 m-am internat in spital. Am depus o cerere presedintelui de bloc prin care solicit scoaterea de pe lista de plata ... (vezi toată discuția)
Termenul legal de 15 zile marianbaluta2002 marianbaluta2002 Buna ziua , am o speta legata de termenul legal de 15 zile la scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si anume : un locatar a facut cerere de la ... (vezi toată discuția)