Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum pot prinde un escroc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum pot prinde un escroc

Am gasit de curand pe net un anunt cu locuri de munca in Germania,am sunat,m-am intalnit cu un tip,acesta ne-a pretins suma de 150 de lei mie si prietenului meu,motivand aceasta pentru procesarea contractului,i-am dat banii si azi era ziua plecarii,insa acest individ este de negasit la tel nu raspunde da ocupat,partea buna este ca stiu cum il cheama si localitatea unde sta,nu ma preocupa atat de mult suma de bani cat minciuna si inselaciunea in sine,si ca mine sunt sigur ca sunt multi altii,ce am de facut? Multumesc anticipat#-o
Dle VSU probabil ca n-ati fost atent si n-ati retinut ca pacalitii aveau numele si adresa celui care le-a cerut banii, plus nr. de telefon. Ala nu raspundea la apelurile lor fiindca le stia deja nr de telefon. Pentru un mediator aceste informatii sunt suficiente pentru a lansa o invitatie si sa incerce o mediere. Informarea fiind gratuita cel in problema nu avea ce sa pateasca si putea sa constientizeze la ce se poate expune daca nu sta la o intelegere cu cei pagubiti. Probe exista, nr. de telefon, anuntul din presa samd.. Pe urma alegerea era a lui. Pentru cei pagubiti interesul era sa-si recupereze banii. Prin plangere si procedurile ulterioare asta s-ar fi intamplat la sfantul asteapta.... In fapt cred ca cel pagubit in loc de cum pot prinde un escroc a vrut sa spuna cum imi recuperez banii de la un escroc...
Mergeti la politie si depuneti plangere penala. Cu siguranta nu sunteti singurii pagubiti si inselati.

Mediatorsm a scris:

Dle VSU probabil ca n-ati fost atent si n-ati retinut ca pacalitii aveau numele si adresa celui care le-a cerut banii, plus nr. de telefon. Ala nu raspundea la apelurile lor fiindca le stia deja nr de telefon. Pentru un mediator aceste informatii sunt suficiente pentru a lansa o invitatie si sa incerce o mediere. Informarea fiind gratuita cel in problema nu avea ce sa pateasca si putea sa constientizeze la ce se poate expune daca nu sta la o intelegere cu cei pagubiti. Probe exista, nr. de telefon, anuntul din presa samd.. Pe urma alegerea era a lui. Pentru cei pagubiti interesul era sa-si recupereze banii. Prin plangere si procedurile ulterioare asta s-ar fi intamplat la sfantul asteapta.... In fapt cred ca cel pagubit in loc de cum pot prinde un escroc a vrut sa spuna cum imi recuperez banii de la un escroc...

Initial am crezut ca sunteti sarcastic, dar acum m-am convins ca vorbiti serios, ceea ce este si mai grav!

Cum puteti avea pretentia de a invita la mediere infractorii ?! :rofl:

Asta este mai stupida pretentie pe care am putut sa o aud! Dar, se pare ca in Romania, orice este posibil. :slap:
Blondu_88 a scris:

cuvantul meu contra cuvantului lui,bine eu mai am un martor ,prietenul meu,care si el a dat banii.

parca pana la suma de 250 lei se accepta si proba cu martori
stai linistit, eu si sotia am fost la o firma din Arad am facut contractele ni s-a luat cu tot cu analize undeva la 400 euro avem chitantele si dosarele de mediere si nu am mai primit nici dupa un an ofertele de munca...am primit prin posta o chestie ca am fost cautati la telefon si nu am raspuns ca atare oferta sa dus...)..din pacate ignoranta se plateste, insa aici se pare ca hotii au gasit o modalitate legala sa fure...isteti dar pana cand?
Nu confundati institutia medierii cu selectia si recrutarea de personal in vederea obtinerii unui loc de munca. Institutia medierii functioneaza de multi ani SUA, Canada si Europa (in Romania doar din 2006), existand reale succese in domeniul penal si nu numai.

Medierea este posibila in toate domeniile, cu conditia ca drepturile ce fac obiectul medierii sa fie drepturi de care partile pot dispune.
In Legea nr.192/2006 sunt prevazute dispozitii speciale, la art.67-70, privind medierea in cauzele penale care privesc infractiuni pentru care potrivit legii prin retragerea plangerii prealabile sau impacarea partilor se inlatura raspunderea penala.

Infractiunile din Codul Penal care pot face obiectul medierii, sunt:
art.180 - lovirea sau alte violente
art.181 - vatamarea corporala
art.184 al (1 si 3) - vatamarea corporala din culpa
art.192 (1) -violarea de domiciliu
art.193 - amenintarea
art.195 - violarea secretului corespondentei
art.196 - divulgareaa secretului profesional
art.197 (1) - violul
art. 199 - seductia
art. 210 - pedepsirea unor furturi la plangerea prealabila (furt savarsit intre soti sau rude apropiate)
art.213 - abuzul de incredere
art.214 (1) - gestiunea frauduloasa
art.217 (1) - distrugerea
art.220 - tulburarea de posesie
art.305 - abandonul de familie
art.307 - nerespectarea masurilor privind incredintarea minorului
art.320 - tulburarea folosintei locuintei

Foarte important de mentionat, este faptul ca daca se ajunge la un Acord de mediere intre parti, atunci se rezolva atat latura penala cat si cea civila.
Se poate apela la mediere pe parcursul cercetarii penale cat si in faza de instanta.
La solicitaterea partilor de a parcurge procedura de mediere, procesul se suspenda dar nu mai mult de 3 luni.

Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator