Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum pot prinde un escroc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum pot prinde un escroc

Am gasit de curand pe net un anunt cu locuri de munca in Germania,am sunat,m-am intalnit cu un tip,acesta ne-a pretins suma de 150 de lei mie si prietenului meu,motivand aceasta pentru procesarea contractului,i-am dat banii si azi era ziua plecarii,insa acest individ este de negasit la tel nu raspunde da ocupat,partea buna este ca stiu cum il cheama si localitatea unde sta,nu ma preocupa atat de mult suma de bani cat minciuna si inselaciunea in sine,si ca mine sunt sigur ca sunt multi altii,ce am de facut? Multumesc anticipat#-o
Identic am patit si eu: am trimis CV pentru un post de bona in Italia la adresa de mail ......................; la scurt timp, m-a sunat un domn Valentin (fara a mentiona si numele de familie), spunandu-mi ca CV-ul meu corespunde cerintelor angajatorului din Italia (o avocata romanca casatorita cu un avocat italian, avand un baietel de 2 ani). Nu pot sa neg ca m-a bucurat pe moment aceasta veste, mai ales ca de peste 2 ani nu prea mai gasesc nimic concret pe piata muncii din Romania (am 42 de ani; am fost tehnoredactor pentru o revista culturala timp de 16 ani si nimeni nu ma mai accepta). Am inceput demersurile - mi s-au cerut copii ale unor acte, cazier si adeverinta medicala, 100 RON pentru procesare, precum si un comision de 200 de euro din primul salariu. Pana aici, mi s-a parut OK pe langa cerintele altor firme de plasare, ale caror cerinte ajungeau pana la 1000 de euro (taxe si comisioane). Intalnirea pentru "interviu" si pentru a ne cunoaste mai bine a avut loc la sediul unei firme imobiliare din Bucuresti, acolo primind detalii privind activitatea ce urma sa o prestez in Italia (Venetia), insa ce mi-a dat de gandit la acel moment a fost faptul ca nu voia sa-mi dea datele personale (nume si prenume) ale familiei in sanul careia urma sa traiesc o perioada destul de lunga, motivand ca, din motive de siguranta - ei fiind avocati - doreau discretie. Dupa cateva insistente si a faptului ca nu voiam sa-i dau inca cei 100 de lei si actele pana nu obtineam un minim de informatii, "dl Valentin" mi-a spus ca este doar un intermediar, ca de fapt fratele lui din Italia este amic cu aceasta familie si ca e pacat sa pierd o asemenea ocazie, mai ales ca prin orice firma as fi dorit sa obtin un loc de munca in strainatate as fi platit triplu sau mai mult. Insa - probabil era intr-o mare criza de bani - pana la urma mi-a spus ca pe "doamna" o cheama Rodica, ceea ce pentru mine nu insemna nimic, precum si ca plecarea era intr-o zi-doua, iar acolo m-ar fi asteptat un Wolkswagen albastru (pus pe avarie). In fine, mi-am spus in sine ca merita sa incerc si i-am dat actele si banii, neprimind nici o chitanta sau altceva in schimb,precizand ca doar traim intre oameni. Timp de 2 saptamani, aproape zilnic, dupa aceasta intalnire, ma suna sa ma anunte ca se amana data plecarii cu autocarul din diverse motive, a treia saptamana il sunam eu, dar dadeam din ce in ce mai greu de el: ba nu raspundea, ba imi respingea apelul, pana intr-o zi cand am hotarat sa sun de pe alt nr. de telefon si astfel am auzit o alta voce la telefon, un alt "domn", Cristi de aceasta data, care si el lucra tot la o firma imobiliara, dar ca nu cunostea si nici nu avea vreun coleg Valentin, bineinteles nu avea idee despre nici o intermediere privind job-uri in strainatate. Apropo, uitasem: in timp ce eram la sediul agentiei imobiliare, telefonul domnului suna intruna si intr-un final s-a retras putin si a raspuns; am auzit printre altele ca pregatea racolari pentru munca in agricultura (in Italia, la portocale, si in Germania) in perioada martie-aprilie, deci, mare atentie pentru amatori. Banuiesc ca si-a schimbat adresa de mail, precum si nr. de telefon (care era: ..................). Aceasta s-a intamplat undeva pe la mijlocul lunii februarie. Imi cer scuze pentru lungimea acestui comentariu, dar cred ca mai sunt persoane care trebuie sa afle despre aceste escrocherii si cum decurg ele, intr-un mod amabil, oferind un minim de incredere (legal). Sunt convinsa acum ca nu am nici o posibilitate de a mai recupera banii sau actele (care sigur au ajuns intr-un cos de gunoi imediat dupa plecarea mea din acel birou), deci nu-l pot reclama la politie, singurul martor fiind sotul meu, si cum nu avem nici o dovada, e clar ca n-am nici o sansa si nici nu mai doresc (cunosc doar locatia din Bucuresti a agentiei imobiliare, la care ne-am deplasat recent si am tot sunat la interfon, in zadar, nu ne-a raspuns nimeni, inauntru era intuneric si jaluzele trase).
Gabriela Mihai, Avocat
domnul meu , acestia care v.au pacalit au mizat exact pe faptul ca e o suma pe care o poate plati orice muritor. cu cat ,mai multi cu atat mai bine pt ei. in rest e pierdere de timp. sfatul meu este sa va indreptati energiile catre alt scop si sa nu mai cadeti in plasa.
Blondu_88 a scris:

Am gasit de curand pe net un anunt cu locuri de munca in Germania,am sunat,m-am intalnit cu un tip,acesta ne-a pretins suma de 150 de lei mie si prietenului meu,motivand aceasta pentru procesarea contractului,i-am dat banii si azi era ziua plecarii,insa acest individ este de negasit la tel nu raspunde da ocupat,partea buna este ca stiu cum il cheama si localitatea unde sta,nu ma preocupa atat de mult suma de bani cat minciuna si inselaciunea in sine,si ca mine sunt sigur ca sunt multi altii,ce am de facut? Multumesc anticipat#-o

Pe excroci nu ii puteti prinde, pentru ca ei au mai multa protectie in Romania decat cetatenii cinstiti. O spun din experienta. . Exista o complicitate de sistem incat nu ai decat doua variante: te integrezi (si in felul acesta devii potential infractor, iar ei stiu asta) sau alegi sa ramai un om liber si mori.
referitor la protectia infractorilor cu acte in regula, ma refer la firmele de intermediere a locurilor de munca in strainatate, cred ca ai dreptate, inainte de a merge la acea firma din Arad,am sunat la politia din Arad pentru a ma interesa de respectiva firma in privinta faptului daca exista plangeri impotriva lor acestia au spus ca nu, am verificat la ITM acestia erau in regula, apoi dupa ce am luat teapa m-am dumirit ca aveau smecheriile legale de a avea putine sanse in instanta de a castiga, ei incaseaza banii legal pe chitante, insa cand vine vremea sa iti faca o oferta,in contract nu este stipulat in ce fel vor face oferta, apoi dupa ce a expirat termenul legal de a imi face o oferta iti trimit prin posta (atentionare ca ai fost cautat telefonic pentru a ti se face oferta si nu ai raspuns) si ca sa demonstrezi ca nu este asa este o procedura foarte grea in care trebuie sa bagi foarte multi bani in instante...deci am cumparat pielea ursului din padure...si apoi degeaba te duci la politie deoarece nu este de competenta lor, ci a instantei.....dar ca sa revin la ceea ce ai spus, chiar daca nu era de competenta politiei informatii despre aceea firma trebuie sa fi avut.
vreau sa va dau un sfat tuturor ce vor sa munceasca in strainatate. in primul rand e bine sa stiti limba . faceti o calatorie in calitate de turisti sa vedeti la fata locului cum romanii stau prin parcuri cat e vara de lunga in asteptarea "caporalilior" sa mearga la o munca neagra si prost platita. si apoi sa vadeti unde locuiesc romanii ingramaditi in case cate 20 in 4 camere. veti intelege ca trebuie sa va umiliti si sa acceptati cea mai proasta plata. asta e primul pas catre contractul mult visat , adica sa fiti prezenti cand vi se ofera un contract si un loc de munca cat de cat demn. intermediarii sun escroci aproape intotdeauna atat romanii cat si cei autohtonii. acolo un angajator trebuie sa te priveasca in ochii si sa te supuna unei probe practice. daca asa nu merge , cautati locurile de munca prin intermediul ambasadelor. asa ca dragii mei ochii mari. sunt putini romani plecati afara care spun adevarul despre ceea ce traiesc acolo, in occidentul mult visat. succes tuturor.