Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurarea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurarea

Am si eu o problema :( sunt angajata pe postul de agent vanzari la o firma de materiale de constructii de o luna, si am fost anuntata ca se fac restructurari si voi vi data afara. contractul meu de munca este nedeterminat. ce obligatii are angajatorul? si ce pot face eu ca angajat? aceasta este o perioada in care nu se fac angajari...mi-este foarte greu sa cred ca voi fi data afara pur si simplu.. este obligatoriu ca angajatorul sa ofere un preaviz? va multumesc mult! astept sa ma ajutati ..maine trebuie sa stiu ce pot face..:( va multumesc
radu andreea, utilizator
sunshine13 a scris:

Am fost la ITM si am vorbit cu un inspector al muncii( asa s-a recomandat) si a spus ca nu am dreptul la nici un salar compensator, am doar dreptul sa iau somaj.

Mergeti si depuneti o sesizare scrisa la ITM sau la Inspectia Muncii, dar inainte de asta depuneti o cerere la angajator in acest sens si pentru care trebuie sa va dea numar de inregistrare.
Ori persoana nu era inspector de munca, ori era incompetent. Mergeti la seful lui sau, cum v-a spus "elis", la Corpul de control al ITM sau la forul lor superior, Inspectia muncii.