Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor - anulare, prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor - anulare, prescriptie

Am urmatoarea speta:
De pe urma a doi defuncti X si Y, raman 5 descendenti: A, B, C, D, E.
Unul din acesti 5 descendentii si anume A- este predecedat (decesul are loc in anul 1974). A are la randul lui 3 copii, la care s-ar aplica institutia reprezentarii.
Ceilalti 4 mostenitori ai lui x si Y, in anul 1989, se prezinta pe ascuns la notar si obtin pe ascuns de cei 3 descendenti ai lui A - un certificat de mostenitor, in care nu mentioneaza nimic nici de A nici de descendentii sai, cu toate ca acestia nu erau renuntatori la mostenirea lui X si Y si erau majori la data dezbaterii procedurii notariale.
Cei trei descendenti ai lui A afla in anul 2008 de acest certificat de mostenitor.
Pot sa cer in instanta anularea lui, chiar daca am depasit cei 3 ani de la eliberarea lui?
Faptul ca certificatul nu cuprinde toate bunurile defunctului nu este un motiv de anulare a certificatului . Este legal emis acel certificat de mostenitor :-/
Asta era o problema subsidiara legata de continutul certificatului legat de bunurile retinute.
Problema principala este nementionarea in categoria mostenitorilor a descendentilor lui A cu toate problemele ridicate mai sus. Eu propun ca pe asta sa ne concentram
Care ar fi temeiul de drept in opinia dvs. al unei astfel de cereri?
Certificatul de mostenitor poate fi suplimentat ulterior.
Puteti face aceasta suplimentare si dupa 10 ani.

avocat Claudiu Lascoschi
Da se poate cere anularea certificatului de mostenitor