avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor - anulare, prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor - anulare, prescriptie

Am urmatoarea speta:
De pe urma a doi defuncti X si Y, raman 5 descendenti: A, B, C, D, E.
Unul din acesti 5 descendentii si anume A- este predecedat (decesul are loc in anul 1974). A are la randul lui 3 copii, la care s-ar aplica institutia reprezentarii.
Ceilalti 4 mostenitori ai lui x si Y, in anul 1989, se prezinta pe ascuns la notar si obtin pe ascuns de cei 3 descendenti ai lui A - un certificat de mostenitor, in care nu mentioneaza nimic nici de A nici de descendentii sai, cu toate ca acestia nu erau renuntatori la mostenirea lui X si Y si erau majori la data dezbaterii procedurii notariale.
Cei trei descendenti ai lui A afla in anul 2008 de acest certificat de mostenitor.
Pot sa cer in instanta anularea lui, chiar daca am depasit cei 3 ani de la eliberarea lui?
Cel mai recent răspuns: Ion Gabriel Anghelus , Avocat 07:05, 1 Decembrie 2008
Faptul ca certificatul nu cuprinde toate bunurile defunctului nu este un motiv de anulare a certificatului . Este legal emis acel certificat de mostenitor :-/
Asta era o problema subsidiara legata de continutul certificatului legat de bunurile retinute.
Problema principala este nementionarea in categoria mostenitorilor a descendentilor lui A cu toate problemele ridicate mai sus. Eu propun ca pe asta sa ne concentram
Care ar fi temeiul de drept in opinia dvs. al unei astfel de cereri?
Certificatul de mostenitor poate fi suplimentat ulterior.
Puteti face aceasta suplimentare si dupa 10 ani.

avocat Claudiu Lascoschi
Da se poate cere anularea certificatului de mostenitor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea - vanzarea unui teren aflat in indiviziune adriana_25 adriana_25 Un teren ce apartinea bunicului meu si actualei lui sotii, bun comun, a fost vandut de aceasta fara a fi deschisa vreo succesiune si fara stirea celor 4 ... (vezi toată discuția)
Nulitate certificat mostenitor ContSters60093 ContSters60093 Va supun atentiei urmatoarea speta: de pe urma defunctului X raman ca mostenitori - sotia supravietuitoare plus 3 fiice (majore). Procedura ... (vezi toată discuția)
Nulitate absoluta m.ben m.ben am un frate mort de 20 de ani si de cate ori am intrebat sotia lui de succesiune imi spunea ori ca nu are bani ori ca e bolnava etc.De curand am aflat ca a ... (vezi toată discuția)