Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj imediat sau preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj imediat sau preaviz?

La firma la care sunt angajat se va face concedieri. Trebuie sa mi se spuna ca sunt concediat cu data de.. ( un nr de zile,de exemplu saptamana viitoare luni) sau trebuie sa imi dea un preaviz de 30-45 zile?
Acea decizie de concediere nu se mai poate ataca in instanta ... daca promovati un astfel de litigiu, actiunea va fi respinsa ca fiind tardiv depusa sau prescrisa.
ACTIUNEA VA FI RESPINSA CA FIIND TARDIVA DEPUSA SAU PRESCRISA.

Ce sa inteleg de aici? Daca eu caut prin hartiile mele ( nu mai stiu unde am aceea decizie) si o gasesc in care escte clar ca a fost o decizie,cum poate sa fie prescrisa? Va las sa-mi explicati ce ati vrut sa ziceti prin TARDIVA DEPUSA SAU RESPINSA.
Multumesc

Legea prevede un anumit termen in care se poate contesta o decizie de concediere ....dupa acest termen , orice actiune va fi respinsa .. prerscriptia dreptului la actiune reprezinta mijlocul de stingere a dreptului la actiune in sens material prin neexercitarea acelui drept in intervalul de timp prevazut de lege.
#-o#-o#-o

Daca stiam ce si cum stau lucrurile cu preavizul si decizia........X-(
Pacat ca nu aveam atunci net si nu stiam de forum avocat net.

ATENTIE LA NEATENTIE!
#-o
Cu o mica completare , si astazi cu toate ca exista mai multe mijloace de informare tot mai facem anumite greseli ...:(