Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj imediat sau preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj imediat sau preaviz?

La firma la care sunt angajat se va face concedieri. Trebuie sa mi se spuna ca sunt concediat cu data de.. ( un nr de zile,de exemplu saptamana viitoare luni) sau trebuie sa imi dea un preaviz de 30-45 zile?
eu nu cred ca sunt multe mijloace de informatii in ziua de azi,ci mai degraba sunt mai multe legi,articole,nr....etc,ca si intr-un contract acele articole sunt asa de grele de inteles incat omul se plictiseste sau nu intelege prea ok dupa ce citeste cateva articole!
Legislatia era numeroasa si in acea perioada .. insa exista un principiu de drept potrivit caruia nimeni nu se poate apara invocand necunoasterea legii (nemo ignorare legem censetur).