Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Help copiii, copii sustin ca nu vor sa mearga

Va rog astept solutii nu mai stiu ce trebuie sa fac.
Am divortat in octombrie 2008 si s-a stabilit dreptul de vizita in prima si a 3 saptamana din weekend.
Divortul a durat din iunie pana in octombrie, toata vara nu am putut vedea copii, am incercat sa obtin drept de vizita prin ordonanta presedentiala pana la terminarea divortului, insa fara rezultat.
Cand au inceput scoala am fost la ei si nici macar nu au vrut sa vorbeasca cu mine.
Am uitat, copii au 7 si 5 ani.
Cand trebuie sa-i iau pe copii fosta sustine ca nu vor si spun si ei, atunci plec.
Nu am fost un tata iresponsabil, ci copii erau mereu pe primul loc si material si sentimental, numai cu timpul liber stateam mai rau, in sensul ca lucram 10 12 ore pe zi si uneori si simbata, duminica era lege dedicata numai familiei.
Sunt sigur ca copii sunt foarte influentati negativ, dar cum pot demonstra aces lucru?
Nu vreau decat sa am o relatie normala si civilizata cu copii, atat si numai atat.
Cand am dreptul de vizita sunt dispus sa merg impreuna cu un consilier specializat angajat, este posibil?
Vreau sa vad ce se intampla si daca asta este vointa lor am sa o respect , dar nu vreau sa fie traumatizati

Mii de multumiri anticipat
Multumesc de raspuns, cum aflu ceva nou am sa va comunic.
Va scriu (copiez) si dvs. aici ceea ce am scris pe topicul "dreptul de a fi tata" (nu va dau un link direct pentru ca acolo discutia s-a cam lungit inutil) dar daca vreti puteti sa-l cautati si cititi.

Poate ca n-ar strica sa il trimiteti si ...fostei. Poate revine la sentimente mai bune.

romascanu a scris:

AVIZ amatorilor! (mame si tati deopotriva)

Citez din considerentele unei instante intr-un proces de reincredintare (nu conteza cine era parintele castigator, dar atentie la argumente)

- (parintele) "exercita o influenta negativa asupra minorelor prin indepartarea lor de celalalt parinte", prin denigrarea acestuia si deformarea imaginii pe care copii o aveau.."
- persistenta copiilor in atitudinea lor de respingere (a celuilalt parinte), chiar o vehementa a refuzului imaginii (celuilalt parinte) fara un motiv prea clar determinat, reprezinta ce e mai rau pentru ei ... "la originea acestei atitudini a minorelor fata de... (celalat parinte) se afla influenta pe care ...(parintele) o exercita asupra acestora"..
- "nu au avut sansa de a avea macar relatii firesti dezvoltate prin vizite reciproce ori petrecerea vacantelor impreuna, in ciuda eforturilor (celuilalt parintel) de a avea legaturi cu acestia" = "incercare de a obtine la adapostul "interesului superior al copilului", legitimitate pentru un comportament abuziv"
- "se constata o persistenta a influentei negative daunatoare dezvoltarii lor normale si echilibrate..."

romascanu, moderator
Problema este ca daca unele instantele incurajeaza prin hotararile lor astfel de atitudini ale mamelor in sensul de a obstructiona tatii nu cred ca vor reveni la sentimente mai bune.
Mamele se pot gandi ca nu conteaza ce zicem noi aici pe forum conteaza ci ceea ce decid acele prime instante.
In general instantele tind sa prelingeasca procesele si din acest motiv relatiile dintre tati si copii se racesc.
Eu in general merg in mare viteza nu stau sa vad ca in Romania un proces e normal sa dureze nu stiu cat.
Nu am nici eu timp si nici tatal.Si daca mai avem in vedere faptul ca de la anumite lalaieli ale instantelor se prelungesc procesele nu pot sa nu cred ca viteza, celeritatea pe care o recomand este mai mult decat utila.

Sorin 2008, vreau sa va vedeti de drum si sa rezolvati problema cu executarea hotararii, ca doar de aceea ati obtinut-o, ca sa fie respectata, nu eludata intr-un mod daunator minorilor.
Aveti dreptatea de partea dvs si sa nu uitati pentru nicio clipa acest lucru.

Va asteptam sa aflam ce s-a mai intamplat la Directie.
Orice va zic cei de acolo sa nu va descurajati pt ca solutii exista.;)
Succes.

avocat Claudiu Lascoschi

Multumesc la toti care au raspuns si la toti care sunt aici si nu in ultimul rand pentru incurajarile primite.
Am sa incerc sa fac totul sa-mi recapat copii, dar am zis ca nu este bine sa ma folosesc de executor judecatoresc, uneori ma gandesc sa nu-i traumatizez si eu cu insistenta mea.
Primul pas pe care am sa-l fac este sa vorbesc cu cei de la Autoritatea Tutelara.
M-am interesat si la Protectia Copilului care exista pe langa Consiliul Judetean si au spus ca nu atributii in aces sens ci sa i-au executorul.
Copii, nu sunt un bun, sunt suflete nu pot sa ma duc cu executorul si sa i arunc in masina, este prea brutal.
Am sa incerc sa fac rost de un consilier si apoi mai vedem.

Inca odata mii de multumiri.
Cu respect Sorin

sorin2008, utilizator
Cu executorul nu aveti ce face intrucat nu ii poate lua cu japca pe copii.

Protectia copilului trebuie sa va ajute cu consilierea psihologica.
Daca ii v-au spus de executor va puteti da seama ce pregatiti sunt sau ce psihologi au.
Va trebui sa le adresati o cerere in scris celor de la Directie si sa va raspunda in scris ceea ce v-au spus verbal.
Sa luati numar de inregistrare la cererea depusa.

avocat Claudiu Lascoschi