Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din intreaga pensie a fost declarata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din intreaga pensie a fost declarata neconstitutionala

Am inteles ca exista hotarari ale CURTII CONSTITUTIONALE de aplicare a impozitarii cu 5,5% doar pt. valoarea pensiei care depaseste 740 lei.
Pt. ca fiecare pensionar sa-si poate recupera diferenta, ce trebuie facut?
pt. tinnyturner:
"Deci restituirile vor avea valori diferite in functie de valoarea pensiei"

NU! RETINERILE (de CAS) vor avea valori diferite, in functie de valoarea pensiei, respectiv de valoarea ce DEPASESTE 740 lei. Sa dau un exemplu cunoscut: actualmente 944 pensie, 52 lei CAS (944*5.5%=51.92, rotunjit=52, retinerea calculata la TOATA valoarea pensiei), rest de plata (total drepturi) 892. AR FI TREBUIT, conform Curtii Const, ca CAS sa fie calculat numai la valoarea ce depasseste 740, adica 944-740=204 lei*5.5%=11.22lei. // 51.92-11.22= 40.70lei, retinut in plus, lunar (pierderea). Dar aceasta valoare corespunde la toata lumea cu pensii cuprinse intre 741 si 999( nu stiu peste, cum s-a calculat), deoarece procentul FIX de 5.5% s-a aplicat si s-a retinut eronat SI la suma FIXA de 740 lei, lunar, adica 740*5.5%=40.7 lei lunar. Inmultit cu nr. de luni, care acum sunt 16, rezulta la toata lumea aceeasi suma de returnat, 651.2 lei.

pt. carp mircea : rog coroborati pct 11 cu exemplul meu, pus mai sus. // 52 lei este valoarea TOTALA a CAS retinut, dar nu este pierderea suferita, pt ca oricum, ar fi TREBUIT sa platesc lunar 11 lei, si asa o sa platesc, dupa aplicarea Deciziilor.

avy33 : din cate am inteles, DA, trebuie data in judecata. Dar nu stiu cum fomulez temeiul legal.
ROG juristii sa ne lamureasca! Pentru Tribunal, pentru recuperere, ce temei legal punem? 544/2004, cu OUG nr.117/2010? dar s-a depasit termenul de 6 luni, sau, in mod exceptional, de 1 an de la producereea prejudiciului; se poata asa?
SAU punem cele 2 Decizii ale Curtii??? Ca, oricum, alpicandu-se Deciziile, Nu se va mai retine din toata pensia, dar se poate NICI sa nu recuperam sumele retinute...
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Aveti dreptate.Eu am calculat pierderea in rapot cu 1000 de lei,cum era inainte.Imi asum greseala.Am facut-o din neatentie.
Carp Mircea, utilizator
avy33 a scris:

Suntem in 17 aprilie ...Le publica cind vor ei!:)

Da, aveti dreptate!
ddd1dorin a scris:

avy33 : din cate am inteles, DA, trebuie data in judecata. Dar nu stiu cum fomulez temeiul legal.
ROG juristii sa ne lamureasca! Pentru Tribunal, pentru recuperere, ce temei legal punem? 544/2004, cu OUG nr.117/2010? dar s-a depasit termenul de 6 luni, sau, in mod exceptional, de 1 an de la producereea prejudiciului; se poata asa?
SAU punem cele 2 Decizii ale Curtii??? Ca, oricum, alpicandu-se Deciziile, Nu se va mai retine din toata pensia, dar se poate NICI sa nu recuperam sumele retinute...

Pai atunci asteptam sfaturile si formularea temeiului legal ptr actionarea in judecata.Trebuie sa facut ceva ca sa se recupereze banii opriti abuziv!