avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cererea de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cererea de lichidare

Ultima zi de munca a fost in data de 03.04.2012. Cererea de lichidare am depus-o dupa 10 zile , dar cu data de 04.04.2012. De ce mi se solicita o alta cerere cu data la care o sa o depun ? Programul REVISAL nu aceepta lichidari cu date anterioare ?( Stiam ca angajarea se face de la data depunerii cererii / documentelor) nu si lichidarea)
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 15:49, 18 Aprilie 2012
Nu sunt atat de sigur daca angajatorul doreste asa ceva - sa transmita tardiv revisalul cu incetarea - ... acest lucru se poate deduce si din mesajul initial al userului ..
De ce mi se solicita o alta cerere cu data la care o sa o depun ?


Daca angajatorul a stiut in prealabil si a fost de acord ca ultima zi de munca este 03.04.2012, atunci este normal sa vrea o cerere de incetare a contractului de munca (lichidare ....cum ii spuneti) cu datarea in cel tarziu ziua incetarii contractului. Nu are cum sa aibe in actele sale cererea dvs de incetare a contractului de munca ...dupa data incetarii acestuia.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2012
Rodica2011, utilizator
Verba volant , scripta manent ... fara o cerere de incetare a raportului de munca nu poate fi vorba despre ultima zi de munca ... in baza a ce s-a stabilit ca data de 03.04.2012 este ultima zi de munca, daca demisia s-a depus dupa 10 zile ?
Angajatorul a fost anuntat verbal si a fost de acord cu aceasta demisie. Cand am trimis cererea de demisie - pentru ca sunt plecat din localitate, am datat-o cu 04.04.2012 ( data cererii conioncide cu data la care solicitam demisia). Angajatoul a solicit o alta cerere motivand ca nu poate intregistra in REVISAL in data de 17.04 o cerere datata cu 04.04. Nu stiu care sunt prevederile din REVISAL si de aceea intreb: Nu se poate inregistra in REVISAL in data de 18.04.2012 o cerere de demisie datata cu 04.04.2012 ?
Se poate inregistra o astfel de incetare in REVISAL , adr la un eventual control angajatorul va fi sanctionat contraventional pentru depasirea termenului de transmitere a revisal-ului.... amenda fiind de la 5.000 lei la 8.000 lei.

Cred ca este mult mai bine sa faceti o cerere de demisie cu preavzi , iar preavizul sa inceapa cu data de 04.04.2012 ... angajatorul putand renunta total sau partial la efectuarea preavizului (art.81 alin.7 c.mun.).

De exemplu:
- data depunerii demisiei 04.04.2012
- termen de preaviz 15 zile calendaristice
- c.i.m. va inceta la expirarea termenului de preaviz , si anume la data de : 19.04.2012
data care este in termenul preavzut de lege pentru transmiterea revisalului ...

Alte discuții în legătură

Cfp, apoi demisie Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,am un caz: un angajat care isi face cerere de cfp pe perioada:18.09.2013-11.10.2013.Intrebarile mele ar fi: ultima zi de suspendare cim e ... (vezi toată discuția)
Demisie madina71 madina71 Buna ziua! Un angajat vrea sa isi dea demisia astfel incat 31 iulie sa fie ultima zi lucrata la unitatea mea, pe data de 1 aug urmand sa se angajeze in alta ... (vezi toată discuția)
Anunt incetare cim la revisal goby goby Sunt presedinte de bloc. Pe 28.12.2012 administratorul blocului angajat cu CIM timp partial, si-a dat demisia in scris conf.art 81alin.7 CM, care a fost ... (vezi toată discuția)