Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cererea de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cererea de lichidare

Ultima zi de munca a fost in data de 03.04.2012. Cererea de lichidare am depus-o dupa 10 zile , dar cu data de 04.04.2012. De ce mi se solicita o alta cerere cu data la care o sa o depun ? Programul REVISAL nu aceepta lichidari cu date anterioare ?( Stiam ca angajarea se face de la data depunerii cererii / documentelor) nu si lichidarea)
Nu sunt atat de sigur daca angajatorul doreste asa ceva - sa transmita tardiv revisalul cu incetarea - ... acest lucru se poate deduce si din mesajul initial al userului ..
De ce mi se solicita o alta cerere cu data la care o sa o depun ?

Daca angajatorul a stiut in prealabil si a fost de acord ca ultima zi de munca este 03.04.2012, atunci este normal sa vrea o cerere de incetare a contractului de munca (lichidare ....cum ii spuneti) cu datarea in cel tarziu ziua incetarii contractului. Nu are cum sa aibe in actele sale cererea dvs de incetare a contractului de munca ...dupa data incetarii acestuia.
Rodica2011, utilizator
Verba volant , scripta manent ... fara o cerere de incetare a raportului de munca nu poate fi vorba despre ultima zi de munca ... in baza a ce s-a stabilit ca data de 03.04.2012 este ultima zi de munca, daca demisia s-a depus dupa 10 zile ?
Angajatorul a fost anuntat verbal si a fost de acord cu aceasta demisie. Cand am trimis cererea de demisie - pentru ca sunt plecat din localitate, am datat-o cu 04.04.2012 ( data cererii conioncide cu data la care solicitam demisia). Angajatoul a solicit o alta cerere motivand ca nu poate intregistra in REVISAL in data de 17.04 o cerere datata cu 04.04. Nu stiu care sunt prevederile din REVISAL si de aceea intreb: Nu se poate inregistra in REVISAL in data de 18.04.2012 o cerere de demisie datata cu 04.04.2012 ?
Se poate inregistra o astfel de incetare in REVISAL , adr la un eventual control angajatorul va fi sanctionat contraventional pentru depasirea termenului de transmitere a revisal-ului.... amenda fiind de la 5.000 lei la 8.000 lei.

Cred ca este mult mai bine sa faceti o cerere de demisie cu preavzi , iar preavizul sa inceapa cu data de 04.04.2012 ... angajatorul putand renunta total sau partial la efectuarea preavizului (art.81 alin.7 c.mun.).

De exemplu:
- data depunerii demisiei 04.04.2012
- termen de preaviz 15 zile calendaristice
- c.i.m. va inceta la expirarea termenului de preaviz , si anume la data de : 19.04.2012
data care este in termenul preavzut de lege pentru transmiterea revisalului ...