avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual cu o minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual cu o minora

Buna,as vrea sa stiu,daca intretin acte sexuale cu o persoana de sex diferit,si eu am 18,si ea 17,si amandoi vrem,ce pot patii prin lege?
eu pot intretine relatii sexuale cu o fata,si peste 18 ani sa zicem,si aia poate dupa aia sa puna pe cineva sa o bata si sa aiba vanatai,si merge asa le politie si spune ca eu am violat'o si ca de la mine sunt vanataile,atunci iarasi am incurcat'o.
PaulB17 a scris:

eu pot intretine relatii sexuale cu o fata,si peste 18 ani sa zicem,si aia poate dupa aia sa puna pe cineva sa o bata si sa aiba vanatai,si merge asa le politie si spune ca eu am violat'o si ca de la mine sunt vanataile,atunci iarasi am incurcat'o.


In cazul asta solutia se gaseste in sex-shopuri sau pe centura :)
care ar fi pedepsele in cazul in care eu ma duc la o prostituata si intretine cu mine relatii sexuale pentru bani?ce as putea patii? intreb de curiozitate :).
Daca este minora pot exista diverse discutii.
Daca este majora, conform legislatiei actuale nu ati avea probleme.

Conform legislatiei viitoare veti raspunde penal.
eu stiam ca se poate primi amenda pentru asa ceva.dar daca fac chestia asta acum nu pot fi sanctionat in niciun fel deoarece legislatia viitoare nu este in functiune,nu?

Alte discuții în legătură

Concurs de infractiuni r82z r82z in cazul in care o persoan intretine relatii sexuale cu o persoana de sex feminin in virsta de 15 ani fara consimtamintul acesteia exista concurs de ... (vezi toată discuția)
Valabilitate certificat iml (medico-legal) alexandru171 alexandru171 Buna!Doresc informatii legate de un prieten care sa culcat cu o fata(14 ani fara o luna-momentul actului sexual).El a realizat ca nu este deloc bine ceea ce va ... (vezi toată discuția)
M-am culcat cu prietena mea minora si acum s-ar fi aflat bikaeraser bikaeraser va cer voua sfatul ca eu nu stiu sigur ...am 25 ..prietena mea 17 si suntem de 6 luni, m-am culcat cu ea ..cu acordul ei, fara sa-i promit ceva anume bani, ... (vezi toată discuția)