Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... art . 10 CPP litera a,
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

art . 10 CPP litera a,

In esenta ceea ce doresc sa va intreb : Pt o fapta instanta s-a pronuntat ( partea civila nu a fost reglementata) .Pentru aceeasi fapta procurorul a dispus ulterior SCOATEREA DE SUB UP IN TEMEIUL ART 10.CPP litera a! Exista vreo posibilitate sa atacam solutia procurorului ? Desi fapta a fost judecata odata aspectul legat de partea civila a ramas nerezolvat! ( VA MULTUMESC ANTICIPAT)
Da, si eu consider corecta sub aspect juridic solutia pronuntata de instanta.

Doamna Crystina, discutiile noastre au gravitat exact pe aceste aspecte pe care s-a pronuntat instanta de judecata.
Daca veti citi cu atentie tot ce s-a scris veti gasi si argumente suplimentare in sustinerea respingerii autoritatii de lucru judecat peste ceea ce a motivat probabil instanta.

Daca sunteti nemultumita puteti folosi argumentele folosite de domnul avocat Patrascu in calea de atac deoarece dumnealui are o alta opinie juridica.
. "Ca urmare, instanta civila a hotarat sa cerceteze falsul invocat in continuare , prin mijloacele de proba pe care le considera necesare, in speta, expertiza la un laborator specializat ."
Cate expertize poate cere instanta civila in continuare?daca nu e multumita nici de expertiza de la laboratorul specializat, cum nu a fost multumita nici de raportul de constatare tehnico-stiintifica grafoscopica (cerut de catre instanta civila) efectuat de catre un expert din serviciul criminalistic si facand parte in dosar penal la parchetul de pe langa curtea de apel, poate cere le nesfarsit expertize?deci, nu recunoaste o expertiza ceruta de catre EA-instanta si doreste o alta expertiza, pt ca nu a fost o judecata penala pe fond. Cauza nu a fost judecata pe fond. AM vreo cale sa ajung la o judecata pe fond inainte de a se face expertiza ceruta de instanta civila la laboratorul specializat? ce rost a mai avut prima cerere a instantei la parchet daca, acum vrea o alta expertiza la un expert desemnat de catre ea (instanta). facem expertize pana e multumita instanta de raspuns? deci, instanta civila contesta expertiza ceruta de EA,la parchet,prin cererea unei alte expertize la bucuresti, (care am inteles ca nu mai este sub tutela unei procuraturi,sau a unei instante penale) sunt bulversata. in concluzie: Solutia Instantei Civila este corecta. ce pas trebuie sa urmez ca sa am o judecata penala pe fond? Multumesc
crystina_crys67, utilizator
Judecata penala pe fond nu veti avea.
Este destul de greu sa intelegeti lucruri pe care si unii studenti la drept le inteleg destul de greu.
Era recomandabil sa va fi angajat avocat mai demult si nu mai ajungeati in aceasta situatie.